У зв’язку з порушенням кримінальної справи проти директора львівського музею «Тюрма на Лонцького» Руслана Забілого, опозиційні сили звернулись до Президента України Віктора Януковича з проханням припинити тиск на українських науковців та директора музею, зняти усі надумані звинувачення щодо останнього, повернути закладу вилучені авторські дослідження, а також відновити дослідницьку діяльність музею. Також опозиція вимагає від Генеральної прокуратури України порушити кримінальну справу проти керівника СБУ Валерія Хорошковського за свідоме сприяння нагнітанню антиукраїнської пропаганди, за перевищення своїх службових повноважень, за шантаж ректорів вишів, за розпалювання атмосфери ворожості та страху серед народу, за свідоме використання у своїй роботі методів сталінізму, засудженого світовою громадськістю. Про це повідомив народний депутат Андрій Шкіль.
«Наше обурення викликав факт затримання співробітниками СБУ 8 вересня у Києві директора музею Руслана Забілого, який спільно з колегами досліджував чи не найбільш трагічні сторінки з історії нашого народу. Допит історика, звинуваченого у «намірах розголосити державну таємницю» тривав понад 14 годин. Під час цього допиту на на нього морально тиснули та шантажували, без постанови суду вилучили персональні електронні носії інформації із науковими матеріалами. Крім того, днями співробітники СБУ вилучили з кабінетів істориків Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького” два ноутбуки, один жорсткий диск, паперові копії історичних документів, а також відеосвідчення учасників дисидентського руху, записані дослідниками протягом 2009-2010 років», – розповідає нардеп.
«Заявляємо свій протест проти повернення до сталінщини у її найганебніших формах ідеологічної політики. Ми вважаємо такі небезпечні прецеденти наступом на свободу. Це – прояви тоталітарної політики та фашизму, яким ми кажемо рішуче «НІ!» Ми вимагаємо, щоб спецслужби не втручалися у роботу науково-дослідницьких та музейних установ. Ми розцінюємо це, як брутальний наступ не тільки на українських науковців, на їхні зусилля донести правду про українську історію, а й, загалом, на демократичні права та свободи в суспільстві. Не можна допустити, щоби питання, якою є історія нашого народу вирішувала спецслужба і політики, а не історики та дослідники», – каже Шкіль.
За його словами, «полювання» на істориків, вилучення історичних документів та продовження зберігання на них грифу «таємно» є кроком до тоталітарного майбутнього, де твориться штучна історія, яка не базується на реальних фактах та історичних подіях.
ТОП коментованих за тиждень