Питання теплопостачання в Україні є показником того, як насправді далеко ще нам до Європи, як мати-анархія проникає з площини політичної у площину економічну. Чи можуть нормальні люди в цивілізованій країні робити самовільні прибудови до багатоповерхівок? Чи існує в римському праві термін «узаконення» (незаконного)? Чи можливо в Польщі чи Чехії, щоб хтось з будинку раптом вирішив відмовитися від централізованого опалення та встановлював собі власне опалення, часто з механізму «сам-пан-склєпал»?
Але Україна продовжує дивувати світ, у тому числі і з питанням опалення. Різкі рухи маятника від тотальної заборони до тотального схвалення стали причиною того, що анархія з опаленням так чи інакше торкнулася чи не кожного українського міста. Трускавець – не виняток. Тут рух боротьби мешканців за право встановлювати автономне опалення у квартирах багатоповерхівок ще в 2008 році очолив депутат Руслан Крамар (можливо, йому колись доведеться за це відповісти). Узаконення самовільно встановлених котлів різних типів, марок та гарантійних термінів розпочали у Трускавці ще в 2009-2010 рр. за часів міського голови Лева Грицака. Після приходу нової команди процес встановлення індивідуального опалення теж не гальмують, а навпаки, заохочують. Воно й зрозуміло – теперішній мер має фірму, яка продає котли та інше потрібне обладнання, то чому б не підзаробити на «заможній» громаді?
Але індивідуальне опалення (ІО) окрім беззаперечних плюсів має багато прихованих мінусів, найважливіші з яких два – екологія та безпека. Якщо до першого постчорнобильський українець ставиться дещо скептично та мовчки дихає отруйним чадним газом, який залітає в кватирку від сусіда знизу, то питання безпеки видається значно важливішим. Не кожен розуміється в тонкощах механізмів нововстановлених систем опалення, та й не потрібно. В КП «Трускавецьтепло» 13 червня ц.р. офіційно відкрили сервісний центр, куди можна звернутися у разі потреби.
Руслан Крамар показує офіс, в якому розмістився новий сервісний центр – це кімната в приміщенні котельні на вулиці Коцюбинського. Сучасні інформаційні технології дозволяють одній людині (диспетчеру) бачити всю картину з теплопостачанням у Трускавці. Якщо раніше потрібно було об’їхати всі котельні та взяти показники, то зараз можна навіть спрогнозувати витрати тепла та закласти ці показники в залежності від прогнозованого температурного режиму. Та на досягнутому зупинятися не збираються, адже наука йде вперед, а КП «Трускавецьтепло» намагається йти в ногу і з наукою, і з часом.
– Наша диспетчерська служба і раніше займалася питаннями ліквідації неполадок в системах індивідуального опалення, – говорить очільник «Трускавецьтепла» Руслан Крамар, – а тепер ми виходимо на якісно новий рівень роботи. Наші спеціалісти готові взяти на обслуговування не тільки ті системи, які встановлюємо ми, але й інші, щоб кожен трускавчанин міг звернутися до нас і отримати послуги належної якості. Що ж до котелень, які постачають ЦО, то контролювати роботу всіх людей на котельні – це непроста справа. Оператор котельні міг у змінний журнал неправильні дані записати, могли статися позаштатні ситуації, які важко було б виправляти, а знайти винуватця важко Тут на даний час ми маємо повністю моніторинг роботи котелень. Якщо є скарги від населення і ми шукаємо винних, то тут дуже легко з’ясувати, чия вина – наша чи не наша. Крім того, 5 котелень – це 25 операторів, а зараз керувати роботою буде 5 чоловік. Це впливає на вартість тепла. Ще один плюс – сучасні умови роботи, людина не сидить у шумі, а в ізольованому приміщенні.
Руслан Крамар каже, що в сервісному центрі окрім моніторингу теплопостачання займаються і багатьма іншими речами, зокрема, в центрі працюють спеціалісти, які встановлюють системи ІО. На розширення спектру послуг Руслана Крамар штовхнула турбота про його співробітників – зменшення кількості споживачів ЦО неминуче призвела б до скорочень працівників підприємства та поповнення рядів трускавецьких безробітних. Літній сезон теж міг би бути «мертвим сезоном», адже ніби й роботи менше, і нема потреби тримати велику кількість працівників. Та Руслан Крамар не приховує, що «гроші роблять гроші», тому намагається, аби підприємство заробляло на себе за принципами вільної конкуренції. А дійсно, якщо пропозиції комунального підприємства є привабливіші і по ціні, і по якості, то чому не надати перевагу саме комунальникам, а не приватним фірмам?
– Ми переходимо й на інші види надання послуг, – каже очільник «Трускавецьтепла». – От зараз проводяться роботи по створенню станції технічного огляду автомобілів. Це комп’ютерна діагностика, заміна мастил, шин, весь комплекс робіт. Ми закупили немало обладнання, за два-три місяці завершимо і проектні, і монтажні роботи. Тож якщо ми людей скорочуємо, то переводимо їх в інше місце, без роботи вони не залишаються…
А ось що з приводу відкриття сервісного центру каже заступник міського голови Трускавця Петро Нестерівський:
– Йде завершення програми, затвердженої сесією ТМР. Починалося все з простого об’єкту – міської лікарні. Цей перший об’єкт показав всі переваги локальних котелень на бюджетних установах. Сьогоднішній день в історії КП «Трускавецьтепло» є історичним. Бачимо, що нові технології в Трускавці є реальністю. Десять-дванадцять років тому чи ми тільки чули про щось подібне, а зараз бачимо наяву. Величезна економія йде і по споживанні природнього газу. Так, в залежності від погодних умов оператор може робити зміни і вносити такі параметри, які дозволяють подавати теплоносій. Це – як казка, колись таке навіть неможливо було уявити. Бо котли, які маємо в котельнях, все-таки енергоємні…
Петро Васильович безперечно має рацію. Дійсно, ще в часи Лева Грицака Трускавець перший прийняв на тодішній час досить революційне рішення щодо будівництва локальної автономної котельні для потреб міської лікарні. Руслан Козир прийняв у спадок на 95% готову котельню, яка і газ економить, і гаряче водопостачання лікарні забезпечує, і навантаження на бюджет міста зменшила. Зараз автономні котельні мають школи, позашкільні заклади, дитячі садочки. Якщо все піде добре, то автономні котельні матимуть два музеї міста, школа мистецтв – вкладені кошти на будівництво автономних котелень окупляться однозначно.
Та хоча багато мешканців перейшло на індивідуальне, але ще потрібно зо два-три роки, щоб перейшло все місто, – каже Руслан Крамар. І тут же додає: «за винятком мікрорайонів Сагайдачного та Івасюка». Газові колонки вирішили тут проблему з гарячим водопостачанням. На жаль, відколи при владі Руслан Козир, в інших мікрорайонах міста-курорту централізоване гаряче водопостачання стало лише згадкою про «старі добрі часи».
Важко в одній статті розповісти про життя такої своєрідної структури як КП «Трускавецьтепло». Будучи і депутатом міськради, і лідером міської «Батьківщини», і помічником народного депутата, Руслан Крамар справно виконує обов’язки керівника цього підприємства і до його роботи претензій влада міста не має. Що стосується споживачів, то кількість скарг зменшилася, каже пан Руслан. Як є хронічні хворі, так є і «хронічні» квартири, де реально неможливо забезпечити належне теплопостачання. Тому люди, навіть не маючи коштів, все ж вимушені встановлювати собі ІО. І ці люди часто навіть не підозрюють, що штовхає їх до цього цілеспрямована політика трускавецької влади, яка за популістськими лозунгами ховає приземлені та меркантильні інтереси. А такі щирі та добрі люди як пан Крамар стають заручниками обставин, які створюють хитрі політтехнологи. Але, як кажуть, нема лиха, щоб не вийшло на добре. Тому хочеться вірити, що навіть від меркантильного пропагування індивідуального опалення командою нинішнього мера Трускавця мешканці міста-курорту все ж залишаться у виграші. Бо вклавши немалу суму в автономне, є надія, що воно окупиться через кілька років…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень