11 грудня Президентом України підписано, а 12 грудня 2015 року опубліковано Закон України від 26.11.2015 р. №834-VІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Закон спрямований на спрощення вказаної процедури та врегулювання процедурних питань, пов’язаних з передачею повноважень органам місцевого самоврядування. Зокрема, Законом передбачено такі зміни:
– розширено суб’єктний склад осіб, які наділені повноваженням проводити державну реєстрацію прав, зокрема це: суб’єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, акредитовані суб’єкти, державні реєстратори прав на нерухоме майно, нотаріус, державний виконавець – у разі державної реєстрації обтяжень, накладених під час примусового виконання рішень відповідно до закону;
– державна реєстрація права власності й інших речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна в межах АР Крим, області, міст Києва та Севастополя, окрім державної реєстрації права власності й інших речових прав, що проводиться нотаріусами незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.
– із дня набрання чинності цим Законом нотаріуси наділяються повноваженнями державних реєстраторів прав на нерухоме майно та можуть здійснювати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень без вчинення нотаріальної дії щодо такого майна.
– інформація, наявна в Державному реєстрі прав, буде відкритою як за об’єктом, так і за суб’єктом;
– документи, що видаються за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав,заявник може отримувати як в електронному, так і в паперовому вигляді. При цьому документи, отримані в електронній і паперовій формі, матимуть однакову юридичну силу. Інформація з Державного реєстру прав у паперовій формі надається на аркушах паперу без використання спеціальних бланків , без проставлення підпису та печатки державного реєстратора.
– змінилися строки державної реєстрації прав. Відтепер державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться у строк, що не перевищує 5 робочих днів; права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс проводиться у строк, що не перевищує 14 робочих днів; обтяжень речових прав проводиться у строк, що не перевищує 24 годин, крім вихідних та святкових днів, з моменту прийняття заяви.
– з 1 січня 2016 року Законом не передбачено видачі свідоцтв про право власності та витягів про державну реєстрацію, замість них видається інформація з Державного реєстру прав у вигляді інформаційної довідки.
Ліля Топорович
заступник начальника
Трускавецького міського управління юстиції
з питань державної реєстрації
ТОП коментованих за тиждень