організували у неділю, 8 вересня, в музеї історії міста-курорту Трускавця львівські майстрині ляльок-мотанок Ірина Бердаль-Шевчик, Тетяна Фургало та Людмила Мацко. Важливо також, що вперше в якості майстрині з довготривалою експозицією в проекті «Намотаю тобі долю» виступила трускавчанка – заступник директора міського Будинку учнівської творчості, керівник гуртка «Лялькарі» Любов Гривняк, а також вчитель історії та образотворчого мистецтва з Жидачівського району Марія Заблоцька.
У світлому залі музею історії міста на другому поверсі цього дня справді панувала фантастично світла й тепла атмосфера. Всі майстрині, директор музею Галина Коваль та багато гостей були в надійних натільних українських оберегах – вишиванках. Українська традиційна лялька-мотанка також має сакральне значення оберега, який приносить в хату спокій, гармонію, добробут. Хоча жінки скромно відзначали, що у творенні ляльки-мотанки немає нічого особливого, цим мистецтвом з необхідності володіла кожна українська жінка-мати. Українська селянка, яка не мала часу доглядати за дітьми, щоб забавити дітей, робила ляльки-мотанки з підручних матеріалів. Гарне українське «два в одному» – й іграшка, й соска – виходило з замотування хлібчика в тканину. Мотали також сіно, солому.
Філософський сенс вклала в проект і його головний ініціатор, як її називають колеги, креативний продюсер, – Ірина Бердаль-Шевчик: «Нашою метою є показати, що для щастя не потрібно десь далеко шукати щось незвичайне. Воно – поруч у простих речах. Та й навіщо травити дітей китайськими пластмасовими іграшками, якщо є екологічно чисті українські ляльки?» А ляльки на виставці були представлені справді різні за характером та станом – скромні трудівниці, поважні ґаздині, досить багата наречена.
Інтелігентне товариство вітали юні таланти Трускавця – Ліана Грица та Юлія Чіпак (Народний дім, керівник Оксана Мізунська), Остап Гринаш (акордеон, Трускавецька школа мистецтв).
Фото ще одного проекту Ірини Бердаль-Шевчик «Коралі на люках» надихнули на авантюрні продовження мистецько-комунальної тематики: малюнки на ямах, квіти на руїнах тощо…
Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір`я»
ТОП коментованих за тиждень