Насправді дослідити історію трускавецького планетарію, точніше планетарної установки, попросили читачки, які з дитинства цікавляться астрономією та таємницями галактики. Всім відомо, що приміщення планетарію передали римо-католицькій громаді на початку 90-х років. А от куди ділося недешеве і непросте обладнання? – запитують трускавчани, які з вдячністю згадують цікаві й пізнавальні екскурсії зі школи й з батьками в Трускавецький планетарій, вражаюче знайомство з небесними світилами й загадковими сузір’ями. І немає тут жодної політики чи чиїхось ігор, як подумали діячі, які на початку 90-х керували процесами і до яких ми звернулися з запитанням про деталі передачі приміщення і майна планетарію двадцять років тому. Але кожен судить, так як судить…
А в Україні сьогодні залишилося лише сім діючих планетаріїв: Київський, Дніпропетровський, Донецький, Харківський, Херсонський, Вінницький і Черкаський. Найвідоміший, звичайно, Київський планетарій. Як бачите, всі решта розміщені у досить великих містах – обласних центрах. І тим більше шкода, що маленький курортний Трускавець втратив таку неабияку науково-просвітницьку установу.
Своєю назвою всі планетарії світу зобов’язані апарату «планетарій» – машині для демонстрації зірок та небесних явищ. Апарат “планетарій” схожий на велику гантелю – дві величезні сфери, з’єднані перемичкою. В кожній сфері розміщено по 16 проекційних ліхтарів. А діапозитивами слугують металічні пластинки з сотнями малесеньких отворів, розміщених так, як зірки на небі. Одна сфера демонструє зірки Північної півкулі небесної сфери, інша – Південної.
Як все таки вдалося з’ясувати, планетарну установку Трускавецького планетарію передано Львівському товариству «Знання», якому вона і належала. До речі, товариство «Знання» – наймасовіша громадська науково-просвітницька організація, заснована в 1948 році. Свого часу це була досить потужна і небідна госпрозрахункова організація, представники якої читали лекції на фабриках і заводах, в колгоспах і санаторіях, за що установи перераховували їм кошти.
Детальніше про особливості передачі планетарної установки могла б розповісти Надія Кайданова – останній директор Трускавецького планетарію, але з нею зв’язатися не вдалося, телефонного номера на це прізвище не зареєстровано. Але голова правління Львівського обласного товариства «Знання» Ніла Демчук повідомила, що планетарна установка з Трускавецького планетарію передана у Львівський військовий інститут, де вона досі й знаходиться у розібраному стані. Спершу в інституту були плани її використовувати, але виявилося, що установка, на жаль, непридатна до використання – як це часто буває, в процесі розбирання втрачені якісь необхідні деталі, тепер – некомплект…
Отакий от невеселий шлях Трускавецької зіркової установки. Хто може щось додати, уточнити, заперечити врешті решт, зголошуйтеся, будь ласка.
Іра Циган, газета “Франкова криниця Підгір’я”
ТОП коментованих за тиждень