І знову про воду… Інтерв`ю з Левом Грицаком, міським головою Трускавця (2002-2010)

08.04.2015 | Filed under: Публікації

3 квітня 2015 р. виконком Трускавецької міської ради зробив черговий «подарунок» трускавчанам. Тариф на водопостачання та водовідведення за 1 куб. м. зріс з 11 грн. 37 коп. до 14 грн. 28 коп., тобто на 23%. Інші споживачі за куб води платитимуть 15,98 грн. Як кажуть, не пройшло і року – піднімали тариф на водопостачання у Трускавці буквально в липні 2014. Та в мерії людей заспокоюють – могло бути і 19 грн. за 1 м. куб.

Про те, що КП «Дрогобичводоканал» готовий подавати цілодобово воду трускавчанам за майже вдвічі нижчим тарифом (таким як для мешканців Дрогобича і Стебника), у просторих кабінетах Трускавецької міської ради говорити не люблять. Не люблять тут і коли розмова заходить на тему «А що ж було зроблено за останні чотири роки для водопостачання у Трускавці?». Бо покращення водопостачання, якого вдалося досягнути у 2011 році – це заслуга виключно попередньої влади і конкретно попереднього міського голови Трускавця Лева Грицака. Тож сьогодні спілкуємося з колишнім керманичем Трускавця про те, чому по сьогодні не вирішено питання з водопостачанням Трускавця.

– Леве Ярославовичу, не надто компетентні люди пробують Вас звинувачувати у тому, що земля біля озера продана, а проблеми з водою залишилися. Як їм пояснити, що вони не праві?

– Розпочну з передісторії цього питання. Коли я прийшов на посаду міського голови Трускавця, то бюджет був дуже мізерним, а бюджет розвитку становив біля 400-500 тисяч гривень на рік. Зрозуміло, що для того, аби щось зробити у місті по всіх ділянках (ЖКГ, будівництво, соціальна сфера, освіта, культура, медицина тощо), потрібні були значно більші кошти. Ми з моєю командою і з депутатським корпусом не нарікали, а почали шукати ці кошти.

Нагадаю, що бюджет розвитку формується з виручених коштів від продажу комунального майна, або ж із коштів від продажу землі. А орендна плата за землю йде в загальний бюджет.

Що ми вирішили? Ми зробили інвентаризацію земельних ділянок і роздавали землю в оренду практично всім бажаючим – для того, щоб збільшити поступлення коштів в загальний бюджет. Якщо пригадуєте, тоді ТзОВ «Альфа Плюс» взяло 130 га землі біля питного озера в оренду і відтоді в місто почали поступати значно більші кошти, які ми могли використати для розвитку Трускавця. Після віддання землі в оренду в бюджет поступало 1 млн. грн. від орендної плати.

Коли інвестор звернувся з пропозицією викупити земельну ділянку, ми погодилися. Це була позиція абсолютної більшості представників депутатського корпусу – за рішення продати земельну ділянку ТзОВ «Альфа Плюс» проголосував, якщо не помиляюся, 41 депутат із 45.

За 2008 рік до бюджету розвитку міста надійшло 31 млн. 530,8 тис. грн., в тому числі: надходження коштів від відчуження майна – 376,4 тис. грн., коштів від продажу земельних ділянок – 31 154,4 тис. грн.

140 тисяч гривень в місяць і 1 мільйон 600 тисяч гривень в рік надходило наприкінці моєї каденції в міський бюджет від «Альфи плюс» за користування землею.

Динаміка поступлень в бюджет з 2002 по 2008 роки зросла з 552,4 тис. грн. до 31,5 млн. грн. Це дало можливість реалізувати багато програм у Трускавці, завдяки чому місто і зараз, в цей складний час, тримається на плаву. Це і проекти з енергозбереження в освіті, культурі, медицині, це модернізація, впровадження новітніх технологій, підтримка житлово-комунального господарства та багато інших проектів, завдяки реалізації яких Трускавець станом на 2009-2010 роки займав провідне місце не тільки в області, але і по Україні, про що свідчили рейтинги журналу «Фокус».

Так що продаж землі інвестору – це дуже позитивний для міста крок. Трускавець вже майже десять років отримує кошти за землю в міський бюджет, щороку надходять податки, які дають можливість реалізувати багато програм.

– Як пов’язані продаж землі біля озера та водопостачання Трускавця?

– Тоді інвестор мав на меті реалізувати новий сучасний проект, який передбачав будівництво нового мікрорайону у Трускавці на березі озера в межуванні з лісом. Якщо б цей проект вдалося реалізувати, то була б створена інфраструктура, нові робочі місця. Там мали бути стадіони, театри, санаторії, ресторани. Це мав бути такий мікрорайон як Піцунда в Сочі – саме Сочі красиве, а Піцунда є перлиною цього курорту. Отак і ця територія мала бути перлиною Трускавця, окрасою міста-курорту. І все йшло до того, що цей проект мав бути реалізованим.

Для реалізації проекту потрібно було вивести питне озеро з експлуатації, а щоб зробити це, треба було надійно забезпечити Трускавець водою. Тому в договорі купівлі-продажу земельної ділянки було передбачено, що інвестор вкладає кошти у розвиток водопостачання Трускавця і аж тоді питне озеро виводиться з експлуатації. Четверту частину (25%) в проект водопостачання Трускавця мала внести Трускавецька міська рада, а три чверті (75%) – інвестор.

Система водопостачання Трускавця планувалася таким чином – автономний водозабір у с. Гірне, 40 км водяної магістралі, станція І підйому, резервуар і станція ІІ підйому в с. Доброгостів, ремонт водогону від Доброгостова до Трускавця, будівництво станції ІІІ підйому у Трускавці, заміна мереж водопостачання в місті-курорті.

Станцію ІІІ підйому потрібно було відновити, оскільки вона була в аварійному стані.

Доброгостівське озеро вирішили залучити як резервне. «Альфа Плюс» взяла в оренду доброгостівське озеро – на це було відповідне рішення Стебницької міської ради.

«Альфа Плюс» своїми силами почала робити станцію ІІІ підйому – і на 90% вдалося це зробити.

Було досягнуто домовленості з сільськими радами щодо прокладення нового водогону. Ми працювали з львівським водоканалом, вивчали досвід, проводили зустрічі з міським головою Львова Андрієм Садовим, в результаті теж було досягнуто певних результатів.

– Ви розказуєте, що все йшло так гладко, але чому ж тоді питання водопостачання у Трускавці не вирішено до сьогоднішнього дня?

– Питання слід ставити у площині – чому припинилася співпраця між інвестором та місцевою владою? Причина очевидна – зміна влади в Трускавці. Інвестору було заблоковано детальний план розвитку території.

Зараз стоїть питання – чому не було продовжено реалізацію програми водопостачання Трускавця?

За часів мого головування була збудована нова насосна станція, нові резервуари питної води, замінено обладнання для перекачування води, замінено трубопроводи ряду вулиць, а це великі вартісні роботи. Окрім цього, замінено 11 з 65 км магістральних водопроводів. Це дуже серйозна цифра, за 2006-2010 роки робіт виконано більше, ніж за 15 попередніх років. Жодне місто в Україні не виконало такого обсягу робіт з реконструкції водопостачання як Трускавець.

На закінчення моєї каденції для налагодження цілоденного водопостачання у Трускавці потрібно було запустити два насоси – перший в районі магазину «Світоч» на вул. Мазепи, який качав би воду на вул. Сагайдачного, і другий на вул. Сагайдачного для подачі води в резервуар біля «Колиби». Виконання проекту коштувало всього лиш 120 тисяч грн. Закінчивши цей проект, в 2011 році вдалося досягти покращення водопостачання у Трускавці. Фактично це була і є наша заслуга, що справа водопостачання міста-курорту зрушила з мертвої точки. Проте на цьому не слід було зупинятися. А нова трускавецька влада після виборів 2010 року зупинила цей процес.

Ми вкладали чимало грошей у житлово-комунальну сферу, зокрема і в ремонт водопровідних мереж. В альбомі «Трускавець 2002-2010», який я підготував на закінчення своєї другої каденції, в цифрах подано що і скільки було зроблено.

Хотілося б почути, що зроблено для покращення водопостачання Трускавця за останні чотири роки. В мене складається враження, що абсолютно нічого…

– Леве Ярославовичу, яка, на Вашу думку, основна причина того, що Трускавець зараз має такий великий борг перед Дрогобичем за спожиту воду – біля 9 млн. грн.?

– Основна причина, чому місто має борг перед Дрогобичем – це те, що через витоки втрачається біля 80% води. Не вкладаються кошти в ремонт водопровідних мереж, тому й є витоки. Скільки труб поміняли за чотири роки, щоб зменшити втрати? Ніхто про це не говорить, бо труби не міняють. Мережі витрачають дорогоцінну воду, а оплату за втрати поклали на плечі споживачів. Влада Трускавця зараз йде шляхом постійного підвищення тарифів для населення, ми ж старалися завжди відшуковувати кошти, щоб зменшити навантаження на плечі споживачів.

Встановивши дешевий насос для підняття тиску в трубопроводі, що йде по вул. Сагайдачного, нова влада заявила, що зробила цілодобове постачання води в Трускавці і на цьому проект розвитку водопостачання припинила виконувати.

Нову насосну станцію, що на 90% була збудована, «розкурочили», а труби великого діаметру, які мали з`єднати її з міською водопровідною мережею, псуються на сонці і вітрі поблизу стебницького кільця як символ безгосподарності «чесної» влади.

Інвестору був заблокований детальний план розвитку території, все пішло на самоплив. А всім відомо, що якщо нема прогресу – тоді є регрес, занепад. На жаль, саме це і спостерігаємо зараз у Трускавці. Бездарне «господарювання» призвело до того, що проблеми з водопостачанням міста-курорту не вирішені по сьогодні, а водоканал має борги, які невідомо коли сплатить. Хочу зазначити, що коли я в 2010 році передавав символічні ключі від міста теперішньому меру Трускавця, то наш водоканал фактично не мав жодних боргів.

– І останнє запитання, Леве Ярославовичу. Чи є якісь рецепти виходу з ситуації? І чи готові Ви знову, в третій раз взяти на себе відповідальність за долю нашого Трускавця?

– Вважаю, що шляхи виходу є завжди, потрібно вміти їх знаходити. Щодо майбутніх виборів міського голови Трускавця, то я ще остаточно не визначився…

Спілкувався Володимир Ключак

(Переглядів 451 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви