Аж на 200 років
Українці зробили Шевченкові великий і розкішний подарунок – подарували йому Революцію Гідності, віднайдення внутрішньої свободи і справжню боротьбу за незалежність, усвідомлення власної національної ідентичності. Справді, сподіваємось, що Тарас аж тепер радіє за українців. Тож і, мабуть, вперше відзначення Шевченкового великого ювілею проходило не формально, а на щирому піднесенні. У всіх містах України від Києва до околиць звучало вічно актуальне, справді пророче Шевченкове слово з уст молодих і зрілих українців, причому згадувалися і повісті Шевченка російською мовою.
Так, 200-та весна Тараса зібрала у Трускавці повен зал Палацу культури ім. Шевченка на урочисту академію «Вклоняємось, тобі, Тарасе». Глядачі сиділи і стояли в проходах, світилися радісними піднесеними обличчями, а не «відбували захід», співали разом з хором «Реве та стогне Дніпр широкий» та плакали від ефекту катарсису-очищення під «Заповіт».
Та найперше пам’ять загиблих Небесної Сотні, які поклали життя за це очищення, вшанували хвилиною мовчання. Молодь винесла запалені свічки, бандурист Іван Шміло виконав тужливу лемківську пісню «Пливе кача по Тисині», яка стала реквіємом за полеглими на Майдані. Ведучий урочистої академії Андрій Юркевич повідомив, що в залі знаходяться герої Майдану, які проходять реабілітацію в міській лікарні.
Про те, що кращого, оптимістичнішого ювілею Шевченка ще не було говорив на урочистості доцент кафедри української літератури Дрогобицького державного педагогічного університету Олег Баган. Адже головний лейтмотив глибокої поліфонічної творчості Тараса Шевченка – свобода і боротьба за неї. Він так любив людей пориву, імпульсу. Героїки, а ненавидів пристосуванців і гнучкошиїх. Ні політики, ні преса не попереджали так про загрозу з Росії, як у своїй творчості робив це Шевченко, – відзначив Олег Романович.
З вітальним словом виступив міський голова Руслан Козир. У день Шевченкових уродин вже стало доброю традицією вручати найкращій учнівській молоді стипендії міського голови. Підтримувати юних трускавчан, показувати, що їх наполеглива праця в навчанні, мистецтві та спорті потрібна і оцінюється владою, почав у свій час міський голова 2002-2010 років Лев Грицак, який власне і запровадив стипендії міського голови. Стипендіатами за підсумками другого півріччя 2013 року стали Тарас Атаманчук (навчання), Віталій Атаманюк (навчання), Наталія Бегін (мистецтво), Павло Білас (спорт), Ірина Жегаляк (навчання), Анастасія Космірак (спорт), Анна Кручай (мистецтво), Анастасія Мацюрак (навчання), Христина Проць (мистецтво), Максим Щерба (навчання). З подячним словом від молоді виступила Ірина Жегаляк.
А розкішну концертну програму до 200-ліття Тараса Шевченка забезпечили Ярина Коваль, народний хор «Воля» народного дому (керівник Марта Пагута), дитячий духовий оркестр Трускавецької дитячої школи мистецтв (керівник Михайло Сойка), дитячий камерний хор ТДШМ «Кантус» (керівник Неоніла Кішкан), дитячий камерний оркестр (керівник Ігор Нич), хореографічний ансамбль «Золоті діти» (керівники Ніна та Олександр Мойсеєнки), Ірина Марак, ансамбль мандоліністів Народного дому (керівник Людмила Неліпа), жіночий вокальний ансамбль «Мадрігал войсес» (керівник Вероніка Шніцар) та заслужена державна капела України «Трембіта» (керівник Микола Кулик, диригент Вероніка Шніцар).
Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір`я»
Шевченкознавці на конференцію збиралися у Бориславі
Окрім пам’ятника Великому Кобзарю, який постане уже цього року по вул. Т. Шевченка у сквері центральної частини міста неподалік міської ради, до 200-літнього ювілею геніального українського поета при сприянні Бориславської міської ради видано книжку «Тарас Шевченко: віще слово». Це невелике за розміром видання містить нові сучасні підходи до розуміння творчості Тараса Шевченка. Серед авторів оригінального наукового видання поряд із відомими у літературознавчих наукових колах іменами Івана Зимомрі та Павла Берка маємо директора Бориславського медичного коледжу Ігната Пітулу та викладача цього навчального закладу Михайла Небелюка.
Слід відзначити, що на науково-практичній конференції, приуроченій до відзначення 200-літнього ювілею Тараса Шевченка, відбулася презентація іще однієї наукової праці українських шевченкознавців – книжки Миколи та Івана Зимомрів та Руслани Жовтані «Відлуння. Світло поетичного світу Тараса Шевченка».
Уже цей факт дає підстави твердити, що визначальною ознакою науково-практичної конференції, що проходила 27 – 28 лютого на базі Бориславського медичного коледжу, став її високий науковий рівень. Борислав два дні став справжнім центром українського Шевченкознавства. Оргкомітету, у склад якого увійшли директор медколеджу Ігнат Пітула та викладач цього навчального закладу Михайло Небелюк, а також відомі науковці – доктор філософії Українського вільного Університету (Німеччина) та доктор філології, голова Дрогобицького осередку Національної спілки письменників України Микола Зимомря. вдалося залучити до роботи значні наукові та творчі сили. До науково-практичної конференції у Бориславі долучилися науковці із відомих навчальних закладів регіону — Львівського Національного медичного університету їм. Данила Галицького, Львівського Національного університету ім. Івана Франка, Львівського Національного університету фізичної культури, Львівського Національного університету ветеринарної медицини і біотехнологій, Львівської Державної фінансово-економічної академії та кафедри германських мов і перекладознавства Дрогобицького Державного педагогічного університету. Окрім науковців, серед яких було чимало докторів та кандидатів філологічних та філософських наук, у роботі конференції взяли активну участь письменники члени Національної спілки письменників України Роман Киселюк із м. Яремче Івано-Франківської області, дрогобичанин Роман Пастух та бориславець Андрій Грущак. Із доповіддю «Гуманістичні ідеї становлення молодої особистості у творах Тараса Шевченка» на науковій конференції виступив також заступник міського голови Борислава, кандидат філософських наук Сергій Оленич.
Із вітальним словом до учасників звернулися міський голова Борислава Володимир Фірман та парох церкви св. Анни декан Бориславський УГКЦ о.-др. Роман Василів. Враховуючи складну суспільно-політичну ситуацію в Україні, учасники конференції вшанували пам’ять полеглих у Києві героїв Небесної сотні та помолилися за світле майбутнє України.
Робота науково-практичної конференції «Тарас Шевченко: віще слово» була побудована таким чином, що після пленарних засідань учасники ознайомилися із містом та вклонилися мощам християнських святих у церкві св. Анни. На секційних засіданнях на яких учасники конференції під головуванням керівників секцій професорів Любомира Сеника та Павла Берка обговорювали проблему духовного виміру творчості Тараса Шевченка, інші учасники секції, де головували доктори наук Микола Зимомря та Олександр Астаф’ев, зосередилися на обговоренні проблеми творчої спадщини Великого Кобзаря. За браком площі ми не можемо перелічити теми усіх наукових виступів. Зауважимо, що їх за програмою семінару, включаючи доповіді, було більше п’ятдесяти. Найцікавіші ми маємо намір подати у найближчих числах часопису в рубриці «Дві колонки з продовженням». Відзначимо лише, що багато виступів були дуже цікавими та містили нове трактування як творчості Тараса Шевченка, так і його місця у контексті світової літератури.
Завершилася робота конференції святковим концертом, який було проведено силами учасників художньої самодіяльності медичного коледжу.
Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»
Уклін стебничан Кобзареві
Стебничани, як і всі добрі люди та щирі християни, з великим сумом переносять трагедію Майдану, яка сколихнула весь світ, вшановують живими квітами та запаленими свічами Небесну сотню, яка своїм життям, під полум’яним Тарасовим гаслом «Борітеся – поборете» відстояла нашу Незалежність, нашу честь і гідність, нашу віру і мову. І в день 200-ліття народження нашого геніального Кобзаря, нашого великого Пророка прийшли на стебницький майдан вклониться Йому, покласти до Його пам’ятника квіти. Скажемо відразу, що цей пам’ятник був понищений, та за декілька днів до святкування ювілею його підніжжя і всю бруківку навколо нього було поновлено.
У великій залі Народного Дому з цієї нагоди зібралося чимало мешканців міста, Урочисту академію «Великий син великого народу» за участю відомого мистецького колективу «Дрогобицький Боян» відкрили виконанням «Заповіту», хвилиною мовчання вшанували пам`ять Небесної сотні. Ведучі Любов Волошанська та Роман Івасівка, які організовано і вміло з притаманним їм хистом вели урочисту академію, запросили до слова кандидата філологічних наук, доцента Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка Сніжану Новак, народного депутата України Романа Ілика, міського голову Василя Пецюха. Лейтмотивом їх виступів було – Тарас Шевченко і сучасність.
Відбувся святковий концерт, який дали учасникам зібрання хор «Дрогобицький Боян», учні музичної школи, а також голова стебницької Спілки політв’язнів Теофіль Федик, учениця ЗОШ № 11 Софія Кішко та викладач Дрогобицького педуніверситету Ірина Пліш, у виконанні яких звучали пісні на вірші Тараса Шевченка.
Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір`я»
Увагою не обминути
У центральній бібліотеці міста, яка діє у Народному домі Стебника, з ініціативи завідуюча книгозбірні Любові Волошанської, з нагоди 200-річчя Тараса Шевченка на видному і доступному місці організовано виставку книг «Струни кобзаревого серця». На ній представлено семитомне видання творів Поета. матеріали, що розповідають про Його життя і творчість.
Окремо вставлено «Кобзарі» різних років видання. На іншій поличці до уваги читачів і відвідувачів бібліотеки представлені мистецькі твори під назвою «Український Рембрандт» .
Гарним доповненням до цієї книжкової виставки є творчий доробок мистецьких творів місцевого поета, художника – різьбяра Василя Федана, які він присвячує ювілею Кобзаря. Зокрема, у мистецько вирізьблених оправах представлені портрети Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, образ Ісуса Христа та вензель митця. Всі ці твори подано під епіграфом, який склав сам пан Василь:
Уже минає двісті літ,
Як Ти прийшов в цей диво-світ.
Усе життя боровся за свободу,
Скарби душі нам залишив,
Любов і шану заслужив
Став генієм свого народу.
Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір`я»
Про Шевченка – доступно і цікаво
Як доступно і цікаво розповісти своїм учням про Тараса Шевченка, про його незрівнянний талант поета, художника, про Кобзаря – проводиря українського народу, про великого Вчителя нації?.. Для вчительки-методиста, класного керівника 3-А класу Трускавецької ЗОШ №3 Марії Дуб цієї проблеми не існує. Вона як професійний вчитель з великим досвідом завжди до висвітлення цієї теми готова, тим більше, що й сама обстановка цьому сприяє. Адже її клас – гарно обладнана Шевченкова світлиця, а самі діти, особливо дівчатка приходять на урок у гарних вишиванках. Тому не дивно, що саме в цій світлиці напередодні святкування 200-літніх роковин від дня народження великого Кобзаря відбулася презентація, скажемо, святкового уроку «Дитячі та юнацькі роки Тараса Шевченка».
Це був незвичайний урок любові і шани до народного Генія, які показали і вчитель, і учні, та до глибини душі відчули це учасниками цього дійства – голова Ліги жінок м. Трускавця пані Катерина Ківацька, працівник дитячої бібліотеки Віра Лучковська та завуч школи Марія Чистогорська.
– Знаєте, я була в захопленні від того, з як щиро, як вміло і красиво діти декламували вірші Тараса Шевченка, з якою теплотою декламувала Його твори сама пані Марія,- розповідає пані Катерина. Справді, з глибоким почуттям і дитячим запалом декламували твори Богдана Гірського про Кобзаря, поезію Тараса учні Артем Плитин, Анна Палашовська, Ярослав Скольський.
Та крім читання творів Поета, пані Марія влаштувала наочний показ великого поетичного і художнього таланту Кобзаря. Для цього вона підібрала в гарному художньому оздобленні деякі вірші, художні картини Шевченка і через проектор подала їх на екран, що дуже емоційно сприймали діти.
Долучилася до цієї святкової акції і вчителька української мови і літератури Марія Скольська, яка зробила своєрідну кінострічку до поезії Галини Комарової «Тарас Шевченко».
Андрій Говіщак, газета «Франкова криниця Підгір`я»
Лунай, лунай, величне слово
Між берегами вічності клекоче час,
Дзвенить нового дня весела повінь.
Живуть, Тарасе рідний, поміж нас, –
І голос твій, і пензель твій, і слово…
В славному сузір’ї українських письменників непогасною зорею сяє ім’я Т.Г.Шевченка.
В святково прибраному читальному залі бібліотеки для дітей проведено літературно-музичне свято присвячене 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка – письменника, поета, мислителя, філософа, художника, – Великого Українця знаного не тільки на Україні, а й за кордоном.
Леся Цісінська, бібліотекар бібліотеки для дітей, зацікавила всіх присутніх своєю розповіддю про життєвий та творчий шлях письменника.
З уст учасників свята, учнів 5–Б класу СЗШ №2 –гімназії, (класний керівник Галина Худа) звучали зворушливі поезії письменника, також артистично зіграли сценки “Оксана і Тарас”, “Тарасик зі своєю мамою” та літературну композицію за твором С.Черкасенка “Як Тарас ходив до залізних стовпів” з життя маленького Тарасика. Виконали ряд пісень на слова славного поета під музичний супровід Лесі Цісінської. Учні 6–А класу СЗШ №2 (класний керівник Марія Мількович) з захопленням слухали своїх ровесників.
Вчитель Галина Худа та завідувач бібліотеки для дітей Зіновія Мазур щиро подякували всім присутнім за вшанування пам’яті сина українського народу Тараса Шевченка.
Нехай вогонь його душі запалить у наших серцях іскру Віри, Надії, Любові до рідної землі, свого народу. Сьогодні до нього, нашого Пророка, звертаємо свої погляди. З його ідеалами, помислами звіряємо свої кроки в утвердженні української держави. Віримо, що здійсняться пророчі Тарасові слова:
І на оновленій землі
Врага не буде супостата,
А буде син, і буде мати,
І будуть люди на землі.
Зіновія Мазур, завідувач бібліотеки для дітей м. Трускавця
ТОП коментованих за тиждень