Сьогодні, 16 серпня, відбулося чергове засідання виконавчого комітету Трускавецької міської ради. Проходило воно в сесійному залі Народного дому. На розгляд першого питання були запрошені керівники санаторно-курортних закладів та інших організацій міста, адже стосувалося воно фінансово-господарської діяльності підприємств міста-курорту в І півріччі цього року. Доповідала завідувач відділу планування та інвестицій ТМР Марія Заверюха.
На самому початку доповідач відзначила складну як ніколи ситуацію із фінансуванням та проведенням платежів через державне казначейство. Це є головна причина, що місто, яке заробляє саме на себе, не може ефективно використовувати кошти – про це неодноразово заявляли представники місцевої влади Трускавця.
Отже, за І півріччя у Трускавці зібрано податків та зборів на загальну суму 71 млн. 772 тис. грн., з чого до державної скарбниці пішло 33 мільйони (ріст надходжень становить 41,6%). За даними Державної податкової інспекції, кращими платниками податків у Трускавці є готельно-курортний комплекс «Карпати», Міжнародна клініка відновного лікування «Еліта» професора Володимира Козявкіна, ТзОВ «Санаторій «Шахтар», ДП «Кришталевий палац», СГК «Дніпро-Бескид», ЗАТ «Трускавецькурорт». Санаторно-курортна галузь забезпечує понад 49% всіх поступлень, тобто фактично половину. В той же час зафіксовано і недоїмку платежів. Як не дивно, та серед боржників опинився «Ріксос-Прикарпаття», тут також відбулося скорочення працівників. Доповідач пояснила це скороченням кількості відпочивальників у цьому оздоровчому закладі.
На 86,7% забезпечено надходження до місцевого бюджету, за перше півріччя грошей у міську казну зібрано 49 млн. 176 тис. грн., що більше на 2 мільйони у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року (на 6%). Та надходження податку на доходи фізичних осіб хоча й зросли на 9,9% у порівнянні з аналогічним періодом 2012 р., все ж не дотягають до плану на майже 2,5 млн. Головна причина, каже Марія Романівна, у скорочені штатів працівників та у їх переведенні на неповний робочий день. Це, зокрема, стосується таких підприємств як ЗАТ «Трускавецькурорт», дочірні підприємства «Будівництво ТКС-Євробуд» та «Транспорт ТКС-Євробуд», а також «Ріксос-Прикарпаття», «ТСБ».
У Трускавці в першому півріччі 2013 р. працювало 12 856 осіб, це на 489 менше від попереднього року. Чи не найбільше скорочення стосувалося ЗАТ «Трускавецькурорт», тут кількість працівників зменшилася на 257 осіб. А в центрі зайнятості зареєстровано 342 безробітних.
Та найгірша ситуація із рівнем заробітної плати. Так, якщо у Львівській області вона одна з найнижчих в Україні, то середня зарплата по Трускавці становить лише 72,8% від середньообласної. Судіть самі – по області рівень зарплати становить 2 693 грн., а по Трускавці – 1 961 грн. Та й це ще не все – середня зарплата у Трускавці за останній рік навіть зменшилася – на 18 гривень.
Як зазначила Марія Заверюха, видатки загального фонду бюджету становлять від 81 до 98% по різних призначеннях. У структурі цих видатків левову частку становить заробітна плата – 69,2%, на другому місці – енергоносії. А міський голова Руслан Козир підсумував, що це не є добре, бо кошти не йдуть на розвиток, а лише на забезпечення нормальної життєдіяльності міста. Хто винен у такій стагнації, в такому застої, у такому, не побоїмося цього слова, економічному занепаді міста-курорту, міський голова не уточнив.
Відпочивальники їдуть до міста, кошти прибувають, а місто несе навантаження на інфраструктуру. Стан доріг, за словами мера, це питання стратегічного характеру, але хоча «ми деколи й хочемо тут щось зробити, то воно часто виходить за межі наших можливостей». Але це наші внутрішні проблеми, наші гості не повинні відчувати незручностей. Міський голова висловив подяку керівникам санаторно-курортних закладів, які працюють на підвищення іміджу курорту, зазначивши, що таких більшість. В той же час мер міста висловив подив недалекоглядною політикою деяких організацій, які лякають відпочивальників. За приклад він навів релігійну групу під проводом Антоніна Догнала, які кожен третій четвер місяця проводять акції у Трускавці проти гендерної політики та ювенальної юстиції. На думку мера, ходіння з труною по місту людей у чорному, які вигукують у мегафон гасла – це не надто правильно. Свіжий приклад – вчора, 15 серпня, відбулася акція із завиваннями та переодягненим персонажем смерті із чорним прапором у руках.
У доповіді було наведено статистику відносно кількості відпочивальників по санаторіях, пансіонатах, віллах та готелях, а також щодо країн, з яких до нас приїжджають гості. Кількість іноземців зросла у питомій вазі з 16% у 2009 році до 25% у 2013. Тобто, четвертина з тих, хто відпочиває у Трускавці – іноземці з Росії (61%), Білорусії (9,5%), Молдови (8,2%), Азербайджану (7%), Казахстану (3,6%), Польщі (2%), Німеччини (до 2%). Як бачимо, жителі Євросоюзу не надто поспішають до нас, отже, управління розвитку курорту ТМР зовсім не виконує свої функції по популяризації курорту там, де є потенційні заможні клієнти…
Наступна частина засідання виконкому стосувалася ряду технічних питань. Адам Ластовецький доповідав про захисні споруди протирадіаційної оборони, якими у Трускавці могли б бути приміщення в будинках на Стебницькій, 64, Сагайдачного, 1А, Данилишиних, 5, Мазепи, 20, Бориславська, 37. Про встановлення опіки над студенткою-сиротою доповідала начальник Служби у справах дітей Леся Дребот. Певне обговорення викликало питання про позбавлення батьківських прав матері, котра не займається вихованням 11-річного сина. Незважаючи на те, що мати дитини жива і що у хлопчика є бабуся, влада міста пішла шляхом ювенальної юстиції – вирішила віддати хлопчика у притулок до Львова. Ні в кого не здригнулася рука зробити дитину сиротою при живих батьках – члени виконкому повелися на улесливі слова всезнаючих чиновників нижчого та вищого рівня. А чи подумав хтось про майбутнє цієї дитини, про наслідки такого рішення виконкому? Питання залишається відкритим.
Видача дублікату свідоцтв про право власності, дозвіл на укладання договорів найму, дозвіл на розробку детальних планів територій, списання системи відеоспостереження міської ради, автобуса у водоканалі та дитячих гойдалок, які в проекті рішення чомусь називалися «качелями», затвердження рішень міжвідомчої комісії по переплануваннях квартир у багатоквартирних будинках, присвоєння поштових адрес – ці питання приймалися швидко та майже без обговорень.
Найцікавіше припасли на кінець – визначено переможця конкурсу з управління житловими будинками. Тепер КП «Трускавецьжитло» перетворюється на підприємство з функціями англійської королеви, а з 1 вересня управляти нашими будинками буде невідоме ще нікому ТзОВ «ТКО Комфорт-Сервіс», яке збиратиме і нашу квартплату. Керівник підприємства – Олександр Кузьменко, на ньому працюватимуть ті, хто за згодою сторін втратить місце праці в КП «Трускавецьжитло». Втім, це питання потребує додаткової публікації, як і наступне – по конкурсу на збір та вивезення твердих побутових відходів. Тут взяло участь три фірми (львівська, стрийська та працююча зараз бориславська), але переможця визначено не було, бо ТзОВ «Ком-Еко-Борислав» та стрийський «Комунальник Плюс» набрали рівну кількість балів – по 90. Тож буде оголошено новий конкурс з новими вимогами.
А на завершення було поінформовано про розпорядження міського голови та про те, що цього року День Державного Прапора відзначатиметься на новому місці – не навпроти мерії, де, за словами Руслана Козира, «окупували територію», а на площі Незалежності, де вже встановлено флагшток, хоча прапора ще там нема. Також внесено зміни у склад Координаційної ради з питань сім`ї та гендерної політики, а також інших координаційних рад та комісій виконкому.
Ну і звичайно, не обійшлося без продовження термінів діяльності «святкових літньо-осінньо-зимово-весняних» ярмарків на площі Незалежності, на бульварі Юрія Дрогобича та на території біля верхнього бювету. Ярмарки ще діятимуть зо 2-3 місяці, поки нарешті КП «Парк курортний» не продовжить благородну справу озеленення міста та після зрізання туй не почне зрізати весь березовий скверик на вулиці Шевченка, 30. Бо, як зазначають посадовці, люди не мають де торгувати…
Так що, до побачення, берези, підете під озеленення, як і туї. Тому під завісу засідання виконкому варто було запустити пісню з похорон Буратіно «Плакала берёза» групи «Корни», а на відео показати тих людей у масках смерті з чорними прапорами, які протестують проти ювенальної юстиції. Можливо, саме вони виступлять на захист беріз, якщо трускавчанам байдуже? Чи ми не турки, щоб через дерева піднімати революцію?
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень