Вітчизняна наука і виробництво не використовують багатьох можливостей власної сировинної бази для удосконалення існуючої і розробки нової продукції. Одним з видів сировини, яка вміщує в собі сполуки, котрі здатні значно покращувати властивості різних продуктів, є озокерит.
Озокерит має ряд унікальних особливостей. Висока термостійкість озокериту із збереженням еластичності поєднується з великою теплоємкістю.
Озокерит здатний утворювати дуже тонку і міцну плівку на поверхні виробів, яка запобігає проникненню агресивних рідин і газів.
Крім того, озокерит є дуже добрим діелектриком.
До речі, телефонний кабель з Європи до Америки, прокладений по дну Атлантичного океану, служить людям вже понад сто років завдяки тому, що він ізольований Бориславським озокеритом.
Озокерит, цей воскоподібний мінерал нафтового походження, добували шахтним способом у вигляді озокеритової руди на найвизначнішому в світі Бориславському родовищі Львівської області, котре було підпорядковане колишньому Бориславському озокеритовому рудоуправлінню (БОРУ).
Вилучення озокериту з руди проводили за допомогою бензинової екстракції. Рудний озокерит – сирець в суміші з церезином, петролатумом, парафіном та іншими компонентами утворює різноманітні восково-озокеритні композиції, які використовуються, в основному, як захисні мастильні матеріали.
Жильний озокерит – сирець є основою для отримання медичного озокериту, який застосовується для нашкірних аплікацій.
З різних причин озокерит залишився в Україні малодослідженим і тому його застосування у вітчизняній промисловості і медицині є досить обмеженим.
У західних країнах, незважаючи на незначні запаси озокеритової руди, спектр використання озокериту досить широкий. Озокерит покращує якість клейкої речовини для багатошарового паперу, різних лаків і фарб, полірування матеріалів для шкіри і металів, захисних покрить, консистентних мастил, кабельних наповнювачів, пом’ягшувачiв для гуми і штучноі шкіри, косметичних виробів, тощо.
Вже друге столiття видобувають озокерит промисловим способом, але можливостi його використання ще далеко не вичерпані. І ймовiрно, що найразючіші з них розкриються у застосуванні озокериту для лікування людини, можливо і онкологічних захворювань.
Багатолітній досвід лікарів Трускавецьких санаторіїв у застосуванні озокериту для лікування різноманітних хвороб (парадантоз, гастрит, радикуліт, практологічні і гінекологічні хвороби) припускає наявність потужного біоенергетичного впливу озокериту (спостерігалися випадки оздоровлення хворих на шлунково-кишечні захворювання при прогріванні озокеритом попереково-спинної ділянки тіла). Також відомі антисептичні властивості озокериту.
Крім контактних способів лікування озокеритом відомі випадки зцілення від складних пульманологічних захворювань (хронічні бронхіти, астма) в мiкроклiматі шахти.
Після проведення відповідних науково-медичних досліджень, пульманологічні сеанси в озокеритовій шахті можуть стати ще одною надзвичайно цінною перлиною комплексу курортологічних послуг лічниць Трускавця, Східниці та Моршина.
З того часу, як в Трускавці поряд з мінеральною водою «Нафтуся» почали використовувати озокерит, було зауважено, що терапевтична дія «Нафтусі» значно підсилюється при одночасному застосування озокеритолікування.
Додатковий лікувальний ефект спостерігається від застосування йодо-бромних, хлоридо-натрієвих і сірководневих ванн із супутніх вод Бориславського нафтового родовища.
Отже, надзвичайна краса карпатських краєвидів, позитивна енергетика гір в поєднанні з цілющим повітрям хвойних лісів, застосування усіх нафтопохідних чинників, а саме мінеральних вод, озокеритолікування, лікувальних ванн та пульманологічних сеансів в озокеритовій шахті бачиться багатообіцяючим у лікуванні людей.
Перераховані нафтопохідні та існуючі середовищні чинники слід також розглянути як можливість вирішення однієї з найважливіших проблем в медицині, а саме супутнього інтоксикаційного синдрому, який виникає при тривалому і складному лікуванні хворих: після складних хірургічних втручань, після масивної хімотерапії, після лікування туберкульозу, гепатитів, СНІДу тощо.
Таким чином, складний природний продукт озокерит та інші вказані вище чинники потребують комплексного вивчення для створення своєрідної моделі їх унікальних властивостей, використання їх у медицині на користь усім людям землі.
Львiвська область має унікальну можливість стати всесвітньо відомою завдяки своєму, єдиному у світі, промисловому родовищу озокериту. Цю можливість необхідно використати, хоча ситуація на даний момент досить складна.
Колишнє Бориславське озокеритове рудоуправління (БОРУ) складалося з двох основних підрозділів: шахти і наземного виробництва. В дев’яностих роках шахта і наземне виробництво були розділені. Наземне виробництво стало власністю ВАТ «Бориславський озокерит», а шахту передали у користування структурі, некваліфікована дiяльність якої привела до затоплення шахти.
За час простою шахти екстракційний цех повністю зруйнувався. Працює лише підприємство восково-озокеритової продукції. Обладнання шахти як і сама шахта, потребує реконструкції.
То що ж ми маємо в підсумку? З однієї сторони – унікальне єдине в світі промислове родовище озокериту, з другої – затоплена озокеритова шахта, відсутність систематизованої науки щодо застосування озокериту в медицині і техніці.
Але навіть при теперішніх несприятливих умовах доцільно ставити питання про створення в Бориславі лічниці для комплексного лікування хворих, опираючись на існуючі можливості та набутий останніми десятиліттями досвід.
Наявність потужного біоенергетичного впливу озокериту з однієї сторони, присутність в озокериті слідів поліциклічних ароматичних вуглеводнів з другої, вимагають надійних медичних досліджень впливу озокериту на організм. При цьому необхідно встановити можливість і шляхи проникнення окремих складників озокериту в організм, поглибити вивчення лікувальної дії, особливості оптимального застосування озокеритотерапії з іншими природними факторами для значного розширення застосування озокериту в медицині.
Тому є важливими створення на базі Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького дослідного центру «Бориславський озокерит» з метою організації у співпраці з іншими науково-дослідними інститутами, систематизованих досліджень властивостей озокериту для застосування їх у найрізноманітніших сферах медицини.
Одноразово з Бориславським озокеритом при лабораторних дослідженнях слід звернути увагу на Бориславську нафту. З давніх давен Бориславську нафту використовували як засіб для лікування різноманітних шкіряних хворіб, а в другій половині минулого століття очищений гас, виділений з Бориславської нафти, який в народі називали «нафта», пили хворі на онкозахворювання. Великий Мендєлєєв, високо цінуючи нафту, негативно ставився до використання нафти як джерела різноманітних палив. Палити можна і асигнаціями (грошима) – казав він. Вірю в те, що Бориславська нафта прославиться на весь світ (разом з озокеритом), як цінний лікувальний засіб, і її, в кінці кінців, перестануть марнувати, як сировину для нафтопереробки.
Враховуючи досить великі балансові запаси Бориславського озокеритового родовища та високу вартість озокериту в світі, яка, беручи до уваги його унікальність, буде надалі значно зростати, на часі бачиться створення Національної програми відродження Бориславського озокеритового родовища.
Богдан Максимович, головний інженер проекту ДП «Львівдіпронафтохім», газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень