Зінаїда Луценко про літературу, Трускавець і «Карпати»

04.11.2013 | Filed under: Публікації

Письменниця Зінаїда Валентинівна Луценко стала відомою в Україні після виходу у світ книги «Необдумана Міловиця». Проста вчителька з Черкащини в якийсь момент вирішила, що може не тільки захоплюватися письменниками, а спробувати писати сама. Перші невдачі не зламали наполегливу творчу натуру і через кілька років прийшов успіх – ІІ місце в конкурсі «Коронація слова».

В ці листопадові дні письменниця відпочиває у Трускавці, тож нам випала нагода зустрітися з нею та порозмовляти.

– Пані Зінаїдо, розкажіть, будь ласка, трошки про себе, про Ваш шлях до творчості…

– Я приїхала до Трускавця із Черкащини, є такий мальовничий край Монастирищина, селище Цибулів.

Писати почала ще маленькою, у сім років. Моє оповідання про кольорового песика надрукував журнал «Малятко». Згодом у газеті «Зірка» (колись була така газета) надрукували моє фантастичне оповідання «Соснячок». Потім я ще писала багато віршиків для себе, як і всі діти.

Згодом у мене часу вже так не було, наступила велика пауза. Після школи я вчилася в Уманському державному педагогічному університеті імені Тичини на вчителя. До цих пір працюю в школі – вже двадцять років.

У 2007 році чоловік подарував мені ноутбук, я на ньому набрала фантастичне оповідання «Звичайне чудо». Моїм улюбленим жіночим журналом є «Cosmopolitan» і я туди відправила це своє «фентезі». А через тиждень до мене зателефонувала головний редактор «Cosmopolitan» і запитала, чи я даю згоду на публікацію мого твору в журналі. Звичайно, я була щаслива, і від цього моменту почалась моя творчість. Я писала, надсилала в різні видання, газети, журнали, і так доросла до великої прози, до роману, який отримав срібного «Оскара» у Києві на конкурсі «Коронація слова» в 2012 році.

– Тобто, Ви активно займаєтеся літературою вже шість років?

– Так.

Коли я читав Ваш твір «Необдумана Міловиця», то зрозумів, що там Ви розкриваєте деякі сімейні таємниці, розповідаєте про долю Вашої бабусі по матері Пистини Прилуцької. Чи не було у Вас якоїсь внутрішньої боязні, що Ви таємниці сім`ї виносите на широкий загал?

– Мені завжди була цікава доля моєї бабусі. Ще маленька я слухала на сімейних застіллях різні цікаві історії про нашу сім`ю – що відбувалося в часи колективізації, Голодомору, війни, як люди виживали у скрутних часах. Бабуся на війні втратила чоловіка і залишилася сама з багатьма дітьми. Потім я додатково почала дізнаватися ще про прадіда, прабабусю. І так у мене виник задум написати повість. А вийшов роман, який я і надіслала на конкурс. Так сімейні історії стали основою сюжету «Необдуманої Міловиці».

А щодо того, чи не страшно писати правду, то я вважаю, що кожна людська доля – це життєвий рух. Людина народжується для того, щоб здобути якийсь життєвий досвід. І чому цей досвід має бути тільки для однієї сім`ї, коли він такий цікавий і повчальний?

Як говорив один із критиків, це роман не стільки про епоху, скільки про стосунки в родині. Про батьків, які прокляли свою дочку тільки за те, що вона вирішила вийти заміж за того, кого кохала. І оце родове прокляття позначається на кожному поколінні. Я досліджувала цю тему і це було ще одним мотивом написання книги – щоб інші люди відносилися свідомо до дітей, до слів, тому що слово важливе і може призвести до непередбачуваних наслідків.

Мої книги відображають життя. Життя є настільки цікавим, що я не бачу потреби щось вигадувати, бо навіщо? Людина має читати і пізнавати чийсь досвід.

– А як Ваша книга потрапила на конкурс «Коронація слова»?

– Я два чи три роки поспіль надсилала на цей конкурс свої твори. В 2012 році, коли я надіслала цей рукопис, то вирішила, що якщо він не ввійде хоча б у десятку кращих, тоді перестану писати. Але сталося так, що мені у травні зателефонували і сказали, що мій твір зайняв призове місце. Тоді я ще не знала, що воно настільки високе.

Я поїхала на цей конкурс зі своєю сестричкою, Галиною Козловською, яка, до речі, працює в санаторії «Карпати» у Трускавці. І коли оголошували номінантів, то виявилося, що я зайняла високе друге місце. Я була водночас і схвильована, і здивована, і рада.

Раніше я вважала, що робота письменника – це дуже довга і важка праця, а писалося мені швидко і легко. Значить, маю талант…

– Перемога надихнула Вас на написання нових творів?

– Коли в мене був успіх із книгою «Необдумана Міловиця», то я повернулася додому окрилена і з багатьма задумами. І одразу кинулась писати. За шість місяців я написала три романи і відправила їх на конкурс. До фіналу пройшов один, «Я, Миколайко».

Це моя найновіша книга, яка теж перемогла на конкурсі «Коронація слова» (в цьому, 2013 році). Її я написала всього за два місяці. Якщо «Необдуману Міловицю» називають жіночим романом, то «Я, Миколайко» є романом чоловічим. Це гумористичний роман про хлопчика-розбишаку, який виріс і став заробітчанином. Роман відображає нашу епоху, відображає чоловічі таємниці. Бачите, тут на обкладинці навіть є попередження: «Обережно, ненормативна лексика!»?

Експерт «Коронації слова» із десятирічним стажем Микола Мартинюк, директор луцького видавництва «Твердиня», сказав, що це вперше за весь час участі в роботі конкурсу він так голосно та щиро сміявся. Він був дуже здивований, що цей роман написала жінка – на конкурс я відправила твір під псевдонімом «Микола Заробітчанин».

Отже, маю стимул далі розвиватися, готую на конкурс нові твори і маю намір перемагати – аж до здобуття першої премії.

– А хто був прототипом роману «Я, Миколайко»?

– Прототипом був мій чоловік, Луценко Василь, він дуже гарно вміє розповідати. Коли він розповідає про дитинство, про сучасність, то всі сміються.

Мені якось спало на думку: «А чому б не позаписувати ці історії?». І я таємно від чоловіка почала їх записувати. В мене вже назбиралося матеріалу на роман, я тоді відправила його на «Коронацію слова», а чоловікові не признавалася, навіть трішечки побоювалася. Коли ж розповіла, то він здивувався і каже: «Та я тобі ще порозповідаю». І хоча вийшла книжка, та чоловік не читав роману, бо каже, що він і так все знає.

– «Необдумана Міловиця» є Вашою першою книгою?

– Ні. Першою моєю книгою була збірка оповідань «І нащо мені той дід?». Це побутові гумористичні оповідання, написані з історій, які я чула на автобусній зупинці. Тут є історії моїх односельчан і містян, а також ті, які я сама пережила. Були й інші книги. Мої твори також вміщувалися в літературних альманахах.

– А що Ви б порадили тим, хто хотів би писати, але не може відважитися зробити перший крок?

– Я сама молодий автор. Надзвичайно популярний письменник Борис Акунін, коли його запитали про таємницю таланту, сказав, що всі можуть писати: «Я просто сідаю і пишу».

А ще для цього треба мати час. Як сказала одна американська письменниця, жінка може бути письменником тільки після 42 років, бо до того часу займається сім`єю, вихованням дітей, і тільки потім у неї з`являється час і вона вже може писати. Мені вдалося це трошки раніше…

Пані Зінаїдо, давайте поговоримо трохи про Трускавець, про відпочинок. Пригадайте своє перше перебування на нашому курорті, що змінилося від того часу?

– У місті Трускавці, в цій чарівній перлині Прикарпаття, проживає моя сестра. Вона, як я вже сказала, працює в санаторії «Карпати». І саме до неї в гості я приїхала у Трускавець – це було вісімнадцять років тому. Пам’ятаю як нині – тоді була дощова погода. Трускавець мені сподобався одразу і відтоді приїжджаю сюди на відпочинок постійно.

Місто кожного року стає все кращим. Це як куточок Європи: гарні будівлі, квітники, хороші краєвиди, якими милуєшся – не намилуєшся…

Намагаюся приїжджати до Трускавця двічі на рік, навесні та восени. Відпочиваю тут тільки в «Карпатах», бо вважаю, що це найкращий санаторій у Трускавці. Дуже затишно тут, дуже привітний персонал. Тут працює симпатична жінка, медсестра Реня Богданівна Неклюдова. Іноді я приходжу до неї просто привітатися – і вже стає приємно, піднімається настрій, настільки це привітна позитивна людина.

Геннадій Євгенович Саєнко – я йому дуже вдячна, до нього я вперше потрапила як до психолога, він талановитий лікар. Потім я ходила до нього як до лікаря-вертебролога. Завжди вислухає, з розумінням поставиться. Вдячна я і Валі, психологу – в мене ж професія вчителя і нерви не завжди в порядку, то в «Карпатах» їх можу нормалізувати.

Тут дуже гарна бібліотека, гарні холи, відвідую басейн. Багато квітів – це мені особливо подобається. Ну, і, звичайно ж, «Гражда», парк «Підгір`я» як кращий зразок садово-паркового мистецтва.

Дякую і генеральному директору Леву Ярославовичу Грицаку, який підняв санаторій на такий високий рівень, на зразок для інших відпочинкових закладів.

А які недоліки Ви зауважили на курорті Трускавець?

– (сміється) Я приїжджаю сюди відпочивати і недоліків не помічаю. Я тільки милуюся, фотографую, розмовляю з людьми. На бюветі є галерея і там стоять художники, то я підходжу до них і мені приємно з ними спілкуватися, оскільки я теж людина мистецтва, митець слова. Люблю говорити з продавцями, з майстринями, які вишивають. Негативу я тут не бачу і не відчуваю, можливо тому, що їду сюди з метою відпочити, розслабитися.

Мені дуже подобаються тут хмари, які опускаються на осіннє листя. Ідеш і дехто говорить «ой, цей дощ», а мені здається, що я в СПА-центрі. Волога торкається обличчя і воно стає молодшим, кращим.

Як і всі відпочиваючі, люблю прогулюватися в парку біля бювету. Там грають на скрипці, кобзі, баяні, я люблю послухати музику, спів. Ходжу з великим задоволенням на концерти, милуюся красою карпатських краєвидів, прогулююся біля озера. Приїжджаю сюди і маю потім натхнення на півроку…

– А Трускавець не надихає Вас на якісь нові теми для творчості? Можливо, колись Ви напишете твір на курортну тематику?

– Є такий задум – написати роман, який би називався «Курортниця». Я вже продумую сюжет, поки що працюю над інтригою. В мене у творах є моменти, коли я згадую про Трускавець. Так, у одному з поданих мною на «Коронацію слова» творів є цілий розділ, де дія відбувається власне у Трускавці, в санаторії «Карпати», з відпочивальниками. Більше не можу нічого сказати – так вимагають умови конкурсу. Якщо цей роман здобуде перемогу, то про це ми дізнаємося вже в травні 2014 року.

– Що б Ви сказали тим людям, які ще ніколи не були у Трускавці? Варто сюди їхати?

– Звичайно ж! Я запрошую їх приїхати сюди, насолодитися красою природи, всіма можливостями, які дарує цей славний курорт. Тільки є один нюанс: якщо їхати, то краще купити дорожчу путівку, щоб відпочинок не був зіпсований якимись «невідпочинковими» моментами.

В «Карпатах» все створено для того, щоб людина відпочивала і насолоджувалася цим відпочинком. Та є санаторії, які можна назвати гуртожитками, хоча це, звичайно, вина не їхніх керівників, а є якісь об’єктивні фактори, можливо, фінансові. Тому особиста моя думка така: якщо відпочивати, то відпочивати гарно, або зовсім не відпочивати.

– Дякую за розмову, творчих злетів Вам.

– Дякую.

Спілкувався Володимир Ключак

(Переглядів 271 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви