Шановний Руслане Ярославовичу, яка честь, Ви нарешті маєте бажання вести зі мною діалог?! Пишу Вам відповідь, розуміючи, що цей лист в такій редакції не потрапить на сайт міської ради http://truskavets-city.gov.ua/modules.php?name=News&file=article&sid=6215%3E%20%3Cbody%20text=.
Щоб маніпулювати думкою громади, Ви вже вкотре свідомо йдете на підтасовку інформації, на викривлення фактів, десь трохи збільшивши, десь трохи применшивши http://truskavets-city.gov.ua/modules.php?name=News&file=article&sid=6209>%20<body%20text
Так от, провівши нескладну математику визначаємо, що на зарплату працівників бібліотек (крім самих бібліотекарів, є ще господарська служба, технічний персонал, як і в кожній організації), витрачається лишень 2% з загального фонду заробітних плат бюджету міста, та лишень 1.4% від загального бюджету міста на утримання всіх чотирьох бібліотек, разом із зарплатою працівникам та комунальними послугами. А оскыльки бібліотеки вже відключені від централізованого опалення і можливо перейдуть на економне електричне опалення, то витрати на комунальні послуги в рази зменшаться. Ми отримуємо рівно стільки, скільки нам гарантовано державою. І ніхто з бібліотекарів та їх сімей не мають жодного бізнесу, не їздять на дорогих машинах, живучи виключно на свою скромну зарплату. Відомо всім, в бібліотеки свідомо ідуть працювати тільки високоідейні люди, це не та установа, де можливі «подяки», хабарі, а тим більше якісь відкати.
Якщо влада міста не посоромилася залізти простим працівникам до кишені, то давайте проведемо паралелі і порахуємо наскільки влада «обтяжує міський бюджет». Цього року на їх утримання виділено 5 833 100 грн. http://truskavets-city.gov.ua/modules.php?name=Vlada&op=list_content&eid=3 для 117,5 працівників (разом з госп. службою) http://truskavets-city.gov.ua/modules.php?name=Vlada. Отже, на зарплату чиновникам виділяється аж 13% від фонду заробітних плат, а на утримання двох корпусів міської ради 8,2% від загального фонду бюджету міста. Але чи потрібно, нам трускавчанам, «у якому постійно проживає на сьогодні 20 606 громадян», утримувати такий великий штат чиновників, які не виробляють ніякого ні матеріального, ні інтелектуального, ні інформаційного продукту, паразитуючи на шиї громади, може пора громаді «вдатися до їхньої розумної оптимізації і зберегти кошти на більш нагальні потреби міста – вирішувати громаді»?
Тепер що стосується господарки бібліотек. Ще в далекому 2010 році я Вам говорила, що є вже розроблена Проектно-кошторисна документація на капітальний ремонт бібліотеки-філії №1, за всі 5 років Вашої каденції так і не знайшлося політичної волі зробити цей ремонт, замінити вікна. Минулого року цю бібліотеку відключили від централізованого опалення, і я будучи там завідувачем бібліотеки, мала складну епопею, щоб не дати замерзнути тій бібліотеці, натягнули на всі вікна-вітрини екрани з клейонки, щоб зробити бар`єр холоду, закупили обігрівальні прилади, але до чого їх підключати, якщо нема електричної потужності, включали поперемінно в кожному залі, так і перезимували. Відключили від централізованого опалення в 2014 р. і бібліотеку-філію №2, не передбачивши жодної копійки на якесь опалення, так і зимували без тепла. І на утримання цієї бібліотеки, за пів року, міським бюджетом витрачено аж 86 грн. 74 коп. так, це не опечатка (вісімдесят шість грн. 74 коп.), то хто там обтяжує бюджет, чи просто комусь ну дуже потрібна ця квартира, напередодні виборів? До речі, це єдина бібліотека в місті, де зроблений капітальний ремонт, ще в 2008 році. Цього року уже центральна бібліотека та бібліотека для дітей теж відключені від централізованого опалення. Виконуючи з листопада місяця обов`язки директора МЦБС, вдалося трохи вплинути на цей процес, дякую всім депутатам, що проголосували, і були закладені кошти і на піднятя потужностей, і на закупку обігрівальних приладів для всіх бібліотек міста. А щоб втримати це тепло в приміщеннях, я в квітні написала проект і на Посольство Німеччини і на Фонд регіонального розвитку на заміну енергоощадних вікон у всіх бібліотеках міста, дякую працівникам планово-економічного відділу за допомогу написання цього проекту, особливо пані Лілі. Сама поїхала в обладміністрацію здавати та захищати цей проект. На мене дивилися квадратними очима, чому я приїхала, а не хтось з адміністрації мерії. Прийняли, похвалили, що все добре написано. Але коли вже відправляли на Київ, виявилось, що ще не готова проектно-кошторисна документація, не зроблена експертиза, десь це все застрягло у владних кабінетах вищестоячих організацій. Коли намагалася, якось прискорити цей процес, один діяч сказав мені, що це питання не моєї компетенції, бо я не є розпорядником бюджетних коштів. І ні один високопосадовець міської ради не цікавився долею цього проекту, щоб хоча чимось допомогти. Так, що будемо знов зимувати без вікон, лишень вже у всіх бібліотеки міста будуть тепер затягнуті вікна клейонками. До сьогоднішнього дня, ще так і не готова документація на підняття потужностей по бібліотеках і не закуплені обігрівальні прилади. І хоча я не є розпорядником коштів, але як директор МЦБС буду відповідати, чому не витримується санітарно-температурний режим в бібліотеках міста.
«Така турбота влади про розвиток бібліотечної системи в місті».
Чи задумуєтесь кожен раз, який шлях пройшла зернини кинута в сиру землю, скільки вкладено сили і часу, щоб лягти вам на стіл хлібиною? Так, наша бібліотечна робота тиха, непоказна, але надзвичайно клопітка та вимагає надзвичайного терпіння, яке не підсилу багатьом. Ми і без Вашого чарівного «пенделя» давно вже модернізуємося і запроваджуємо нові форми роботи, реалізовуємо ряд цікавих і потрібних громаді проектів, але вам все це не цікаво, бо наш «камінь спотикання» не в тій площині. Ми, бібліотечна спільнота країни, намагаємось втримати, інтелектуальний, патріотичний, незаангажований фон державної, національної свідомості серед дорослого населення, а нас деякі чиновники хочуть звести до обслуговування лише дітей. Бо ми заважаємо їхньому політичному, моральному зомбуванню населення. Є таке дослідження, називається Закон братів Капранових доведений ними ще в далекому 2005 році http://www.pravda.com.ua/articles/2005/12/15/3033357/?attempt=1, і вгадайте який коефіцієнт вираховується для Трускавця? 2,39 – це рівень Луганської області, а який загальний рівень там національної свідомості серед простих пересічних громадян, які можливо за все своє життя, так і жодного разу не переступили поріг бібліотеки в цьому регіоні України? І чи тому так активно, після Революції гідності, деякі сили взялися за нищення та закриття бібліотек західного регіону країни, маскуючись під різні благі наміри. І в цьому питанні, ні я ні мої колеги не відступимось, хоча б тому, що не маємо права погіршувати умови функціонування бібліотеки для дітей, ще більше порушувати законодавство по охороні праці, яке і так з Вашої подачі вже було порушене. Тож треба було додуматись, забрати центральний вхід до бібліотеки для дітей під книжковий магазин, а вхід до дитячої бібліотеки врізати із вікна, шириною 74 см. По-перше створюючи надзвичайну ситуацію, а по-друге обмежуючи доступ до бібліотеки. Тепер нема де залишити дитині велосипед чи санки, мама не може заїхати в бібліотеку дитячим візочком, та й дітям-колясочникам, які колись відвідували цю бібліотеку, доступ закритий. І ніхто не збирається виправляти цю ситуацію.
Просимо громаду взяти активну участь в обговоренні цього питання. Адже сайт Трускавецької міської ради взявся до наступної маніпуляції – опитування «Скільки потрібно бібліотек місту», мабуть самі і будуть голосувати за стільки, скільки бібліотечних приміщень хочуть «віджати» у громади. Бо більшість наших читачів не мають вдома комп`ютерів і власних айпі-адрес, щоб проголосувати. Хоча б з цієї точки зору, це голосування не є об`єктивним та етичним. А чи зможе пересічний громадянин визначитись, скільки місту потрібно чиновників? Закриття бібліотеки – це миттєва вигода для бізнесу чиновника-підприємця при владі і мінус сотні простих людей без інформаційно-бібліотечного обслуговування назавжди. На даний час це питання врегульовує чинне законодавство України, а не Ваше голосування. Ми вже і так здали в оренду все, що тільки могли, але апетити Ваші постійно зростають.
І як я вже в попередньому листі пояснювала, поясню ще раз, (мабуть з першого разу не доходить), бібліотеки навчальних закладів відносяться до Міністерства освіти і вони займаються спеціалізованим забезпеченням навчального процесу учбових закладів. Був такий пілотний проект на Рівненщині по створенню публічно-шкільних бібліотек, і за результатами багатьох аналізів, експертами визнаний як невдалий. Не піде доросла людина, пенсіонер в школу до бібліотеки, і графік роботи школи не підходить, і саме приміщення школи не може бути прохідним двором для будь-кого, порушується принцип безбар`єрності та багато інших засад.
А публічні бібліотеки є у підпорядкуванні Міністерства культури, і на них покладається безперешкодне та безкоштовне вирівнювання можливостей, подолання розриву між багатими і бідними в доступі до незалежних інформаційних ресурсів світу. Публічні бібліотеки – це найдемократичніші соціальні інституції і є невід`ємною частиною соціума, це чи не єдині острівці вільнодумства, інтелектуальної свободи, що знаходяться поза цензурою. Чи не тому намагаєтесь знищити публічні бібліотеки Трускавця? Чим бібліотек менше, тим нашій владі краще?!
Єдине, що мене тішить у цьому відкритому листуванні, що з кожним разом все більше трускавчан долучається до активного читання нашої переписки. І маю надію це буде спонукати їх до мислення, аналізу та розуміння ситуації. А це і є на даний час головне завдання бібліотек, яке ставить перед нами держава – формувати вільних мислячих людей.
Віра Савка, директор Трускавецької МЦБС
ТОП коментованих за тиждень