Мирон Бучацький: «Треба завершити розкопки і очистити криницю»

31.07.2013 | Filed under: Публікації

24 червня 2013 року в Дрогобичі відбулося урочисте відкриття та освячення меморіального комплексу «Тюрма на Стрийській». Нагадаємо, під час розкопок, проведених в кінці 80-х – на початку 90-х років членами Товариства «Меморіал» на чолі з його головою Мироном Бучацьким на території приміщення фізико-математичного факультету Дрогобицького педуніверситету на вулиці Стрийській,3 виявлено кісткові останки 486 осіб. За даними судово-медичної експертизи, 360 з них належать чоловікам, 110 – жінкам, в 16 випадках стать не встановлена. Дослідниками також було встановлено, що 74 трупи мешканці Дрогобича та району впізнали та забрали ще з приходом німців в 1941 році. Після того, як 486 трун з останками невинно закатованих побачила Дрогобицька ратуша та сотні тисяч людей, – з ініціативи Мирона Бучацького всі труни були виставлені в центрі Дрогобича, відбулося поховання жертв репресій 1939-1941 років. Саме Мирон Бучацький, для якого відкриття страшної правди стало справою всього життя, добився від Кабінету Міністрів ще Української РСР унікального документу від 25 червня 1991 року за підписом Прем’єр-міністра Вітольда Фокіна: «Погодитись з висновками Урядової комісії по вивченню обставин масових захоронень людей, виявлених в м. Дрогобичі, яка встановила, що загиблі громадяни в більшості своїй є жертвами репресій переважно 1939-1941 років, що їх чинили НКВС-НКДБ у період сталінщини». Домогтися такого документу вдалося тільки тому, що п. Мирон активно розпочав підготовку акції перевезення всіх 486 трун з останками до Києва під стіни Верховної Ради з вимогою дати відповідь, хто це зробив? Масштаб ймовірного розголосу змусив тодішню владу, керовану КПРС, зізнатися в содіяному. Здавалося б, в історії страшної катівні можна ставити крапку. 

Та не має спокою і хоче добитися продовження розкопок в криниці на території тюрми Мирон Бучацький. Для нього це загальнонаціональна і особиста справа. В 1941 році, коли Мирону було рік і шість місяців, його батька закатували у Перемишлянській тюрмі. Мама – Марія Бучацька шукала по катівнях Перемишлян, Бібрки, Золочева, Львова з надією впізнати свого чоловіка по вишитій сорочці, що сама вишила, та не знайшла останків в жодній тюрмі. Тому, все, що може зробити для відкриття білих плям, розкопок останків чиїхось батьків, братів, сестер, встановлення нехай страшної, але правди, Мирон Бучацький вважає своїм обов’язком.

Попри відкриття музею на Стрийській Мирон Володимирович переконаний, що справу не завершено, наругу над закатованими, скинутими в криницю, не закінчено. А криниця мала стати джерелом води, життя, а не страшної мученицької смерті. Після проголошення Незалежності України Мирон Бучацький багато раз брався за продовження розкопок в криниці. Але, парадоксально, за ніби української влади розкопкам чинилися більші перешкоди, ніж в кінці комуністичного режиму: криницю то засипали землею, то заливали водою… У 2008 році за допомогою еменесників вдалося докопати до 8-ми метрів і видобути 16 артефактів кісток людських скелетів. Мирон Бучацький переконаний, що в криниці досі залишаються закопані понад півтора тисячі осіб. Тож керівник «Меморіалу» переконаний, що розкопки необхідно продовжити, а по факту знаходження кісток відкрити кримінальну справу, з чим, на думку дослідника, зволікає міліція.

8 липня Мирон Бучацький написав скаргу на неналежні дії силових структур, що виражаються у приховуванні результатів судмедекспертизи та зволіканні у відкритті кримінального провадження, на ім’я народного депутата України Романа Ілика. У скарзі, зокрема такі основні вимоги:

«Виходячи з вищенаведеного, прошу Вашого депутатського реагування та звернення до відповідних компетентних державних силових правоохоронних органів з метою отримання правової оцінки содіяному і на підставі висновків судмедекспертизи вимагати відкрити кримінальне провадження щодо факту тортур, вбивства невинних людей і ознак геноциду в діяннях московських окупантів щодо українців.

Прошу витребувати і надати Товариству «Меморіал» копію висновку Львівської судмедекспертизи на видобуті з 8-ми метрової глибини криниці цокольного приміщення Стрийська, 3 та передані «Меморіалом» згідно акту Дрогобицькій міліції 16 одиниць артефактів – кісток, елементів вискової кістки черепа із слідом кульового пролому, ребер та ін., який висновок Дрогобицький міський відділ міліції отримав зі Львова, засекретив і не видає копії на мою просьбу.

Прошу по факту чинення перешкод, що зафіксовано відповідними актами, у проведенні розкопок криниці на вул. Стрийській, 3, винних притягнути до відповідальності.» В приймальні Романа Ілика цю скаргу отримали 10 липня.

Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»

(Переглядів 300 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви