Віднедавна у Трускавці заговорили про приватизацію об’єктів, які, здавалося б, мусять мати статус таких, передача у приватні руки яких неможлива за жодних умов.
У нашому місті-курорті стали помітними неабиякі прагнення нового депутатського корпусу “джерела знань” – книги, а також любов “слуг народу” до нашого майбутнього – дітей. З тої великої любові й поривань до знань нові “партійні висуванці”, як їх свого часу нарік Олесь Гончар у знаменитому “Соборі”, вирішили підкоригувати трускавецьку науку й культуру “до вимог часу”. Перше “мудре рішення”, яке, даруйте, стрелило комусь у голову, – перенести міський Будинок учнівської творчості на “периферію” – у ЗШО№3, а невеличку споруду у центрі міста використати за іншим призначенням.
Днями стала відома ініціатива для прийняття іншого “мудрого рішення”, що зародилася у депутатському корпусі Трускавецької міської ради – висуванець від ХДС Михайло Хомич подав депутатський запит щодо перенесення фонду бібліотеки, що на вулиці Стебницькій, 74, у приміщення дитячої бібліотеки, яка знаходиться неподалік на цій же вулиці. Приціл той самий, що й з Будинком учнівської творчості – приміщення. А воно, те, що служить за бібліотеку для дорослого населення Трускавця – звичайнісінька трикімнатна квартира, щоправда, у цокольному приміщенні. Впала вона в око Михайлові Петровичу уже давненько, хоч наважився чоловік зазіхнути на приміщення лише тоді, коли “окрилився” – став депутатом. Ні, депутат зовсім не для себе хоче мати ту квартиру – він є головою ОСББ, чи без шифрувань – об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, приміщення хоче, нібито, віддати в оренду, “щоб якось виживати”. Принаймні так розповів своїм сусідам – “мешканцям” того самого приміщення – бібліотекарям, а ті вже про все розповіли кореспондентові газети “Франкова криниця Підгір’я”.
– Наша бібліотека, тобто її приміщення, є на балансі у відділі культури, – розповідала завідувачка біблітеки Лідія Стецик – Але цим не переймається наш сусід, голова ОСББ Михайло Хомич. Подавши депутатський запит, він хоче передачі приміщення у комунальну власність, а далі – об’єднанню співвласників багатоквартирних будинків. Хоч знаємо, що це все протизаконно, є закони й положення, які стоять на захисті наших інтересів, але побоюємося, що наші депутати можуть переступити усе це, адже чого зараз тільки не трапляється у нашій державі.
До розмови про бібліотечні справи й негаразди у нашому місті пристала й директор Трускавецької централізованої бібліотечної системи (ЦБС) Наталія Марковецька. Досвідчений фахівець розповіла про загрозу одним немудрим рішенням розвалити централізовану бібліотечну систему.
– Для повного задоволення потреб трускавецьких читачів, відповідно до кількості населення у Трускавці, нашому місту потрібно би мати дев’ять бібліотек, – розповідала Наталія Володимирівна. – Маємо лише чотири – це той мінімум, при якому цілісно функціонує таке структуроване об’єднання, яким є централізовані бібліотечні системи. Видаливши одну ланку із цього “ланцюга”, він просто перестане існувати – система розвалиться. Тому, навіть не віриться, що у депутатському корпусі й міській раді можуть піти на такий божевільний крок – знищити бібліотеки у Трускавці.
Про неможливість “співжиття” двох бібліотек в одному приміщенні розповіла завідувачка бібліотеки для дітей Зіновія Мазур.
– Мені навіть не віриться, що наша влада й депутатський корпус можуть дослухатися до пропозиції нашого сусіда й захочуть робити якесь штучне об’єднання, – говорить Зіновія Несторівна, – бо це абсолютно неможливо. Тут навіть якби й хотів об’єднувати, то це неможливо й технічно, бо на таке не дадуть дозволу ані санстанція, ані пожежники – усе суперечить будь-яким нормам. Ви гляньте, тут важко пройти між стелажами, а ця відстань має бути в один метр і 20 сантиметрів. То куди це все, будемо так говорити, пхати до нас?
Розмовляючи з трьома бібліотечними працівниками, кореспондент “ФКП” уже в деталях знав про роботу чотирьох трускавецьких книгозбірень – тої мізерної кількості від потреб двадцятидвотисячного населення міста. Крім звичного “стаціонарного” обслуговування, бібліотекарі задовольняють потреби тих читачів, котрі в силу свого здоров’я не можуть покинути домівку – немічних і хворих людей. Для такої категорії читачів є спеціальна картотека, про їх потреби дізнаються телефоном – здебільшого такі люди читають художню класику, книги з народної медицини, а також періодику, адже передплатити хоч би одну газету чи журнал для пенсіонера – то є велика розкіш.
Дитяча бібліотека обслуговує студентів та учнів шкіл, неподалік є філії двох вишів – біологічний факультет Дрогобицького педуніверситету імені Івана Франка та відділення МАУПу. Хоч побутує думка, що студент сьогодні може знайти в мережі Інтернет усе, що завгодно, насправді ж, це далеко не так – є багато спеціалізованої літератури, посібників, які є лише у “живих” бібліотеках, до того ж, не усе можна викладати в Інтернет – захищає закон про авторське право…
Після розмови з бібліотечними працівниками автор цих рядків скористався особистим знайомством із деякими керівниками й відповідальними особами обласного управління культури й одразу ж зателефонував одному з них щодо справи з філією №2 Трускавецької ЦБС.
– Нам відомо про це, – говорив на тому кінці куратор трускавецьких бібліотек, кандидат мистецтвознавства Ярослав Коцур. – Зараз готуємо відповідного листа до тамтешніх органів влади й будемо діяти відповідним чином, адже це майно належить культурі і ніхто не має права зазіхати на нього. А своє майно ми захистити зуміємо – навіть через суд. Такі випадки були й в інших регіонах України, закон, дякувати Богу, стояв на нашому боці.
Залишається лише сподіватися на розсудливість мерії міста та членів міськвиконкому, які не допустять необдуманих рішень, ініційованих певними колами чи окремими особами на нищення освіти й культури у Трускавці. Адже, це – дві галузі, які й без того потерпають у нашій державі – у кращому випадку їм достаються “крихти з панського столу”, у гіршому – їх просто нищать. Але ж освіта і культура – це “два кити”, на яких тримається наша держава. Без цих основ – ми манкурти.
Василь Кирилич, газета «Франкова криниця Підгір’я»
ТОП коментованих за тиждень