Так багато ми чуємо в ці груднево-січневі дні ці заїжджені вислови: «Від Романа до Івана – українська Рамадана» чи «Від Романа до Йордана –Україна ходить п’яна». Виглядає, що між цими двома висловами навіть і немає різниці. Якщо ми чесно подивимось на ситуацію в Україні, і не лише Західній, то побачимо, що святе перемішалося з грішним.
Дійсно, починаючи з грудня і майже до закінчення січня є багато релігійних свят. Виглядає, що українська нація дуже побожна. Адже не так багато людей у нас так щиро та ревно святкують всі свята, які записані в церковному календарі. Романа, Миколая, Старий Новий рік, Різдво Христове, Василя, Йордан, Івана Хрестителя – і це не повний список усіх свят, які ми зустрічаємо в ці зимові дні. Одні мало пов’язані з Святою Євангелією, інші прямо і являються Євангелією. Одні святкують всі християни, інші – певна категорія людей. Хтось глибше знає зміст того чи іншого свята, хтось тільки знає назву та дату. Одні дійсно святкують свято, інші тільки чекають на свято, щоб непогано провести час. Що ж насправді відбувається з українською нацією? Хтось запитає, хіба це погано зберігати та насаджувати наші українські традиції? Зовсім ні. Але в чому основний зміст цих традицій? Свято – походить від слова «святий». Це значить, що за кожним іменем стоїть хтось, кого називали і називають святим. Просто так не можуть сказати про людину, що вона свята. Хіба щоб посміятися над тим, хто себе береже від гріха.
Як приємно, коли родина, друзі чи знайомі можуть разом зібратися за святковим столом, провести разом час, поділитися своїми враженнями, переживаннями. Але чому ці зустрічі не можуть обійтися без алкоголю? Чому українська нація не може провести час разом, якщо на столі немає оковитої?! Чому ми не шукаємо Андрія, Романа, Марію, щоб їх привітати, поблагословити, помолитися? Чому обов’язково Іван має накрити стіл, на якому має стояти горілка?
Давайте подивимось на інші нації і народності. Цікаво, що більшість країн, які жили чи продовжують жити під прокляттям комунізму, переживають залежність від алкоголю, серед яких колишні країни Радянського Союзу, Китай та інші. Одна із причин – це прокляття минулого. Друга причина – це об’єднання культури поганства із культурою християнства. Неможливо залізо об’єднати з глиною. Немає нічого спільного у чистого з нечистим.
І ще одна причина, про яку важливо сказати, це те, що якась частина людей взагалі не розуміє ціль і зміст свята. Коли хтось буде витягувати вівцю з ями в одних із святкових днів, то тебе можуть назвати «антихристом». Але коли ти п’єш, матюкаєшся, проклинаєш людей в цей день – це нормальне явище. Хіба не можна робити добро в цей день? Лише зло? Зло для свого власного тіла та душі. Зло для своєї сім’ї та родини. Зло для свого суспільства.
Хочеться, щоб кожна людина, яка про здоровому розумі, могла почути і зрозуміти, що відбувається сьогодні в наших сім’ях, в нашій державі. Шоста частина нашого життя, а в когось і більше, попадає під так звану «Рамадану». А може, якщо б ми могли щось змінити в своїй культурі, то змінилось би і життя у нас, на Україні? Напевно, була б краща якість нашої праці. Можливо, щасливіші і сильніші були б наші сім’ї. Наші діти могли б час від часу їсти фрукти та ті вітаміни, які такі важливі для їхнього організму. Менше хвороб, інфекцій та нещасть було би в наших родинах. Цей список можна продовжувати. Але як хочеться, щоб цей стереотип був поламаний в багатьох головах. Тому не дивно, що так мало поважають нашу націю в світі. Не дивно, що наші західні сусіди не можуть зрозуміти зміст наших свят. Не дивно і те, що нам, українцям, неможливо вийти із економічної та духовної кризи.
Давайте кожний почнемо зміни з самого себе, свого дому, своєї сім’ї. І нехай побільше щасливих днів буде у кожного із нас! Нехай посмішка не сходить із обличчя наших дітей! Нехай наші дружини отримують насолоду від святкових днів! Щоб дійсно українська «Рамадана» змогла потішити нас і через нас багатьох бідних, нещасних, голодних, знеможених, хворих та нужденних людей. Веселих всім Вам свят! Христос народився!!!
Володимир Кузьмич, пастор церкви «Добра Новина», м. Стебник
ТОП коментованих за тиждень