ЗАМІСТЬ ОЗДОРОВЧОГО РЕКРЕАЦІЙНОГО ЦЕНТРУ…
Як пригадують наші читачі, у минулому номері («ДТ», №11) ми надрукували фото з фрагменту генерального плану, де зображено проект забудови району питтєвого озера по вулиці Городище у Трускавці. Його надав журналістам редакції начальник управління архітектури і містобудування міської ради Олександр Грищенко і розповів, що державним інститутом проектування «Містопроект» було розроблено детальний план забудови території району по вулиці Городище. Робилося це згідно рішення міськвиконкому і на замовлення «Альфа плюс». Інститутом було проведено детальний аналіз території у 132 гектари в районі питтєвого озера, 4 гектари вилучили на захисні зони струмків. Як свідчить головний архітектор, було проведено дуже серйозну роботу по проектуванню всієї території, аналізу рельєфу, зроблено функціональне зонування території.
Що ж там мало бути? На вулиці Городище мав би розташовуватись спортивно-оздоровчий рекреаційний центр з розміщенням чотирьох кварталів санаторно-курортної забудови. На жаль, з незрозумілих причин інвестор в одноосібному порядку відмовився від цього плану забудови.
Олександр Павлович показав нам офіційного листа від інституту «Містопроект», згідно якого освоєння даної території можливо лише за умови переведення питтєвого озера в рекреаційне. Наші читачі пригадують, що територія у 136 га була надана Трускавецькою міською радою «Альфа плюс» з умовою виконання цілого комплексу робіт, основна з яких – забезпечення курорту цілодобовим водопостачанням. Знову ж з незрозумілих причин цей договір інвестор не виконує. У своїх поясненнях він посилається на фінансову кризу. Однак це не заважає йому, отримавши у власність цю територію, перепродати 8,14 га певним забудовникам. І ті, не розробивши жодної містобудівної документації, приступили до освоєння території. Причому в управлінні архітектури навіть не знають, під які цілі на Городище йде забудова – жодних звернень у міську раду не поступало.
Управління архітектури, враховуючи, що забудова вже почалася, пише звернення в інспекцію Держбудконтролю у Львівській області, котра єдина, за діючим законодавством, має право здійснювати перевірки щодо забудови, накладати штрафи, припиняти будь-які будівельні роботи . Радикальних кроків не було зроблено і управління архітектури 20 жовтня 2010 року пише другий лист. Нарешті інспектори реагують і проводять перевірку, яка встановила, що «ТзОВ «Альфа плюс»… в межах першої санітарної зони охорони питного водосховища на ріці Воротище проводить виконання підготовчих робіт без дозволу виконання підготовчих робіт, чим порушено вимоги статті 28/1 Закону України «Про планування забудови територій».
ГОЛОВНЕ, Є МІШОК СРІБЛЯКІВ
Ось така дивна картина. Захотілося декому встановити у першій санітарній зоні будиночок – і встановлює, без будь-яких погоджень, без будь-яких документів. Головне, є мішок срібляків за плечима. Тому таке нехтування нашими законами, нашою з вами думкою. Переб’єтеся, дорогенькі, а якщо не втихомиритеся, підзолотимо ручку. Але так це було можливим при каденції колишнього міського голови. Нинішня влада сповідує інші принципи.
Коли будівельні роботи не були припинені, міський голова Руслан Козир звернувся до прокурора міста Трускавця і до інспекції Держбудконтролю з вимогою про призупинення будівництва та приведення території у відповідність до діючого законодавства.
– Ця територія попадає під вплив Закону України “Про питну воду та питне водопостачання”,- говорить головний архітектор Олександр Грищенко.- А там чітко сказано, що надання згоди на розміщення на відповідній території нових або реконструкцію діючих об’єктів, діяльність яких може надати шкоди джерелам системи питного водопостачання, забороняється. Якби було встановлено терміни про переведення питтєвого озера в рекреаційне, проблем, що стосуються даного будівництва і використання цього закону про питну воду, не було б.
Мабуть, на підставі цього і була зроблена відмова керівнику водоканалу В.Возняку, який звернувся у виконком про прийняття рішення про погодження проекту зон першої санітарної зони першого, другого і третього поясів господарського питного водозабору Трускавця, який був розроблений київською фірмою «Вудхауз». Але, представивши цей проект, забули погодити його з Державним управлінням навколишнього природного середовища, санепідемстанцією, управлінням Держкомзему Львівської області. Не було представлено проекту землеустрою визначення меж зон санітарної охорони водного об’єкта. Зрозуміло, для чого було необхідно прийняття такого рішення.
– Ще раз наголошую,- зауважує Олександр Грищенко,- що це перший пояс санітарної охорони, бо водоканал хотів чітко встановити, що це не перший пояс, не представивши жодних документів, жодних висновків та експертиз.
На звернення міського голови Руслана Козира інспекцією Держбудконтролю у м. Трускавці 14 січня повторно була проведена перевірка, яка підтвердила, що виконання будівельних робіт по вулиці Городище ведеться без жодних дозволів, чим порушуються закони України «Про планування і забудову територій» та «Про архітектурну діяльність». «Альфа плюс» було запропоновано припинити виконання робіт, погодити проектну документацію та подати документи на отримання дозволу на виконання робіт. Реакції жодної. Втім, будівництво не лише не припинялось, а почалося вестися ще активніше. Тоді і звернувся міський голова Руслан Козир до прокурора міста Юрія Яремчука, головного санітарного лікаря Наталії Когут з проханням вжити відповідних заходів впливу.
А ХТО Ж ПОКРОВИТЕЛІ?
Уявляєте, шановні читачі, якщо би ви отак розпочали будівництво якоїсь халупи, нехай не в першій санітарній зоні, а просто в межах міста-курорту, який би почався гармидер! Не радимо пробувати – собі буде дорожче. А тут зона особливого режиму. А на владу та її численні інспекції як чхали з високого дуба, так і чхають! А чому? А все тому, що не тільки срібляки мають у сховку, але й численних покровителів у високих кабінетах. Ми могли б назвати прізвища декотрих з них, та поки що утримаємося. Може, одумаються, сердешні. Час нині не певний, корупція не вітається навіть у тих високих кабінетах, які ніколи не рахувалися з думкою простих людей та й з законами держави.
На завершення цього етапу розслідування ми запитали в Олександра Грищенка про подальші дії посадових осіб, на котрих покладені обов’язки контролю.
– Спершу зазначу,- відповів Олександр Павлович,- що в них немає жодних документів: ні плану забудови, не визначено місця загального користування, де мають бути дороги, де сквери… І новий Закон «Про регулювання містобудівної діяльності» чітко говорить: якщо немає детального плану забудови, ніхто не вправі давати дозволу ні на проектування, ні на будівництво. У Законі також говориться, що у разі виявлення факту самочинного будівництва та істотного порушення будівельних норм, посадова особа інспекції Держбудконтролю видає особі, яка вчинила таке будівництво, припис про усунення порушень з визначенням термінів. У разі, якщо особа у встановлений термін не виконала цих вимог, інспекція подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об’єкта та компенсації витрат, пов’язаних з таким знесенням.
Чи дійде справа до суду, поживемо-побачимо. Втім, як будуть розгортатися події стосовно цих забудов, читайте в наступних наших розслідуваннях.
Орест Лещишин, Любомир Поливка Джерела Трускавця
ТОП коментованих за тиждень