Традиційно всеукраїнський фестиваль «Дзвони Лемківщини» є наймасовішою культурною подією на Тернопіллі. Цього року на Монастирищину знову з’їхалися лемки з багатьох куточків України та світу – Польщі, Сполучених Штатів Америки, Канади, Росії, Словаччини. Крім сотні професійних і самодіяльних творчих колективів, свою майстерність і вправність показали і кулінари.
Перед початком фестивалю відбувся хіт-парад його учасників центральною частиною Монастириськ. Покладено квіти до підніжжя пам’ятника великому синові України Тарасові Шевченку.
П’ятнадцятий фестиваль «Дзвони Лемківщини», що проходив на Ватряному полі, розпочався спільною молитвою – за всіх лемків, відірваних від рідної Батьківщини, від землі дідів та прадідів.
Далі дійство вітальним словом відкрив голова’ Всеукраїнського Товариства «Лемківщина» Олександр Венгринович. Під звуки Державного Гімну України піднято Державний прапор нашої країни та прапор Всеукраїнського Товариства «Лемквіщина».
Вітальні слова учасникам свята лемківської культури адресували голова Тернопільської облдержадміністрації В. Хоптян і голова Світової федерації Українських Лемківських Об’єднань С. Федина. Запалено головну ватру фестивалю.
А ще виступали з короткими вітальними промовами керівники Монастириського району й міста Монастириська, гості з Києва, обласних центрів України, Польщі та Словаччини.
Під час концертної програми виступали народний аматорський хор «Яворина» з м. Монастириська, місцевий танцювальний колектив «Весна», лемківський фольклорний ансамбль «Ґречні фраїрки», вокальне жіноче тріо «Солов’ї Галичини», народний фольклорно-етнографічний ансамбль пісні і танцю «Студенка» з міста Калуша (Івано-Франківська область), народний аматорський жіночий хор «Горлиця» з міста Бібрки (Львівщина), народна аматорська хорова капела «Бескид» з Івано-Франківська, народний аматорський ансамбль пісні і танцю «Лемковина» із селища Рудно (Львівщина), жіночий вокальний ансамбль «Лемківчанка» (Підволочиськ Тернопільської області), гурт «Лемко-Тавер» (Польща).
Серед відомих виконавців – Анна Чеберенчик (Канада), Христина Соловій (Львів).
Гарно виступили на святі лемківської культури і наші бориславські лемки. Цього року нас поїхало близько 60 осіб: народний хор «Лемківска студенка», члени правління та й мешканці Борислава, солісти, гуморист Микола Прибило, молоді лемчата, які співають у хорі. Родинами прибули сім’я Володимира Мізика із двома внучками, сім’ї Хрущів, Солтисіків, Оліярів, наші діти та внуки.
Погода була дуже гарна. Ми розбили наметове містечко, де й ночували.
Напевне, це перший фестиваль в Україні такий багатолюдний. Понад ЗО тисяч гостей, більше 100 мистецьких колективів задіяно на мистецькому лемківському святі. Концерти проходили на двох сценах, в тому числі – й на дитячій.
Наш хор виступав у суботу. Співали ми лише дві пісні, бо всі колективи, що прибули в Монастириськ, хотіли виступити. З гарячими оплесками прийняли глядачі гумориста Миколу Прибила та бандуриста Івана Шміла.
А програму, як завжди, тривалий час вела Марта Ільєнко. Цього року їй прийшлось нелегко – попрацювала Марта не одну годину, до ночі вела програму лемківською говіркою. Напевно, таки ніхто не може зрівнятися з нею у знанні рідної бесіди.
Дуже цікаво було на фестивалі, адже мали змогу поспілкуватися з відомими лемками, артистами, придбати лемківську літературу.
А як цікаво пробувати страви лемківської кухні! В казанах пеклася картопля, варилася грибна юшка, різні каші з м’ясом подавали із солдатських казанів -і все це безкоштовно. А лемківське наметове містечко, де в кожному наметі ґаздині одна перед другою виставляли свої лемківські страви! І також частували всіх безкоштовно.
Виставка-продаж народних виробів, вишиванок, різьби по дереву, глиняних глечиків, кераміки – які лише дива можуть створити людські руки!
Мед та медовуха, бринза, медовий квас та випічка – всього було доволі. Кожен лемко та гості могли почастуватися напоями та наїдками, купити собі вишиванку чи плетений кошик, вручну навчитися зробити глечик.
Такі фестивалі прикрашають наше життя, виховують повагу до лемківських традицій.
Яніна Начас, голова Бориславського осередку Товариства «Лемківщина», газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень