Українські інтелектуали вшановують одного із нащадків Івана Франка – Роланда-Олександра Франка

13.04.2012 | Filed under: Публікації

Давно музей Лесі Українки не знав такого зібрання інтелектуалів столиці, області та й України. 30 березня 2012 р. тут у невеликій залі музею зійшлося близько сотні шанувальників української літератури, зокрема творчості Івана Франка та його нащадків, бо у виступах присутніх звучало не лише ім’я Івана Франка, а й імена Андрія, Тараса та Петра Франків, Анни Франко-Ключко, Зеновії, Роланда Франків та родини Юрачківських (за походженням із Новосілок-Гостинних, що на Рудківщині Львівської області). Вечір відкрила завідувач науково-дослідного відділу «Музей “Іван Франко і Київ”», що був створений відповідно до Указу Президента від 27 серпня 2006 року, доручень Кабінету Міністрів України та рішення Київської міської ради від 27 грудня 2007 року у складі Музею видатних діячів української культури, кандидат філологічних наук Лариса Каневська. Вона повідомила присутніх про те, що нині світлиця музею Лесі Українки слугує передусім вшануванню одного з нащадків родини Івана Франка – Роланда-Олександра Франка, якому 28 березня 2012 року виповнилось 80 літ. Знаний український інтелектуал, відомий технар, дипломат – колишній радник Посольства України у Великобританії, нині широко знаний громадський діяч, який так багато чинить в Україні та в зарубіжжі, щоб вшанувати пам’ять свого славетного дідуся Івана Франка, взагалі цієї знаної родини не лише в Галичині, а й в усій Україні.

Першою отримала слово радник Президента України Ганна Герман, яка привітала Роланда Франка зі славним ювілеєм і звернулась до присутніх з пропозицією проспівати традиційні в українців у таких випадках «Многії літа…». Потім з теплим вітальним словом до ювіляра звернувся Міністр культури України Михайло Кулиняк. Академік Микола Жулинський повідомив святкове зібрання про вивчення та видання літературно-наукової спадщини Івана Франка в Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, де нині зберігається величезний архів і бібліотека письменника, та про нещодавно створений на базі Львівського відділення Інститут Івана Франка на зразок Німецького Інституту ім. Йоганна Вольфґанґа Ґете. Від Інституту Івана Франка НАН України, який очолює доктор філологічних наук Євген Нахлік, на адресу ювіляра надійшов теплий вітальний лист, в якому підкреслювалося його невтомну громадську працю у вшануванні пам’яті свого великого предка. Вітальна телеграма надійшла також від академічної спільноти Львівського національного університету імені Івана Франка. Його ректор Іван Вакарчук, вітаючи Р. Франка зі славним ювілеєм, наголосив на його активній громадянській позиції, подякував за підтримку ініціатив Львівського університету. Іще один вітальний лист з міста юності Р. Франка було адресовано йому від Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка та його директора Романа Горака. А від Музею видатних діячів української культури вітальне слово виголосила його директор Наталія Терехова. Палким словом вітав ювіляра академік Сергій Комісаренко, згадуючи плідну діяльність Роланда Франка на посту радника Посольства України у Великобританії, зокрема антарктичну станцію Фарадея (пізніше – «Академік Вернадський»), що її британське МЗС передало Україні завдяки його клопотанням.

Цікавими і лаконічними були виступи академіка Петра Кононенка, поета Івана Драча, академіка Петра Толочка, народного художника України Андрія Чебикіна, депутата Київської обласної ради Анатолія Шафаренка, голови представництва журналу «Австрійсько-український огляд» Василя Савчака, ініціатора конкурсу «Франковими стежками» Ігоря Куруса, заступника голови Національної спілки краєзнавців України Руслани Маньківської. Художнє слово Івана Франка лунало цього вечора у виконанні народного артиста України Святослава Максимчука. Святкову атмосферу вечора підтримував також інструментальний квартет «Fortune» виконанням музичних композицій М. Лисенка, М. Скорика й ін.

До 80-річчя від дня народження Р. Франка Музей видатних діячів української культури приурочив виставку документів і матеріалів, що висвітлюють окремі епізоди життя Франкового онука, а також виставку художніх робіт викладачів і студентів Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (акад. А. Чебикіна, А. Александровича-Дочевського, К. Калініної, К. Маркуш), подарованих музею «Іван Франко і Київ», під назвою «Академія – Музею». Та розповідь про ювіляра Роланда Франка необхідно розпочати з вересня 2011 р. саме з с. Халеп’я, що на Київщині.

Лариса Каневська, к. філол. наук, завідувач науково-дослідного відділу «Музей “Іван Франко і Київ”»,

Іван Пасемко, лауреат премії Фонду Воляників-Швабінських при Фундації УВУ в Нью-Йорку, науковий співробітник ННДІУВІ

(Переглядів 286 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви