Мешканцям Борислава повідомили, що упродовж наступних десяти днів до їхніх осель не подаватимуть воду. Міський голова Борислава Володимир Фірман написав заяву про відставку. 25 жовтня 2015 року відбудуться вибори до місцевих органів влади. А тепер давайте зведемо до купи ці три складові.
Коли п’ять років тому в Бориславі Фронт змін (нинішній Народний фронт) ішов до влади, то позапартійний лідер Володимир Фірман обіцяв бориславцям цілодобове водопостачання. Попри інші організаційні та нечесні форми боротьби, саме цей пункт передвиборчої програми зіграв важливу роль у тому, що перемогли ставленики Арсенія Яценюка.
Перемігши на виборах, команда Володимира Фірмана узурпувала владу. Більшість у міській владі мали депутати від тодішнього Фронту змін. Вони очолили всі депутатські комісії, знехтувавши законними правами опозиції. Всі заступники міського голови теж представляли цю політичну силу. Два депутати обласної ради були від Фронту змін.
Звичайно, про демократію не йшлось, але якщо взяв на себе відповідальність, то виконуй передвиборчі зобов’язання. І тут почали виникати проблеми. Насамперед ті, хто прийшов до влади у Бориславі, зрозуміли, що стан господарки в місті набагато гірший, ніж вони уявляли. З іншого боку, в них не було професійних кадрів, які би могли ці проблеми розв’язати. Але найстрашніше полягало в тому, що, здається, до останнього люди Фірмана не усвідомлювали, що взагалі не здатні вивести Борислав із кризи. Ні, вони щоразу рапортували про свої здобутки, порівнювали їх з тим, що було зроблено чи не зроблено за попередніх міських голів, але проблеми накопичувались, а їхнє розв’язання відкладалося до кращих часів.
Зараз важко сказати, чи хтось би міг більше зробити в Бориславі, ніж команда Володимира Фірмана. Але ж для мешканців головне не це. Головне полягає в тому, що міський голова і ті, хто весь цей час був поруч, не виправдали сподівань виборців.
Проблема водопостачання не лише не була розв’язана, а й загострилася. Головну роль у цьому зіграла некомпетентність і впертість міського голови. Він не сприймав критику, не дослухався до розумних порад людей, які розумілися в цьому питанні. Пам’ятаю, як під час проведення одного із засідань дискусійного клубу в Бориславі, присвяченого проблемам водопостачання, Володимир Фірман з порогу відмів пропозиції людей, які працювали в цій структурі, очолювали “Бориславводоканал”. Для них це було шоком, а міський голова не зробив жодних належних висновків. Навіть люди із його команди, які бачили, що треба щось робити, аби не загнати проблему в глухий кут, підходили до нього і пропонували провести різноманітні заходи, аби врятувати ситуацію, але Володимир Фірман був впертим, як баран.
А потім з’ясувалося, що чимало грошенят, які буцімто були витрачені на поліпшення водопостачання у Бориславі, пішли на невідомо які роботи, але мешканці міста не відчули, що води у кранах побільшало. Місяцями не було води у багатоповерхівках на Коваліва і Трускавецькій, не виконувався графік подачі води у багатьох мікрорайонах Борислава, а влада жваво рапортувала, що ще трохи – і все буде гаразд.
Тепер маємо заяву про відставку міського голови. Викликано це якраз проблемами з водопостачанням, хоча й інші проблеми у місті явно загострились. Свого часу Володимир Фірман заявляв, що не балотуватиметься вдруге на міського голову, але потім поповзли чутки, що ніби він передумав. Цю заяву теж не слід сприймати всерйоз. Справа в тім, що на сесії міської ради депутати мають розглянути це питання. Зважаючи на те, що більшість підтримує Володимира Фірмана, а опозиція теж не готова ось так просто відпустити міського голову, який має відповісти по повній програмі за своє бездарне керівництво містом, – можливі варіанти, тим більше, коли до виборів залишилося сім місяців.
А крайніми, як завжди, залишились мешканці міста. Вони вибрали одного зі своїх, повірили йому, а коли з’ясувалося, що він через свою амбітність, упертість і некомпетентність обдурив їх, почали звинувачувати у всіх смертних гріхах. Це давня українська хвороба: спочатку молитись на ідола, а потім втоптувати його в болото, при цьому не вбачаючи у тому, що сталося, власної вини.
Потенційно кожний міський голова після першої каденції може сісти у в’язницю років на п’ять, а після другої – і пожиттєво. Була би людина, а статті Кримінального кодексу знайдуться. Володимирові Фірману важливо, щоби його наступником стала людина, лояльна до нього, яка не посміє рухати минуле. Найчастіше у цьому зв’язку називають прізвище секретаря міської ради Ігоря Яворського. Але якщо той і справді балотуватиметься на міського голову, то повинен придумати щось краще, ніж проста балаканина про цілодобове водопостачання Борислава. Зараз прихильники Володимира Фірмана і ті, хто в опозиції до нього, критикують так звану концесію “Бориславводоканалу”, коли підприємство має перейти до приватних рук, вбачають у цьому закулісні ігри “донецьких”, які, мовляв, узагалі мають на меті залишити бориславців без води. І ніхто чомусь не поїде, скажімо, у Новий Розділ, де концесія діє вже багато років, а мешканці міста не мають проблем із водою.
Як би там не було, а бориславці стоять перед серйозним вибором. Мова і про нового міського голову, який би не покривав колишнього, бо непокаране зло проростає і дає нові гнилі плоди, і про розв’язання проблеми з водопостачанням, загазованістю міста, взагалі екологічними проблемами, і про належний ремонт доріг, і про… Проблем більше, ніж будь-хто може їх розв’язати, а грошей нема.
… Бориславців кинули напризволяще. Як мають виживати люди упродовж цих десяти днів без води? Чому мовчить прокуратура, адже порушуються основні принципи Конституції України, пов’язані зі здоров’ям і самим життям людей? Допоки монополісти від світла знущатимуться з українців, відключаючи воду буцімто за несплату боргів? Та й, врешті-решт, куди дівся спеціальний транспорт, який колись розвозив воду до центру міста і в інші мікрорайони Борислава?…
Анатолій Власюк, Тустань
ТОП коментованих за тиждень