Ситуація з водопостачанням Дрогобиччини надалі залишається невирішеною. Про це під час прес-конференції в дрогобицькій ратуші, яка відбулася 25 березня, повідомив секретар Дрогобицької міської ради, в о. міського голови Дрогобича Тарас Метик. КП «Дрогобичводоканал», яке воду з водозабору «Гірне» подає не тільки на Дрогобич, але і на Стебник, Трускавець та 13 сіл Дрогобицького району, не може розрахуватися з боргами перед ПАТ «Львівобленерго», оскільки Трускавець не сплачує свій борг. Дрогобич винен «Львівобленерго» 1 млн. 474 тис. грн., а Трускавець Дрогобичу – біля 8 млн. грн.
Борг Трускавця виник через несплату трускавецьким водоканалом згідно тарифу, встановленого Національною комісією, зазначив Тарас Михайлович.
Проблему спробують обговорити на спільному засіданні виконкомів Дрогобича та Трускавця, яке заплановано провести завтра, 27 березня. Та вже можна прогнозувати, що на виконкомі навряд чи дійдуть до спільної точки зору. Тарас Метик досить недвозначно натякнув, що хтось свідомо хоче довести дрогобицький водоканал до банкрутства і «здати» його. «Такі приклади щодо захоплення водоканалів на території України мали місце з боку донецьких кадрів в попередні роки», – зазначив Тарас Метик.
Секретар ради щиро подякував усім мешканцям, які вчасно сплачують за воду – це біля 95% споживачів Дрогобича та Стебника (населення). Споживачі не повинні страждати через борг трускавецького водоканалу, зазначив Тарас Метик, тому розмови щодо погашення боргу ведуться. Тарас Метик послався на слова одного з директорів ТзОВ «Трускавецький водоканал», що борг перед Дрогобичем підприємство погасити не може, бо … не має таких коштів.
Зробимо ліричний відступ та запитаємо пана директора-депутата – а де ж діваються гроші, які трускавчани справно сплачують за спожиту воду? Причому платимо ми не по 7 грн. 47 коп., як у Дрогобичі та Стебнику, а в півтора рази більше. В чиїх кишенях осідає ця накрутка? І чи потрібні водоканалу у Трускавці аж два директори?
Тарас Метик повідомив, що він перед прес-конференцією мав зустріч з п. Козиром та п. Іванишиним, які далі пропонували створення спільного підприємства. В.о. мера Дрогобича нагадав представникам Трускавця, що проти такої ідеї категорично виступає дрогобицька громада. До речі, у п’ятницю, 20 березня, в Дрогобичі відбулися громадські слухання, на яких було прийнято резолюцію відповідного змісту:
«Резолюція громадських слухань щодо водопостачання регіону та роботи КП «Дрогобицький водоканал» в кризовий період
20 березня 2015 р., м. Дрогобич
На виконання Постанови Кабінету Міністрів «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» від 01.06.2011 № 869 НКРРКП у 2014 році скасовує різні тарифи для усіх категорій споживачів та вводить єдиний тариф для споживачів кожного підприємства-ліцензіата НКРРКП з послуг водопостачання та водовідведення в Україні.
Комісія Постановою від 30.05.2014 № 634 ввела в дію з першого липня минулого року єдиний тариф для споживачів послуг КП «Дрогобичводоканал»: водопостачання на рівні 4,47 грн/м3 та водовідведення – 2,02 грн./м3 без ПДВ. Однак один з найбільших споживачів послуг, товариство з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал» не погоджується із встановленим єдиним тарифом і з 01.07.2014 року не сплачує за надані послуги в повному обсязі, що передбачено укладеним договором від 21 лютого 2013 року №1306.
Станом на 01.03.2015 року заборгованість цього споживача перед комунальним підприємством, як постачальником, сягнула 8,1 млн. грн., що відповідає чотиримісячній оплаті за послуги водопостачання та водовідведення.
В результаті, зважаючи на наявну заборгованість споживача, у КП «Дрогобичводоканал» взаємно виникла заборгованість по сплаті за спожиту електроенергію перед ПАТ «Львівобленерго». Без сумніву, остання була значно меншою і становила 2,5 млн. грн., що відповідає майже півторамісячній заборгованості за надані послуги ТОВ «Трускавецький водоканал».
Незважаючи на те, що заборгованість комунального підприємства виникла не з його вини, а також на законодавчо встановлено заборону відключення такої категорії підприємств від електропостачання (ст. 6 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»), в жовтні минулого року та лютому цього року об’єкти комунального підприємства таки були позбавлені електропостачання. Як наслідок, без води залишалось близько ста тисяч жителів регіону, що можна класифікувати як надзвичайну ситуацію на Дрогобиччині відповідно до Закону України «Про зону надзвичайної екологічної ситуації».
Відсутність оплати в повному обсязі ТОВ «Трускавецький водоканал» мотивує, тим, що не погоджується з єдиним тарифом, вважаючи, що для нього має бути сформований окремий тариф.
Тому 28 листопада 2014 року адміністрація даного підприємства звернулась до Львівського окружного адміністративного суду (Справа № 813/8119/14) з проханням скасувати постанову НКРРКП №634 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП «Дрогобицький водоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області».
15 грудня 2014 грудня Львівський окружний адміністративний суд не скасував і не зупинив дії згаданої постанови, а ухвалив зупинити розгляд справи до встановлення правонаступника відповідача – Національної комісії, що здійснювала державне регулювання ринку комунальних послуг (НКРРКП).
Суд своєю ухвалою не обмежив застосування тарифів даної Постанови КП «Дрогобичводоканал» до споживача ТОВ «Трускавецький водоканал».
ТОВ «Трускавецький водоканал», порушуючи чинне законодавство, самовільно вирішив сплачувати за послуги водопостачання та водовідведення за тарифами Постанови НКРРКП від 13.09.2013 № 150, від 10.02.2012 №97 та від 31.01.2014 року № 69, які 01.07.2014 року втратили чинність згідно з Постановою від 30.05.2014 року №634.
Оскарження встановлених на законодавчому рівні тарифів не дозволяє жодному підприємству, установі чи організації не сплачувати за користування послугами по встановлених тарифах або ж сплачувати відповідно до інших тарифів, а не тих, що передбаченні чинним законодавством України. Окрім цього, процес припинення Національної комісії, що здійснювала державне регулювання ринку комунальних послуг може бути досить тривалим, а якщо ТОВ «Трускавецький водоканал» протягом цього часу і надалі буде ігнорувати вимоги законодавства, сплачуючи не повну суму коштів за отримані послуги, то це загрожує банкрутством КП «Дрогобичводоканал».
Виходячи з вище наведеного учасники громадських слухань м. Дрогобича вирішили:
1. Вся матеріальна база КП «Дрогобичводоканал» належить громаді міста Дрогобича та не підлягає розподілу і передачі іншим партнерам.
2. Заборонити створення різних робочих груп щодо зміни власності та управління майном КП «Дрогобичводоканал».
3. Вимагаємо від ТОВ «Трускавецьводоканал» та КП «Бориславводоканал» забезпечити поточну оплату за надані послуги КП «Дрогобичводоканалу» згідно з тарифами, які затвердила «Національна комісія» та укласти угоди на розтермінування боргів і погасити їх до 1 січня 2016 року. У випадку невиконання вимоги щодо погашення заборгованості громада м.Дрогобича бере на себе відповідальність за обмеження подачі води в м. Трускавець, аж до повного припинення, та прийом стоків з м. Борислава.
4. Звернутися до народного депутата України Б.Матківського внести на розгляд Верховної Ради України законодавчу ініціативу щодо внесення змін до діючого законодавства, пов’язаних із усуненням заборони для підприємства – надавача комунальних послуг припиняти надання цих послуг споживачам боржникам, а також встановлення обмеження права відключати постачання електроенергії на об’єкти водопостачання у випадку виникнення заборгованості за спожиту електроенергію.
5. Львівській обласній раді і Львівській ОДА допомогти у виконанні даної резолюції громадських слухань.
6. Виконавчому комітету Дрогобицької міської ради оприлюднити результати громадських слухань у засобах масової інформації і довести до відома всіх учасників та партнерів.
Головуючий громадських слухань Б.Николаїшин
Секретар громадських слухань О.Котляр»
Тарас Метик повідомив, що у Трускавці розглядають можливість підняття тарифу на водопостачання. «Я нічого не маю проти» – сказав Тарас Метик Руслану Козиру.
За нашою власною інформацією, тариф для населення Трускавця може зрости з 11 до 18 грн., що надзвичайно болюче вдарить по кишені споживачів. Та є й інший вихід з ситуації, що склалася – цей вихід озвучив очільник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала. Дрогобицький водоканал готовий взяти на себе зобов’язання надавати воду трускавецьким споживачам за тарифом Дрогобича та Стебника, тобто по 7,47 грн. для населення.
Звичайно, в такому випадку ТзОВ «Трускавецький водоканал» як посередник виявиться зайвим, а пан Іванишин, сірий кардинал мера Трускавця, втратить посаду. Щоправда, трускавчанам важко буде пережити це психологічно – що вони завдяки безгосподарності місцевої влади втратили власний водоканал і стали підпорядковуватися Дрогобичу. Та Роман Шагала нагадав присутнім на прес-конференції, що водоканал у Трускавці – це не комунальне підприємство, а приватна структура, товариство з обмеженою відповідальністю.
Уникнути банкрутства трускавецького водоканалу можна не тільки піднявши тарифи, але і надавши фінансову допомогу з міського бюджету. Тарас Метик повідомив, що Дрогобич виділив для КП «Дрогобичводоканал» 1 млн. 300 тис. грн.: на екологічні потреби, для покращення якості води, для поповнення статного фонду. Аналогічно могли б поступити у Трускавці, зробивши фінансове вливання у водоканал. Але звідки взяти гроші? Громада стала бідною як церковна миша, справдилося пророцтво «Брехлива влада – обдерта громада». Тому, швидше за все, у Трускавці виконком все ж підніме тариф до 18 грн. за куб води. Відчуваєте, шановні трускавчани, різницю – платити за куб води 7,47 грн. чи платити за той же куб 18 грн.? В чию кишеню йтиме різниця, як Ви гадаєте? Заможна влада – обдерта громада…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень