У п’ятницю, 20 березня, в сесійній залі Дрогобицької Ратуші за участю громади, влади та керівників Трускавецького і Дрогобицького водоканалів відбулися громадські слухання з питань водозабезпечення споживачів послуг КП «Дрогобичводоканал».
Розпочалися слухання із звинувачення влади в тому, що вона не влаштовує громадських слухань у суботу, чи неділю, коли громада не працює на роботі (особа, яка про це заявила, одразу не представилася). А у залі буцімто сидять самі лише депутати та працівники міської ради. Хоча такий агресивний напад чоловіка на адресу влади не зовсім відповідав дійсності. Бо в залі в цей день зібралися і представники громадських організацій, які конструктивно критикують владу, і ті, які її захищають. Тому спочатку цю особу збурена громада Дрогобича сприйняла як провокатора. Згодом вияснилося, що це не так. Просто людина, як і більшість мешканців Дрогобича, доведена до відчаю постійними відключеннями водопостачання.
Ситуацію врятував директор КП “Дрогобичводоканал” Роман Шагала, котрий в цей час взяв слово для виступу, наголосивши, що вельмишановний пан помиляється у своїх безпідставних звинуваченнях. Хто мав бажання послухати про стан справ у місті щодо водопостачання – той і прийшов. Мовляв, у Дрогобичі не так вже багато є підприємств, аби люди в поті чола працювали в кінці робочого тижня.
З слів виступу Романа Шагали, борг перед ПАТ «Львівобленерго утворився через те, що з підприємством не в повному обсязі розраховується найбільший споживач його послуг ТзОВ «Трускавецький водоканал», який на сьогоднішній день винен КП “Дрогобичводоканалу” за послуги водопостачання понад 8 млн. грн. Через це щомісячно об’єкти підприємства Дрогобицького водоканалу перебувають під загрозою відімкнення від електропостачання,
І наголосив, що ТзОВ «Трускавецький водоканал» упродовж 12-и місяців не виконує умови договору щодо подачі води та водовідведення. Не дотримується вимог та зобов’язань, зазначених у пп. 4.4 п. 4 та п. 7.2.2 Договору від 21.02. 2013 р. № 1306, згідно яких зобов’язаний здійснювати оплату за отримані послуги шляхом планового перерахування коштів платіжними дорученнями та провести остаточний розрахунок за спожиті послуги не пізніше 30-о числа поточного місяця.
Депутати Трускавецької міської ради задавали п. Роману запитання, на що отримували вичерпні відповіді.
Громадський діяч Тарас Демко поцікавився, скільки коштів було вкладено КП “Дрогобичводоканал” у розвиток водогону Гірне, і чи це були виключно кошти громади міста Дрогобича? На що отримав таку відповідь Романа Шагали: “За останніх 10-11 років ми вклали у водогін Гірне більше 20-и мільйонів гривень. Це кошти громадськості та світового банку.”
За трибуною виступив і дрогобицький юрист Володимир Андренко, який впевнено наголосив, що у Трускавецького водоконалу немає грошей для погашення боргу перед водоканалом Дрогобича (звідки у п. Володимира такі дані – невідомо. Адже він не є менеджером, чи економістом Трускавецького водоканалу). І вніс на розгляд громади абсолютно безглузду пропозицію: “Якщо ПАТ «Львівобленерго» уже не вперше вдається до таких методів боротьби з боржниками, як відімкнення від енергопостачання – то давайте подамо на нього до суду”. Така пропозиція викликала сміх у залі. І я розумію чому? У структури енергетика-приватника, співвласниками якої є пани Суркіс та Коломойський, працюють такі фахові юристи, які у певному виді діяльності вже “зуби з’їли”, і юристів позивачів вони відправлять в “нокаут” у “два рахунки”.
годом політичним та громадським діячем Володимиром Кондзьолкою було наголошено, що представники громади та влади міст Дрогобича та Трускавця зібрались для того, аби насамперед віднайти шляхи щодо вирішення конфлікту, який загрожує припиненню водопостачання цілого регіону. І що його цікавлять причини юридичного обґрунтування та пропозицій, як вийти з кризи?
З цього приводу свою точку зору викладали і виконавчий директор Трускавецького водоканалу, депутат Трускавецької міської ради Петро Іванишин, і генеральний директор водоканалу Володимир Возняк, і заступник міського голови Трускавця Ігор Паньків, які обурилися з приводу того, чому їх не запросили на громадське слухання. Про проведення слухань трускавецькі представники влади прочитали на сайті Дрогобицької міської ради.
Пан Іванишин у своєму виступі наголосив на тому, що конфлікту між водоканалами, як такого, немає. І що вони незадоволені високим, на їх погляд тарифом, а не діями водоканалу Дрогобича.
У свою чергу їм заперечили соціально-свідомі громадяни Дрогобича, що тарифи затверджує Нацкомісія, а не Роман Шагала.
– В захист трускавецької громади ми піднімали це питання. Коригування тарифу було встановлено з 1 жовтня 2013 року. Згідно якого ми сьогодні платимо. Нацкомісія Адміністрації Президента встановлює тариф Дрогобицькому водоканалу, нам же має тариф встановлювати Трускавецька міська рада, – відповів п. Іванишин.
Йому заперечували депутати Дрогобицької міської ради Олег Хрущ, Михайло Лужецький, депутат облради Михайло Задорожний та Володимир Кондзьолка.
На трибуну було запрошено і Володимира Возняка, який наголосив, що Трускавецький водоканал без Дрогобицького не може перебувати, аналогічно, як і Дрогобицький без Трускавецького. Бо ж кому надаватиме КП “Дрогобичводоканал” свої послуги? І що частину боргу Трускавецький водоканал вже погасив.
За словами п. Іванишина, на 20-е число поточного місяця Трускавецький водоканал сплатив борг перед Дрогобицьким у розмірі 870 тис. грн.
– Ми отримали вашу проплату лише на суму 290 тис. грн. – Одразу ж заперечив опоненту Роман Шагала.
Де загубились гроші “по дорозі” через бухгалтерію? – невідомо. Але добре, що бодай цю суму погасили.
Ситуація в залі помітно “накалилась”, коли п. Задорожний прямим текстом заявив, що піде з вилами добиватися справедливості у дирекції Трускавецького водоканалу. І що громада Дрогобича не буде пасивно спостерігати за таким неподобством. Візьме і “відріже” трубу водопостачання для Трускавця. Його підтримали присутні в залі дрогобичани.
Обурені присутні кричали з залу, що нехай ситуацію рятує “Альфа-плюс”. Бо саме “Альфа плюс” виступає в ролі інвестора Трускавецького водоканалу. Мовляв, що це за інвестор, який заганяє власне підприємство до боргової ями?
П. Іванишин спробував пояснити присутнім у залі, що зараз наповнюваності в санаторіях міста-курорту немає. І, відповідно, платників стає менше. На що отримав відповідь рішуче налаштованої до радикальних дій громади міста Дрогобича, що підприємство платить за спожиту воду за лічильником. А не за кількістю відпочиваючих у Трускавці.
Налаштовані у мирний спосіб Володимир Кондзьолка та інші слухачі запропонували віднайти “середнє арифметичне” – цифру, яка б задовільняла водоканали Дрогобича і Трускавця. П. Іванишин назвав таку цифру – 5 грн. 50 копійок за метр кубічний. А не 7 грн. 88 копійок, як платять дрогобичани. Михайло Лужецький заперечив проти такого тарифу. Мовляв, у тарифі Нацкомісії закладено усі відповідні витрати: вартість води, експлуатація резервуарів, тощо. І якщо владі Трускавця не підходить тариф Нацкомісії – то Дрогобицький водоканал може самотужки надавати послуги водопостачання та водовідведення трускавчанам без посередника – Трускавецького водоканалу. За ціною 7 грн. 88 коп. за метр кубічний, що є значно нижчим за ту ціну, яку платять трускавчани сьогодні.
Слово мали також громадські діячі Богдан Гринчишин, Ольга Єлізарова та Віра Байса, але їх майже ніхто не слухав. П. Богдан запропонував трускавецьким представникам влади брати в руки лопату і самотужки прокладати магістральний водогін, якщо вони не згідні з тарифом Нацкомісії. Мало хто чув виступ Андрія Яніва, який намагався пояснити, що Дрогобичу не потрібне спільне підприємство щодо постачання води з Гірного. Нехай мовляв, влада Трускавця спочатку розрахується за минулі борги. Віра Байса підтримала думку опонентів КП “Дрогобичводоканал” з приводу того, що Трускавецький водоканал не проживе без Дрогобицького. І навпаки, бо вони є взаємопов’язані між собою.
Тоді, як підсумок громадських слухань, депутат Дрогобицької міськради оголосив від імені соціально-свідомої громадськості Дрогобича резолюцію, яку було складено владними мужами Дрогобича.
Резолюція
1. Вся матеріальна база підприємства КП “Дрогобичводоканал” належить громаді міста Дрогобича та не підлягає розподілу і передачі іншим партнерам. Не підлягає зміні форми власності, як такого.
2. Заборонити створення різних робочих груп щодо зміни власності та управління майном КП “Дрогобичводоканал”.
3. Вимагаємо від КП “Трускавецьводоканал” і КП “Бориславводоканал” забезпечити поточну оплату за надані послуги КП “Дрогобичводоканал”, згідно з тарифами, які затвердила Національна комісія та укласти угоди на розтермінування боргів і погашати їх до 1 січня 2016 року. У випадку невиконання вимог щодо заборгованості, громада бере на себе відповідальність що припинення подачі води до міста Трускавця та прийому стоків з міста Борислава.
4. Звернутися до народного депутата Богдана Матківського щодо сприяння вирішення даного питання.
Дуже зворушливим було звернення представника ГО “Дрогобицький Майдан” Олександри Лисак, яка просила владу Трускавця не йти на конфлікт з дрогобицькою громадою, бо від того не виграє ніхто. А вирішити все у мирний спосіб. І що ніякі інвестори Дрогобичу не потрібні. У нас один інвестор – громада Дрогобича, яка не віддасть Дрогобицький водоканал у руки приватників-аферистів.
Ще б пак. КП “Дрогобичводоканал” є ласим шматком для горе-інвесторів, які тільки чекають, коли директор цього підприємства зробить необачливий крок, аби “прихватизувати” його. Попередньо обанкротивши, усіма правдами і неправдами.
Проте остаточна доля неможливості пошуку інвестора для КП “Дрогобичводоканал” буде відома в понеділок. Оскільки 23 березня заплановано чергову нараду з керівництвом області, де буде представлено бачення і думки жителів міста з приводу вирішення даного питання.
Вікторія Лишик, ЛайфІнфо
ТОП коментованих за тиждень