У четвер, 15 листопада, від 16.00 до 18.00 в приміщенні Дрогобицької духовної семінарії блаженних Віталія, Северина та Якима проходила презентація нового, дрогобицького видання «Русалки Дністрової», першого альманаху русинською (українською) мовою на теренах Галичини та і всієї Західної України. Як зауважив упорядник та видавець альманаху Михайло Шалата, професор Дрогобицького педуніверситету, в час, коли на Наддніпрянщині вже були видні твори Котляревського, Гулака-Артемовського, Квітки-Основ’яненка, на українських землях у складі Австрії саме три молоді семінаристи (Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич та Яків Головацький) стали першими, хто започаткував письменство народною мовою. Професор пригадав слова отця Олекси Бобикевича, пароха зі Стрия, які той сказав під час відзначення 100-річчя виходу альманаху: «Не штука тепер поїхати в Америку, а штука було зробити це до Колумба». Те, що презентація відбувається в духовній семінарії, є символічним, зауважив професор Шалата та подякував Церкві за її роль у національному та духовному відродженні нашого краю та нашого народу. Після «Русалки Дністрової» професор Михайло Шлата має намір видати повне зібрання творів Маркіяна Шашкевича.
На презентації виступили також отець-ректор Дрогобицької семінарії Мирон Бендик, професор Львівського Національного університету Богдан Якимович, директор фірми «Коло», де вийшла дрогобицька «Русалка…», Микола Походжай, голова товариства «Україна – Світ» Тимофій Бордуляк та інші небайдужі люди світського та духовного стану. А окрасою заходу стали виступи Ірини Кліш, котра виконала знамениту шашкевичівську «Веснівку» («Цвітка дрібная молила неньку, весну рідненьку»), та сестер Галини та Світлани Дицьо, яким за чудове виконання українських пісень зал аплодував чи не найдовше.
Видання «Русалки Дністрової» в Дрогобичі приурочене до 175-річчя видання альманаху в Буді (частина сучасної столиці Угорщини Будапешту). Автентичних примірників альманаху на даний час залишилося менше, ніж, для прикладу, Острозької Біблії чи знаменитого «Апостола» Івана Федоровича. Цікавий факт: «Русалка Дністровая» була видана три роки перед шевченковим «Кобзарем», а Маркіян Шашкевич був на три роки старшим від Тараса Шевченка.
ТОП коментованих за тиждень