Сім’ї Романа Різняка « Макомацького» присвячую.
У день народження героя на місці де стоїть гранітний постамент, раніш стояла, двоповерхова світла і простора, батьківська хата, і в ній жила родина Наталі і Олекси Різняків.
Сім’я була велика, одинадцятеро було дітей у їх батьків , в живих лишилось семеро, а четверо із них померло у віці молодім, з батьками разом проживали троє їх синів : Роман, Мирослав і менший син Богдан, і четверо любимих батькових дівчат Ганна, Оксана, Женя і Дарина, за старшого серед дітей був син Роман, батьки жили в достатку.
У 1939 році, коли у двох державах агресивних, Німеччині і Радянському союзі при владі перебували два мирових кати, пан Гітлер і товариш Сталін, і захотілося цим панам нахабним, дуже землі Європейські між собою поділить і Гітлер розв’язав війну криваву, і став країни Європи підкорять, не став у стороні стояти і чекати, товариш Сталін і землі Польщі став насильно відбирати , і неминула ця біда людей і краю в якому проживала родина Різняків.
Радянська влада Східні землі захватила і край зазнав жахливих перемін, народ який тривалий час під Польським паном проживав, пізнав на власній своїй шкурі, що значить світле і щасливе сталінське життя, так закінчився мир і спокій і надія, здобути незалежність їм.
Щоб життя людей у Західній Україні не стало вільним Європейським, прислав товариш Сталін відданих своїх катів, таких як Лазарь Каганович і Берії скажених псів. І вірні пси, хазяїну своєму стали догоджати і владу Радянську старались укорінить, і проживання в краї з кожним днем кошмар нагадувало ти стало, гнітючим і жахливим, і Берії кати роботу чорну робить не переставали, людей за погляди і непокору при слідувати стали , арешти по ночам робить, у тюрмах непокірних сильно катували, розстрілювали їх як ворогів.
За цей короткий проміжок часу незалишилось у їхнім краї видатних людей, письменників, композиторів, художників і музикантів, священників, лікарів і політичних діячів, їх ворогами в сих зробили, на них фальшиві справи фабрикувати вміли і вирок став для них один, 10 років Соловецьких або Сибірських таборів.
Такого червоного терору не міг народ простити сталінським катам і молоді сини Західної України чинили опір і непокору, вступали до ОУН, стрільців для опору збирали, в підпілля йшли, скривались по лісам. І першим хто до опору піднявся був Мирослав середній син родини Різняків, він став підпільником у проводі ОУН.
За те, що Мирослав склад ворожий задумав підірвати, щоб не дрімали Радянські окупанти, сексоти сталінські провідали про задуми юного підпільника і Берії катам видали його і енкаведисти арештували Мирослава і кинули за грати і стали його сильно катувати, кати у тюрмах тих, були люті і без жалі і непокору не прощали ворогам своїм, не витримав тих катувань, підпільник ОУН Мирослав, так обірвалось молоде життя юнацьке і став він першим хто загинув у родині Різняків.
Роман не міг простити смерті брата і клятву дав помститись ворогам, він новій владі не покорився і вирішив на захист свого краю стать і псевдо собі вибрав «Макомацький» і теж до проводу ОУН подавсь. Роман Різняк знаходився у ріднім місті, він слюсарем у санаторії Військовім працював і друзі вірні попередили, що енкаведисти за ним пильнують і хочуть його арештувати.
І в проводі ОУН його примітили, що він розумний, сміливий, має видержку, добре розмовляє і розуміється на мовах іноземних багатьох і керівництво навчатися його у вишкіл направляє за кордон, Роман Різняк «Макомацький» навчання у вишколі закінчив і став розвідником і повернувся в рідний край, за смерть людей помститись і за свободу і незалежність України воювати.
Війну, що Гітлер у Європі розв’язав, народи стали світовою звати і неминула вона краю в якому проживала родина Різняків і новий пан німецький надію Західній Україні подарив, що стане Україна самостійною державою, якщо стрільці ОУН поможуть розгромить більшовиків, але пани були ті хитрі і брехливі і незалежність Україні не бажали надавати.
За те, що в червні 1941 ОУН проголосило про відновлення самостійної Української держави, німецькі окупанти, зарештували керівників ОУН і кинули за грати їх , і ворогами Німеччини признали в сих.
Роман Різняк коли війна до краю стала наближатись, не став Радянську владу захищати, він вів розвідку, зброю добував, стрільців для опору збирав накази керівників виконував сумлінно і був відданий ідеям проводу ОУН, він став до лав Української поліції, щоб захищати рідний край, але німецькі окупанти признали вимоги ОУН ворожими і стали їх при слідувати як ворогів. І в проводі ОУН рішення прийняли « Готуватись до довгої, упертої і затяжної боротьби» з німецькими окупантами. І з 1942 року розгорнувся партизанський рух, під проводом ОУН і стали опір ворогам вони чинити і боронити рідний край, а щоб стрільців для опору підняти, направили розвідника Романа Різняка у край Волинський повстанську армію УПА формувати.
І армія УПА була сформована і сам Роман Різняк до лав її вступив, щоб землі рідні захищати, від німецьких окупантів і радянських партизан.
Війна тривала на три фронти і тяжко було край свій боронить і протистояти
Німецьким окупантам, Радянським партизанам і Польській армії Крайова.
УПА боролась з ворогами, але не вистачало у них сил, війська Радянської
держави зламали опір німецьких окупантів і весь тягар УПА відчула на собі.
Під час німецької окупації помер їх батько Олекса Різняк і менший син
його Богдан.
Коли війська радянські повернулись, вони увесь народ німецькими посібниками і холуями стали називати , і тисячі людей кинули за
грати і багатьох невинних розстріляли, а непокірних насильно вивезли
в Сибірський край. Не обминула ця доля і родину Різняків, у 1945 році за зв’язки із стрільцем ОУН , їх сестру Оксану заарештували і ворогом Радянської влади її признали і вирок кати Оксані зачитали 10 років сибірських таборів і на лісоповал відправили у Красноярський край .
А в 1946 році усю родину ворожою назвали і їхню маму і трьох сестер Романових насильно вивезли в Іркутський край як ворогів, тяжке життя було у тім сибірськім краї і несудилось вижити у сім, не повернулась мама їх Наталя і три сестри Ганна, Женя і Дарина, померли в краї тім, в живих лишилась лише Оксана із родини Різняків.
Уже не перший рік як світова війна скінчилась і ворог світовий капітулював, але війна у нашім краї, ще не закінчилась, стрільці УПА боролись до кінця. Багато війська радянського наїхало до краю нашого щоб опір стрільців УПА здолати, що мужньо боронились у підпіллі і по лісах. Роман Різняк був добрим командиром і захищав свій край уже не перший рік, він мав підтримку у населення і провід ОУН його цінив, за мужність і відвагу його підвищили в УПА і став він референтом
крайовим і мав окремий свій загін . І з кожним днем енкаведисти насідали, щоб опір подолати Романових стрільців, загін із боєм відірвався і в лісі став скриватися від ворогів, та трапилась пригода, у Романа коли у лісі він перебував, його знайшов собака Рінго, любимий пес родини Різняків, стрільці занепокоїлись як з Рінго поступить їхній командир, а вибору у них не було, собака виказати міг у сих і погляди Романа і собаки Рінго встрілись і руку тяжко було підняти , на друга вірного свого і постріл пролунав зненацька і куля вразила Рінго наповал.
І командир їх гірко плакав, коли собаку любимого і вірного у лісі під дубами поховав.
Стрільців УПА з кожним днем в строю ставало менше, багато гинуло їх у цій нерівній боротьбі, коли його загін на хуторі скривався, енкаведисти їх розшукувати стали і винагороду за голову його пообіцяли і знайшлась душа продажного сексота, що виказала їх ворогам.
І енкаведисти оточили ті будинки , живими взяти хотіли їх, але стрільці УПА чинили сильний опір їм і енкаведисти будинки де скривалися стрільці закидали гранатами, в живих лишився лише один, Роман Різняк і чудом вирвався від них.
Енкаведисти без діла не сиділи і в пересрільці із стрільцями, зв’язківець потрапив у хижі руки їх, і вороги над ним знущались і нагороду видати пообіцяли і зберегти йому життя, сексотом став, зв’язківець його, він місце видав їм і час, де буде ждати його Роман Різняк. І енкаведисти там засідку зробили і зав’язавсь нерівний бій Роман Різняк відстрілювався довго і багатьох убив він ворогів, але скінчилися набої і вирватись Роман уже не міг, він залишив собі гранату і підірвав себе і ворогів.
Так обірвалося життя героя, який Радянській владі непокоривсь, його за мужність і відвагу посмертно нагородили найвищою відзнакою проводу ОУН «Золотим Хрестом першого ступені».
Пройшли роки, Союз радянський розвалився і Україна Незалежність здобула, громада за яку Роман Різняк боровся прийшла пошану всім стрільцям УПА віддать. На зібрання з нагоди дня його річниці зібрались
побратими, що залишились ще живі, прийшла і молодь квіти положила і пролунали їх пісні. Отець Петро відправив Панахиду і в честь героя пролунали пам’ятні вірші, а головне сестра його Оксана була присутня
на зібранні, за ту любов і пошану до Романа, вона подяку висловила всім.
В кінці громада заспівала гімн побратимів бойовий.
Автор:
Гість Трускавця
Караван Степан Васильович
м.Черкаси
вул. Героїв Сталінграду , б.20, кв.371
18000
(Переглядів 56 , 1 переглядів сьогодні)
ТОП коментованих за тиждень