У Бориславі розпочались обговорення щодо об’єднання територіальних громад

26.07.2016 | Filed under: Публікації

21 липня 2016 року у Бориславській  міській раді відбулись обговорення. Воно відбулось в рамках всеукраїнської акції „Децентралізаційний марафон”.

Акція стартувала 26 червня 2016 року за ініціативи Асоціації міст України. Метою марафону є активізація та стимулювання процесу об’єднання і формування спроможних громад.

В засіданні круглого столу брали участь: міський голова Ігор Яворський, заступник міського голови Богдан Монастирський, представники депутатського корпусу міської ради, виконавчий директор Львівського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Абаімов, а також експерт з бюджетних питань, експерт з цивільно-правових відносин та експерт з комунікації.

Виконавчий директор Львівського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Абаімов розповів що Асоціація міст України – майже ровесниця нашої молодої незалежної держави. Вона має досить цікаву і динамічну історію. За цей відносно короткий проміжок часу своєю активною суспільною діяльністю вона зуміла не тільки привернути увагу широкої громадськості, об’єднати для співпраці більшу частину українських міст, а й змусила поважати себе усі гілки влади. Протягом років своєї діяльності АМУ бере активну участь у формуванні законодавчої бази місцевого самоврядування, реформуванні бюджетної політики та міжбюджетних відносин, надає інформаційну, організаційну та консультативну допомогу своїм членам, опікується проблемою підготовки і перепідготовки муніципальних кадрів, налагоджує міжнародні побратимські зв‘язки між містами.

Експерт з бюджетних питань пояснила методику формування спроможних територіальних громад. Розкриваючи сутність поняття «спроможності» територіальних громад, йдеться про її здатність самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання послуг, зокрема, у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства – з урахуванням кадрових ресурсів, фінансового забезпечення та розвитку інфраструктури відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Це означає, що наявна інфраструктура, кадрові і фінансові можливості новоствореної адміністративно-територіальної одиниці дозволяють самостійно виконувати повноваження, визначені законом та Бюджетним кодексом для міста обласного значення.

Ряд нових територіальних громад об’єктивно не зможуть забезпечувати на належному рівні надання вторинної медичної допомоги та спеціалізованої освіти. Передбачається, що вказані послуги будуть передані на субрегіональний рівень. Однак поки така передача не здійснена, слід очікувати передачу коштів з бюджетів новостворених громад до тих, де необхідна інфраструктура існує, в порядку, визначеному ст. 93 Бюджетного кодексу України.

Під терміном «зона доступності потенційного адміністративного центру спроможної територіальної громади» слід розуміти територію навколо потенційного адміністративного центру спроможної територіальної громади, що визначається з урахуванням доступності послуг у відповідних сферах на території такої громади. Тобто це не тільки зона доступності центру в частині надання соціальних послуг, а також зона працевлаштування значної частини мешканців новоствореної громади.

Також експерт роз’яснила, що враховується під час формування спроможних територіальних громад це у першу чергу – здатність органів місцевого самоврядування вирішувати суспільні питання, які належать до їх компетенції, для задоволення потреб населення відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Перевага надається економічній спроможності новостворених адміністративно-територіальних одиниць. Враховуються обсяги доходів (розрахунковий) спроможної територіальної громади, бюджету розвитку, базової дотації, реверсної дотації. Також важливим є наявність закладів бюджетної сфери, необхідної для здійснення самоврядних функцій на базовому рівні. За відсутності у громадах окремих підрозділів територіальних органів виконавчої влади, принаймні повинні бути приміщення для розміщення таких підрозділів. Обов’язково має бути приміщення для розміщення станції швидкої допомоги. В частині доступності послуг слід зауважувати, що деякі послуги надаються повсякденно, інші – з певною періодичністю. Щодо перших слід віднести надання середньої освіти та первинної медичної допомоги. Тому обов’язковою умовою є наявність середньої школи та амбулаторії в зоні доступності.

Експерт з цивільно-правових відносин та експерт з комунікації розповіла як створення перспективного плану впливає на об’єднання громад. Формування органів місцевого самоврядування спроможних територіальних громад відбувається на перших виборах. ВР АРК, обласна рада одночасно з прийняттям рішення про утворення об’єднаної територіальної громади призначає перші місцеві вибори депутатів сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади та відповідно сільського, селищного, міського голови. Слід розрізняти два етапи формування нового адміністративно-територіального устрою – створення Перспективного плану та добровільне об’єднання громад. Перший етап – обов’язковий для виконання органами виконавчої влади на рівні обласних державних адміністрацій. Також стимулюється затвердження Перспективного плану обласними радами. Другий етап – не має чітких часових рамок, адже створення громад здійснюється на добровільних засадах. Однак слід зауважити, що досвід європейських країн, які проходили через етап добровільного об’єднання свідчить про те, що він завжди успішно закінчувався через прийняття законодавчих рішень щодо вирішення питання формування повноцінного адміністративно-територіального устрою. При цьому бюджетні та інфраструктурні переваги отримували тільки ті новостворені одиниці, керівництво яких проявило активність при реалізації етапу саме добровільного об’єднання.

Загалом процес об’єднання територіальних громад може йти паралельно і незалежно від створення Перспективних планів формування спроможних територіальних громад. Однак тільки ті об’єднання, які повністю вписуватимуться у встановлену Перспективним планом матрицю, отримують додаткові повноваження і ресурси, які наразі є у містах обласного рівня та районах.

Також експерт розповіла про основні етапи формування об’єднаних територіальних громад. Таким чином на першому етапі формування спроможних (об’єднаних) територіальних громад ми визначаємо центри спроможної територіальної громади. Це місто обласного значення, а також населений пункт – районний центр.

На другому етапі визначаємо зону доступності населених пунктів до адміністративного центру спроможної (функціональної) територіальної громади, яка складає 20 км..

Відстань може бути збільшено до 25 км, якщо чисельність жителів спроможної територіальної громади, в зоні віддаленості більше 20 км, складатиме не більше, ніж 10 % від загальної чисельності жителів цієї громади.

На третьому етапі визначається адміністративний центр, із населених пунктів які розташовані за межами зони доступності. Як правило це село, селище, яке має краще розвинену інфраструктуру.

Як виняток, у випадках розташування в зоні доступності потенційного адміністративного центру села, селища, міста, яке має відповідні фінансові, інфраструктурні та кадрові ресурси, загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступеня та кількість дітей шкільного віку – не менше 250 і дошкільного віку – не менше 100, такий населений пункт може бути визначений потенційним адміністративним центром спроможної територіальної громади.

Відділ внутрішньої політики Бориславської міської ради

(Переглядів 110 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви