Це інфекційне захворювання ниркової миски, чашечок, сполучної тканини нирок з подальшим ураженням судин. На пієлонефрит хворіють люди різного віку, але найчастіше жінки й літні чоловіки.
Викликають пієлонефрит різні мікроорганізми, а найчастіше кишкова паличка. У нирки вони попадають різними шляхами, навіть з мигдаликів, каріозних зубів і т.д. Посилюють розвиток пієлонефриту камінці в сечових шляхах, опущення нирок, аденома простати. Часто пієлонефрит виникає у хворих діабетом, при переохолодженні, при зловживанні деякими ліками (анальгін).
Пієлонефрити бувають однобічні і двобічні, гострі й хронічні.
Гострі починаються із підвищення температури тіла, болів у попереку, болів при сечовипусканні. При дослідженні сечі виявляють зміни (багато лейкоцитів, еритроцитів).
Своєчасне виявлення і повноцінне лікування, як правило, закінчується видужанням, рідше гострий пієлонефрит переходить у хронічний. До переходу гострого пієлонефриту в хронічний призводить неправильне лікування в гострому періоді, ухилення хворого від лікування, самолікування, порушення режиму, дієти.
Хронічний пієлонефрит може від самого початку розвиватись як первинно-хронічний процес, і його виявляють при здачі сечі або при вимірюванні кров’яного тиску.
Запідозрити хронічний пієлонефрит можна на підставі «безпричинного» підвищення температури тіла до 37,2-37,5 градусів Цельсія протягом тижнів, місяців, болів у поясниці, які трактують як радикуліт. У випадку «безпричинного» підвищення температури тіла, болів у поясниці, частих сечовипускань необхідно звертатись до лікаря. На пізнішій стадії хронічного пієлонефриту у хворих підвищується кров’яний тиск, може розвиватися недокрів’я. Діагноз встановлюється на підставі дослідження сечі, рентгенологічного та УЗД.
Хронічний пієлонефрит слід лікувати довготривало, курсами, використовуючи також і курортні фактори. Необхідно крім медикаментозного лікування дотримуватись режиму, дієти та періодично консультуватись у лікаря-уролога. Несвоєчасність діагностики, неповноцінність лікування, нехтування ним призводять до важкого ускладнення – хронічної ниркової недостатності, яке дуже важко лікується. Тому необхідно вдаватись до гемодіалізу з наступною пересадкою нирки.
Виходячи з вищезазначеного, радимо Вам, шановні мешканці міста, своєчасно звертатись до лікаря. Це допоможе уникнути важких ускладнень
Остап Гузичак, лікар-уролог вищої категорії, газета «Трускавецькурорт»
ТОП коментованих за тиждень