Останнім часом Бориславом повзуть розмаїті чутки про закриття деяких позашкільних закладів, установ охорони здоров’я, культури. Були і дзвінки до нашої редакції, чи є такі наміри у міської влади, аби ми висвітлили цю тему в нашому виданні. Оскільки всі ці об’єкти належать до гуманітарної сфери, ми й попросили прокоментувати ситуацію заступника міського голови з гуманітарних питань Сергія Оленича. Наскільки такі чутки близькі до істини, чи вони взагалі мають під собою якийсь ґрунт. І ось що ми почули у відповідь:
– Я хотів би почати нашу розмову з позитиву, бо комусь дуже хотілося б знівелювати те, що наша команда зробила за перші два роки каденції, особливо минулого, ювілейного, року. Торік ми заклали міцну основу, фундамент під багато добрих справ, були далекі від намірів будь-якої руйнації. Давайте, поміркуємо, підсумуємо разом.
Відбулося урочисте закладення музею-скансена нафтогазоозокеритовидобування м. Борислава. Організовано загальноміську прощу і хресну ходу вулицями міста з нагоди його 625-річчя та відкриття фігури Святої Варвари. Видано історико-краєзнавчий альбом «Борислав – наше місто» та іншу рекламно-поліграфічну продукцію про наше місто, виготовлено сувенірну продукцію. Йде до завершення видання фотоальбому “Сакральний Борислав”. Проведено наукову конференцію “Історія і сучасність міста Борислава”. Проведено реєстр пам’яток історії та культури. Відкрито пам’ятну дошку відомому вченому Є.Чекалюку.
Ми добре організували оздоровлення учнівської та студентської молоді (травень – серпень) 55 тис. грн. з міського бюджету та 1200 тис. грн. залучених і спонсорських коштів). Уперше за десятиріччя виконано планові показники з оздоровлення дітей (55,6 %).
Щодо культури – передано Будинки «Просвіти» у мікрорайонах міста на баланс відділу гуманітарної політики міської ради, введено дві штатні одиниці для догляду та розвитку будинків «Просвіти». Отже, ці кроки говорять про те, що наша команда, навпаки, вболіває за розвиток гуманітарної сфери.
Останнім часом справді поширюється багато чуток щодо закриття, злиття чи реорганізації закладів, установ освіти, культури, охорони здоров’я. Минулі два роки, коли заговорили про ці проблеми на загальнодержавному рівні, постала низка проблем щодо скорочення освітніх, культурних та медичних закладів. Держава взяла курс на оптимізацію соціальних закладів. Недостатність коштів для оплати праці працівників, енергоносіїв спонукають шукати шляхи економії. Так, за останні два роки значно зросли ціни на енергоносії і вони «з’їдають» левову частку бюджету державних установ.
– І це, можливо, спонукало міську владу зайнятися так званою «оптимізацією»?
– Аж ніяк ні. Я хочу підкреслити: Борислав обрав інший шлях – ми не дамо закрити жодного міського закладу соціальної сфери. Попри те, нам постійно приходять доручення з обласної адміністрації щодо оптимізації мережі та витрат бюджетних установ міста. Для прикладу, останнє доручення від 31 січня цього року, в якому нам доводять про необхідність закриття закладів соціальної сфери. Хочу зазначити: такі дії збурюють громаду.
Ми переконані, що за кожним кроком так званої оптимізації стоять люди, їхні родини. Тому не можна «рубати з плеча» і закривати соціальні заклади. Позиція міської влади була і є завжди співзвучною з громадою. Які б не були важкі часи, ми завжди відстоювали й надалі відстоюватимемо інтереси бориславців. Ми будемо боротися до останнього: підготуємо звернення міської ради до голови обласної державної адміністрації, до Львівської обласної ради, до Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України. Нашу позицію повинні знати всі: ми проти закриття будь-якого закладу соціальної сфери Борислава.
– Але ж у високих урядовців свої засоби впливу. В їхніх руках фінанси. Чи вдасться протистояти чиновницькому тискові?
– У зв’язку з цим я хотів би нагадати ситуацію, що склалася минулого року довкола нашої бориславської медицини: її хотіли тотально скоротити й утворити Дрогобицький шпитальний округ. Але власне завдяки активній позиції міської громади та міської влади цього не вдалось зробити. Більше того, міська влада та адміністрація центральної міської лікарні зробили усе можливе та віднайшли кошти, щоб усунути всі приписи обласної санепідемстанції й відмінити їх. А зроблено чимало. Замінено систему теплопостачання у приміщенні дитячої поліклініки, розпочато заміну вікон. Завершиться заміна каналізаційної системи хірургічного корпусу – після того, як тут буде введено нову котельню. Проведено цілий комплекс ремонтних робіт у харчоблоках і водопостачанні відділень, згідно приписів обласної СЕС. Ремонтуємо каналізаційні мережі терапевтичного відділення і централізованої лабораторії. Введено в експлуатацію дезкамеру і централізовану пральню для БЦМЛ, а також нову паливну котельню в пологовому відділенні.
– А як же ж виглядає в цьому плані турбота про освіту? Чи не є вона ущемленою порівняно з медициною, над якою направду висіла загроза «оптимізації»?
– Думаю, очевидним є зміцнення матеріально-технічного стану закладів освіти. Найвагоміше про це свідчать факти. Замінено вікна ЗОШ №№ 1, 3, 7, Будинку дитячої та юнацької творчості. Придбано 4 мультимедійні комплекси для ЗОШ №№ 3, 4, 6, 9, два нові комп’ютерні класи для ЗОШ №№ 6, 7, а також МНВК. 10 шкільних бібліотек обладнано новими комп’ютерами. У дитячих навчальних закладах №№ 3, 14, 11 поновлено матеріально-технічну базу (закуплено м’який інвентар).Частково капітально відремонтовано дитячо-юнацьку спортивну школу та Будинок школяра. У школах міста відновлено безкоштовне харчування учнів 1 – 4-х класів, якого, до речі, не було з 2005 року.
У всіх ЗОШ, а також у БДЮТ та ДЮСШ відновлено роботу літніх пришкільних таборів. Іде реконструкція газових мереж у дошкільних закладах №№ 2, 3, 6, 17, 18, 19, дитячому будинку «Оріана» із придбанням і встановленням конвекторів та водонагрівачів сучасного типу.
Згідно Програми розвитку освіти м. Борислава на 2013 рік за рахунок коштів бюджету розвитку міста заплановані видатки на капітальний ремонт у третьому, одинадцятому, шістнадцятому і двадцятому дошкільних навчальних закладах. Буде встановлено металопластикові вікна у ЗОШ №№ 3, 5, 6, 8, 9), капітальний ремонт дахів першої, третьої, дев’ятої шкіл, капітальний ремонт системи електропостачання, санвузлів ЗОШ № 6.
– Так наскільки відповідає істині чутка про закриття СЮТ, СЮН, Будинку школяра, дитячо-юнацької спортивної школи? Чи тут справді буде якась «оптимізація»?
– Навіть дивно про це слухати. У міському бюджеті на 2013-й рік по цих об’єктах найбільше передбачено на капітальні ремонти дахів, вікон і тому подібне. Зокрема, у станції юних натуралістів і ДЮСШ плануємо замінити дахи. Металопластикові вікна встановлюємо в СЮТ, СЮН, ДЮСШ. У тій же дитячо-юнацькій спортивній школі плануємо облаштувати лічильник теплової енергії. Влаштуємо міні-котельню для всіх цих позашкільних закладів, у тому числі й міського навчально-виробничого комбінату.
Як бачимо, попри скрутну ситуацію з коштами, ми навпаки намагаємось вкладати їх у розвиток освітньої галузі та у систему енергозбереження, щоб заощаджувати на енергоносіях, а не на людях. І вже маємо перші результати: по освітніх закладах ми зекономили близько 600 тисяч грн. на опаленні внаслідок заміни старих вікон на енергозберігаючі. Яскравим прикладом є влаштування автономної котельні на ТВП для міської ради – тут економія тільки за сезон складає близько 150 тис. грн.
– Декілька слів про те, в чому проявлятиметься турбота про розвиток культури та спортивно-масової роботи. Чи не залишаться вони на залишковому принципі?
– Наскільки ми дбаємо про матеріальну базу культури, можна переконатися на прикладі міського Палацу культури.
У ході підготовки до ювілею тут проведено великий обсяг ремонтних робіт. Палац культури змінився до невпізнання.
Уп’ятеро збільшено фінансування з міського бюджету на спортивні заходи та збори, чим забезпечено участь команд в обласних та республіканських змаганнях. Робимо все можливе, щоб нормально працювали наша спортивна школа, міський стадіон «Нафтовик».
Встановлено сучасний антивандальний спортивний майданчик біля ЗОШ № 1. Цьогоріч плануємо встановити ще два такі майданчики. Робимо усе можливе, щоб уберегти молодь від негативу і дати можливості для реалізації творчого потенціалу. Маємо багато позитивних прикладів, що наші діти добиваються значних успіхів у культурі та спорті. А це захоплює молодь і може стати важливим елементом її виховання.
Підсумовуючи, хотів би зазначити, що ми живемо в час, який сміливо можна назвати важким періодом. У соціальній сфері назбиралось багато проблем, які ніхто не вирішував ще з часів розпаду Радянського Союзу. Усі попередні влади лише обговорювали ці проблеми, а конкретно ніхто нічого так і не робив. Сьогодні ми намагаємось не тільки зберегти усю мережу закладів освіти, культури та охорони здоров’я, а й вкладаємо кошти у розвиток цих сфер. Така наша позиція незмінна.
Розмову вів Роман Соловчук, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень