Стан питного озера у Трускавці, що на вулиці Городище, викликає занепокоєння. Ця штучна водойма є стратегічною для міста-курорту як альтернативне джерело водопостачання (у випадку якоїсь серйозної аварії чи диверсії на водогоні Гірне-Дрогобич). Але на даний час неозброєним оком видно, що води в озері майже немає. Мілка калюжа, яку можна вбрід перейти – тільки хто ризикне йти по такій нечистій речовині.
Що з озером? – це питання хвилює не тільки простих мешканців, яким не байдужа доля міста. Його на ХХХІ сесії Трускавецької міської ради 24 жовтня 2013 р. підняли у своїх запитах і депутати Анатолій Стародуб та Євген Юник.
Щоб з`ясувати істину, звертаємося до генерального директора ТзОВ «Трускавецький водоканал», депутата Трускавецької міської ради Володимира Возняка. Але яким же було наше здивування, коли Володимир Франкович категорично відмовився від будь-яких коментарів чи пояснень. Мовляв, так, озеро має статус питного, але водоканал з нього воду не бере, а причиною зменшення води в ньому є суто кліматичні умови. А решта – без коментарів.
Звичайно, що така відповідь нас не задовольнила, тим більше, що серед мешканців поширюються неймовірні чутки з приводу причини пересихання водойми. Одні кажуть, що частково течію річки Воротище, яка впадає в озеро і є його основним наповнювачем, невідомі змінили, відвівши її у напрямку так званих «форельників». Інші стверджують, що водоканал все ж бере воду з озера і подає її мешканцям, які платять за неї як за покупну від Дрогобича. Треті висловлюють припущення, що воду з озера самовільно забирають сусідні санаторії «Карпати», «Перлина Прикарпаття» та клініка професора Козявкіна. Ще інші кажуть, що причиною всьому технічні неполадки і вода просто втікає під землю. Словом, версій багато, але істини не знає ніхто.
Місцева влада теж абсолютним чином не реагує, не цікавиться, що ж відбувається з озером, не дає належних роз`яснень. Пригадується, як ще два роки тому міський голова Трускавця Руслан Козир на це запитання віджартувався: «Качки воду випили…». Тому розуміючи, що до міського голови як малокомпетентної особи не варто з цього приводу звертатися, йдемо до секретаря Трускавецької міської ради Петра Шумина, який працює в органах виконавчої влади Трускавця вже понад двадцять років і добре пам’ятає часи Віктора Бурлакова, Богдана Матолича та Лева Грицака.
– Те, що зараз відбувається з озером, не є першим таким випадком в історії Трускавця, – зауважує Петро Євстахович. – В 1990-х, здається, у 1998 році, за часів Богдана Матолича виникла така ситуація, коли з купального озера (в напрямку Борислава – прим. авт.) воду насосами перекачували у питне. Версія про «форельники» легко підлягає перевірці – досить пройтися руслом річки і виявити, чи дійсно хтось змінив русло річки, чи ні. А от виявити, бере чи не бере водоканал воду з озера, не так легко.
Цікавимося, якою буде доля депутатського запиту, озвученого на сесії. Секретар ради каже, що він звернувся до Євгена Юника, аби той оформив запит письмово і питання заслуховування про діяльність водоканалу планується внести до порядку денного наступної сесії, запланованої на кінець листопада – початок грудня. Петро Шумин каже, що тоді депутатів напевно цікавитиме не лише фінансовий стан товариства з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал», співзасновниками якого є Трускавецька міська рада та ТзОВ «Альфа Плюс», але і технічний стан озера. Тож якщо журналістам інформацію не надали, залишається сподіватися, що хоча б депутати дізнаються, що ж насправді відбувається з озером.
Ймовірною причиною висихання Петро Шумин вважає і факт сильного замулення озера. Та й тоді, у 2000 році, коли востаннє озеро чистили, цього не зробили як слід. А після того – не чистили жодного разу. А мали б…
Версія ж, буцімто воду з озера беруть прилеглі санаторії, варто відкинути зразу як надуману та безпідставну. Ці оздоровниці купують воду у водоканалу, а додаткове водопостачання із власних джерел аж ніяк не впливає на рівень води в озері. Та навіть якщо б ці санаторії і брали воду з озера, то це аж ніяк не призвело б до його теперішнього стану – пригадаймо, що в 1990-х – 2000-х роках вся південна частина Трускавця отримувала воду з питного озера, а не лише дві-три оздоровниці. І нічого – озеро було повноводне, любо було глянути. А зараз – просто жалюгідний стан…
Кліматичні зміни також певною мірою вплинули на стан нашого питного водосховища. Штучне озеро біля села Уличне теж значно обміліло, пересихають і гірські потічки, тож трускавецьке озеро – не виняток. Висловимо припущення, що якщо погодні аномалії подібні до цьогорічних продовжуватимуться, то через якихось три – п’ять років на місці озера можна буде спокійно споруджувати житлові будинки чи розважальні заклади. Але хочеться вірити, що все-таки озеру повернуть його первісний стан та властиві функції.
А наостанок зауважимо, що долею озера переймається і громадська організація «Клуб греко-католицької інтелігенції при церкві святого Миколая». Її очільник Володимир Шиманський вже звернувся з цього приводу до обласного депутата від Трускавця Олексія Балицького, який, до речі, є головою екологічної комісії облради.
ТОП коментованих за тиждень