Борислав від техногенної катастрофи рятує роза вітрів

Біда приходить не відразу. Ми не вміємо вчасно помітити її ознак. А якщо й помічаємо, то безпомічно розводимо руками: мовляв, що ми можемо зробити?

Борислав знаходиться за крок від техногенної катастрофи. За двадцять один рік незалежності України влада палець об палець не вдарила, аби розв’язати цю проблему. Місцеві мешканці, здається, вже змирилися з тим, що живуть на пороховій діжці. Бездіяльність влади і байдужість бориславської громади можуть дійсно призвести до непоправного.

16 липня на вулиці Нафтовій у Бориславі стався викид нафти. Подібний, але більш потужний, трапився взимку на вулиці Дорошенка. Але нинішній відрізняється тим, що нафта потрапила у водопровідну мережу, бо з’ясувалося, що якраз у цьому місці був пошкоджений водогін.

Шкідливі викиди перевищили норму в 2,2 рази. Офіційно кажуть, що вилилося 400 літрів нафти. Біда трапилася в густонаселених мікрорайонах Борислава – на вулицях Коваліва та Володимира Великого. У “Бориславнафтогазі” стверджують, що аварія сталася внаслідок проведення ремонтних робіт на свердловині, в результаті чого на поверхню землі вийшла нафта. Проте спеціалісти, які побажали залишитися невідомими, стверджують, що на свердловині здійснювався так званий тампонаж, а до цього біля неї нафтовики виявили значне скупчення газу. Запам’ятаємо це: у Бориславі проблеми водопостачання пов’язані із загазованістю.

За свідченням очевидців, нафтовий фонтан сягав до десяти метрів. У результаті екологічного лиха значна частина мешканців Борислава залишилася без водопостачання. З ладу в багатьох квартирах на вулицях Коваліва і Володимира Великого вийшли побутова техніка – водонагрівні котли, пральні машини й таке інше, бо замість води по трубах текла нафта. Але найголовніше, що в Бориславі значно зросла загазованість.

Слід зазначити, що Борислав – єдине місто на планеті Земля, яке розташоване на нафтовому родовищі. Нещадна його експлуатація в ХІХ та ХХ століттях не могла минути даром. Нині Борислав розташований на сорока тисячах так званих шурфів і копанок і у будь-яку мить може провалитися крізь землю. Раніше шурфи й копанки копали вручну, видобували з них нафту, потім ці отвори засипали, але небезпека проваль залишилася й досі. Періодично ми це спостерігаємо й тепер. Глибокі прірви несподівано утворюються навіть у центральній частині міста – на вулиці Шевченка, на городах у людей. На щастя, ніхто не постраждав.

Газ є неодмінним супутником нафти. Загазованість Борислава завжди була високою, звідси – більша у відсотковому складі захворюваність бориславців на рак порівняно з мешканцями сусідніх міст. За оцінками старих нафтовиків, багатьох з яких уже немає в живих, Борислав рятує своєрідна роза вітрів. Борислав розташований у такій місцині, що вітри розвіюють загазованість. Проте навіть це не врятувало місто від трагедії, яка трапилася 1972 року. Тоді на вулиці Щорса (теперішня Володимира Великого) злетів у повітря хлібний магазин, загинули люди. Будинок, в якому я жив, розташований поруч, так що я став свідком трагедії. Тоді “Правда” і “Известия” вмістили коротенькі замітки про необережне поводження з вогнем, хоча насправді мова йшла саме про загазованість.

Я дивуюсь, як за сорок років після цієї трагедії ще не сталося більш масштабного лиха в Бориславі. Природа ніби випробовує нас на міцність. Але бездіяльність не може бути безкінечною.

У жовтні 2001 року вийшло розпорядження прем’єр-міністра України про надання Бориславу впродовж чотирьох років 66 мільйонів гривень на ліквідацію заборгованості. З них 26 мільйонів було надано на герметизацію свердловин, а 40 мільйонів – на завершення школи в мікрорайоні Коваліва, будівництво лікарні та 450 квартир з метою відселення людей із загазованої зони. Кошти не надійшли в повному обсягу, довгобуди стоять і досі, а проблема із загазованістю не розв’язана.

Ще однією проблемою Борислава, яка може стати важливим чинником техногенної катастрофи, є озокеритова шахта. Нині вона залита водою, там відбуваються некеровані процеси, не здійснюється вентиляція. Все це може призвести до непередбачуваних наслідків, враховуючий й те, що озокеритова шахта розташована в центрі міста.

Нині вже мало чергової Постанови Кабінету Міністрів України про надання коштів для ліквідації загазованості в Бориславі. Місто нафтовиків слід визнати зоною екологічного лиха з усіма висновками, що з цього випливають, у тім числі й з розв’язанням проблеми централізованого фінансування з Державного бюджету.

Нині влада й опозиція зайняті передвиборчою кампанією, так що сподіватися на розв’язання цієї проблеми не доводиться. Бориславців залишили сам-на-сам на пороховій діжці…

Анатолій Власюк

(Переглядів 146 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви