Грип – це захворювання, яке характеризуються швидким поширенням з вираженими симптомами інтоксикації. Хвора людина становить небезпеку для оточуючих протягом всього періоду клінічних проявів хвороби. В епідеміологічний сезон 2018-2019 рр згідно повідомлень МОЗ України очікується епідемія грипу, яка буде представлена трьома штамами грипу: «Мічиган», «Сінгапур» і «Колорадо». Найнебезпечніший штам грипу, якого українцям варто остерігатись – це штам А (Н3N2) «Singapore». Даний штам наймінливіший, викликатиме більш високий рівень захворюваності та ускладнень, особливо в осіб підвищеної групи ризику. Перші ознаки захворювання даним грипом проявляються вже в перші 12-48 годин у вигляді кашлю, нежиті, характерні також біль у грудях, нудота, діарея, сльозотеча та світлобоязнь. Ускладнення, які спричиняє даний вірус – пневмонія, серозний менінгіт, енцефаліт, міокардит, імунодефіцитні стани.
Нагадуємо, що основні групи ризику по захворюваності на грип – це медичні працівники, вагітні, літні люди, люди з хронічними захворюваннями, діти, які відвідують загальноосвітні навчальні заклади, робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту, а також особи, що перебувають в контакті з великою кількістю людей.
Як і раніше, найефективніший спосіб захистити себе від грипу та його ускладнень – це профілактичне щеплення. Якщо своєчасно (до початку епідемії) провести щеплення, ризик захворіти значно зменшується. Якщо ж вакцинована особа захворіє, то захворювання пройде без ускладнень. Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від 3-х років, а «Джісі Флю» від 6-ти місяців. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів.
Основні правила профілактики грипу:
– Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Уникайте місць скупчення людей, масових заходів. Одягайтеся відповідно до погоди. Стежте, щоб ноги не промокали, одежа захищала від холоду і вітру, носіть теплий головний убір та рукавички.
– Прикривайте під час кашлю та чихання ніс та рот ліктем або серветкою — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
– Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
– Намагайтеся не торкатися руками обличчя. Очі, рот та ніс для мікробів, як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів та вірусів торкаючись ними обличчя ви збільшуються шанси потрапити в організм.
– Привчіть себе до корисних звичок. Ретельно очистіть та продезінфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Регулярно провітрюйте приміщення. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Стежте за достатньою тривалістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною вітамінізованою їжею.
– Захворіли — залишайтеся вдома. Якщо можливо, візьміть вихідний з роботи або навчання. Грип та простудні інфекції швидко передаються іншим, тож перебування хворого в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.
– При перших проявах застуди одразу ж ізолюйте себе, чи того, хто захворів від оточуючих. Викличте лікаря. Тільки лікар зможе правильно оцінити важкість стану, поставити діагноз та призначити правильне лікування.
Найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу — щорічна вакцинація.
Л.В. Янківська, завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького міжміського відділу ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України”
ТОП коментованих за тиждень