Вперше в Україні серйозно почали говорити про потребу адміністративно-територіальної реформи після Помаранчевої Революції 2004 р. Роман Безсмертний – віце-прем`єр-міністр України в уряді Юлії Тимошенко – активно світився на телебаченні, пояснював, доводив, переконував. Та історія покотилася так, що уряд ЮВТ проіснував менше 9 місяців, у вересні 2005 року Україну сколихнула політична криза і тема адміністративно-територіальної реформи відійшла на задній план.
За часів Януковича про потребу такої реформи згадували, хоча і мляво. І ось після перемоги Революції Гідності та приходу до влади Президента Петра Порошенка про потребу «перекроїти» карту на польський лад заговорили і то на всіх рівнях. Термін «добровільне об`єднання територіальних громад» викликав настороження власне щодо першого слова. Бо об’єднання аж ніяк не було на руку місцевій владі, зокрема війтам, які з моменту її набуття втрачали б свій статус. Маніпулюючи свідомістю не надто обізнаних в цій темі громадян, війти переконували селян, що «село зникне з карти України», що «ми самодостатні, навіщо нам до когось приєднуватися», що «сусіди зобижатимуть», що «від цього добра не жди – не буде в селі школи, ФАПу, клубу і сільради». Словом, лобіювали nihil novi – нічого нового, як казали в польському сеймі.
Добровільна реформа забуксувала і де-факто не відбулася. А був шанс реалізувати цей проект до виборів місцевих органів влади 2015 р. Потрібно було не заговорювати проблему, як це в Україні звикли робити, а більш жорстко підійти і провести адмінреформу у примусовому порядку.
Хоча виглядає на те, що саме таким чином вона і буде проведена – у «добровільно»-примусовий спосіб. Не викликає сумнівів те, що територіальна реформа – не чергова порція залякувань, а факт, який рано чи пізно відбудеться. Бо її проведення – одна з вимог ЄС.
Дивлячись на адміністративно-територіальну реформу з позиції Трускавця, не можна не зауважити величезний потенціал для розвитку нашого регіону, який вона може дати. Бренди «Трускавець» і «Нафтуся» в поєднанні з так потрібними Трускавцю територіями для подальшого розвитку можуть стати Меккою для інвесторів, які інвестуватимуть у Великий Трускавець навіть не мільйони – мільярди. Унікальні цілющі води, недоторканна природа передгір`я Карпат, екологічно чисте середовище, розвинені інфраструктура та логістика – переваг не злічити.
На жаль, попередня влада Трускавця, звана «Трускавецьким криміналітетом», не розуміла важливості об`єднання Трускавця з сусідніми територіями. В 2014-2015 говорилося про об’єднану громаду з центром у Трускавці, до якої окрім нашого міста-курорту ввійшли ще б Модричі та Станиля. Але влада Трускавця фактично байдикувала, палець об палець не вдарила, щоб реалізувати ідею Великого Трускавця. А ідея ця, до речі, не нова – її виношували ще в часи СРСР, зокрема про неї гарно описано у книзі Болеслава Петровського «Трускавець у вісімдесятих роках ХХ століття». Тоді Східниця розглядалася як частинка Великого Трускавця в майбутньому…
У 1980-х цю ідею реалізувати не судилося, а початок 1990-х приніс зміну політичного укладу. Зараз Східниця має шанс сама стати центром великої територіальної громади і патронувати не лише Рибнику чи Новому Кропивнику, а й навіть Уричу в Сколівському районі з його фортецею Тустань. Для Трускавця сильна Східниця – не загроза, бо, як сказав під час підписання Меморандуму про співпрацю між нашими територіями селищний голова оздоровниці Іван Піляк, наша сила не в конкуренції, а в кооперації.
Але і без Східниці Трускавець має шанс стати великим та могутнім. Як повідомив міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, зараз ведеться мова про створення об’єднаної територіальної громади з центром у Трускавці не тільки з громадами Модрич та Станелі, але і з іншими населеними пунктами. Так, як зазначив Андрій Богданович, нещодавно відбулася робоча зустріч за участю сільських голів Доброгостова та Уличного, яких перспектива об`єднатися із Трускавцем тішить набагато дужче, ніж перспектива об’єднатися із Стебником.
Але і це ще не все. За нашими даними, тему об`єднання з Трускавцем активно обговорюють у Орові, селі, яке зараз адміністративно належить до Сколівського району, хоча історично воно завжди тяжіло до Дрогобиччини і віками належало до Дрогобицького повіту. У Трускавці жартують, що орівчан на курорті зараз більше, ніж в самому Орові – і в цьому є частка правди.
Слід зазначити, що в підпорядкуванні Орівської сільської ради зараз знаходиться і село Зимівки – географічно воно теж дуже близьке до Трускавця – рукою подати. І якщо Господь допоможе Андрію Кульчинському реалізувати ідею Великого Трускавця, об’єднавши в одну велику, сильну та заможну громаду рівноправні громади міста Трускавця та сіл Станеля, Модричі, Доброгостів, Уличне, Орів, Зимівки, то в нього є шанс ввійти в історію сильним державним мужем, зайняти місце поряд з Раймундом Ярошом. І це зовсім не перебільшення.
Трускавець задихається від бюрократії, від обмежень з боку сусідів. По генплану землі, які були трускавецькими історично і на яких зараз знаходяться об’єкти Трускавця, нам не належать. Невпорядкованість та безглуздя бюрократії породжують зловживання чиновників, які тільки й чигають, на чому б заробити (дозволи, погодження, довідки і т.д.). А це – прямий шлях до корупції, цієї хвороби, яка нищить нас зсередини.
Об`єднання кількох населених пунктів у Великий Трускавець зі збереженням статусу сіл для вище перелічених територій, дасть можливість створити самодостатню, успішну, процвітаючу громаду на зразок успішних польських ґмін. Нафтуся Трускавця, Помірки, які зараз належать до земель району, озера Уличного та Доброгостова, ліси Модрич, казкова природа Орова, інфраструктура Станелі – все це в сукупності може дати кожній із цих територій додатковий дохід. Таке об’єднання можна порівняти із ліквідацією внутрішніх мит у Священній Римській імперії німецької нації або ж навіть із утворенням США, де є самоуправління штатів і є федеральний уряд.
Звичайно, описаний вище проект Великого Трускавця дещо схожий на казку і скептики відразу відзначать ряд перешкод для його реалізації. А романтики натомість доповнять – а чому б Великий Трускавець не поширити ще дальше, аж до траси Київ-Чоп, доєднавши ще й Верхню та Нижню Стинави, Ямельницю, а можливо й Урич та Підгородці? А чом би й ні? Мріяти не шкідливо, шкідливо не мріяти. З точки зору логіки вигода була б взаємною…
Якщо хтось подумав, що все написане вище – це якась передноворічна казка-утопія, то давайте дійсно спустимося на грішну землю. Програмна ініціатива «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» оголосила конкурс «Стратегічні плани для об’єднаних територіальних громад». Мета конкурсу – сприяння розробці, публічному обговоренню, лобіюванню ухвалення та впровадженню стратегічних документів новоутворених об’єднаних територіальних громад як важливих складових їх розвитку, задля надання практичної допомоги у впровадженні реформи місцевого самоврядування в Україні. Учасники конкурсу – громадські організації, громадські спілки, органи самоорганізації населення та благодійні фонди.
А тепер – увага! Загальний бюджет конкурсу – 2 394 924 гривень. Максимальний розмір гранту – 350 000 гривень (оптимальний бюджет проекту 200 000 – 280 000 гривень). Термін реалізації проекту – до 12 місяців. Останній термін подання проектів – 15 січня 2016 року. Оголошення результатів – до 20 лютого 2016 року. Деталі: http://www.irf.ua/grants/contests/konkurs_strategichni_plani_dlya_obednanikh_teritorialnikh_gromad/
До речі, це не єдина можливість використати грантові кошти для хорошої мети. Наприклад, управління розвитку міста Трускавця подало для ознайомлення перелік інших проектів, які стосуються цієї реформи: http://truskavets-city.gov.ua/modules.php?name=News&file=article&sid=6558%3E%20%3Cbody%20text=
Якщо Трускавець не скористається шансом, який дає йому історія і не стане дійсно Великим (територіально та ресурсно), то нащадки нам цього не пробачать. Сподіваюся, що в міській раді Трускавця на зміну лінивим неукам вже прийшли працьовиті та освічені фахівці-прагматики, які подбають за інтереси нашого міста-курорту. А якщо ні, то, може, туди треба йти таким наполегливим мрійникам як я (жарт)?
З Новим Роком тебе, Великий Трускавець!
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень