Борислав – місто літераторів

26.11.2016 | Filed under: Публікації

Коли заходиш у Бориславську центральну міську бібліотеку, яка розміщена неподалік адмінбудівлі міської ради, то відразу тебе зустрічає ціле сузір`я літераторів. Не хочеться називати їх суто місцевими, бориславськими, бо їхні імена знані на всю Україну.

Це зовсім не означає, що півтора-два десятки бориславських поетів та письменників особисто сидять у бібліотеці і чатують на читача. Ні, вони тут присутні своїми творами, книгами, яким присвячений цілий широкий стелаж, на якому, до речі, не всі вони змогли й уміститися. Бо Борислав – це не лише місто нафти та екологічних проблем, але й місто талантів – театральних, образотворчих, літературних.

Стефан Ковалів, Іван Франко, Іван Гнатюк, Євген Титикайло, Віра Вовк, Ігор Нижник, Анатолій Власюк, Роман Соловчук, Андрій Грущак, Роман Квітневий, Ольга Сидорак, Богдан Завідняк, Ірина Сеник, Богдан Британ, Віктор Кравцов – можна назвати ще багато інших прізвищ, так чи інакше пов’язаних з Бориславом. Хтось тут народився, хтось тут творив, хтось описав і таким чином прославив на всі часи це прикарпатське місто.

Відносини між творчими людьми не завжди приязні та доброзичливі. Ці відносини бувають непростими, інколи відверто ворожими, як, для прикладу, стосунки між Тарасом Шевченком та Пантелеймоном Кулішем, і таких прикладів можна наводити багато. Не є винятком стосунки між літераторами у Бориславі, це факт. Навряд чи на творчий вечір до одного з живих поетів чи письменників прийшли б всі інші живі колеги по перу. Інше діло, коли смерть забирає творчу людину з рядів живих – тоді вона своєю непереборною владою немов канонізує, мирить всіх, правих і неправих.

24 листопада в центральній бібліотеці відбувся творчий вечір Романа Соловчука, лауреата премії «Золоте перо», члена НСЖУ та НСПУ, людини, яка три десятиліття редагувала часопис «Нафтовик Борислава» і видала кілька книг, найвідомішою з яких є роман «Барабський міст».

Нова книга автора, яку презентували на зустрічі – це збірка новел та оповідань «Дві брами», видана цьогоріч у львівському видавництві «Сполом». Привітати Романа Соловчука з виходом у світ його творчого дитяти прийшли заступниця міського голови Борислава Роксоляна Гарасимів, директор центральної бібліотеки Борислава Наталія Бараняк, колеги-письменники Василь Кузан, Богдан Британ, Микола Зимомря, Богдан Завідняк, Роман Квітневий, члени Союзу українок, читачі та друзі. Кожен з тих, хто мав слово для виступу, говорив про слово як зброю, про літературу як метод виховання справжнього українця, про творчість загалом і творчість Романа Соловчука зокрема.

Звісно, кращого ведучого вечора, ніж професор, доктор філологічних наук, академік Микола Зимомря, Роман Соловчук не зміг би знайти, а допомагали шанованому пану Миколі працівники бібліотеки, цього осередку літературно-мистецького життя Борислава. Заступниця голови бориславського осередку Союзу українок Ганна Глод поділилася враженнями від прочитаної збірки Романа Соловчука «Дві брами», розповіла, які почуття та асоціації викликали в неї новели та оповідання «Білі метелики», «Час істини», «Щедрість у вишиваній тайстрині», «Тернове вино», «Рубець» та інші.

Спогадами про те, як творилася ця збірка, поділився і сам автор. «Дві брами» мали бути видані ще в 2010 році, але хотілося, щоб вона була завершена, щоб не було в ній жодного ґанджу, хиби – тому Роман Іванович написав ще три оповідання, які завершили цілість структури збірки. Подякував письменник своїй дружині Дарії, котра завжди була і є його надійною опорою, помічницею, першим читачем, коректором і редактором. Графічний дизайн обкладинки збірки зробила старша донька Романа Соловчука Леся, а видали збірку за сприяння меценатів, перелік імен яких вміщено в книзі. Передмову до «Двох брам» написав Левко Різник.

Камерна зустріч у дружньому колі завершилася вже в неофіційній обстановці, під час спілкування за горнятком запашного чаю. Поговорити було про що, адже кожній творчій людині боляче дивитися на стан культури в сучасній Україні, тому хочеться висловити свій біль, свій жаль, своє бачення, як воно мало б бути і що для цього треба робити. Учасники зустрічі-презентації помолилися за здоров`я Романа Соловчука, якого він потребує, а також заспівали «Многая літа» автору нової збірки та його вірній супутниці пані Дарії.

Книга «Дві брами» Романа Соловчука є у всіх бориславських бібліотеках, вже досить багато мешканців міста перечитали її, каже директор Бориславської ЦБ Наталія Бараняк.

Володимир Ключак, фото автора та Наталії Бараняк

(Переглядів 371 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags: ,

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

Архіви