Відповідь: однозначно так. І не лише можливе, а й ефективно впроваджується. Про це говорилося на семінарі, який пройшов у Трускавці в п’ятницю, 12 серпня, за участі експертів Тараса Бика, Євгенії Поремчук та Федора Мартинова.
Індекс України по електронному урядуванні в світових рейтингах зростає. З 87 місця ми піднялися на 62, але нам ще далеко, для прикладу, до Естонії, де на виборах через Інтернет голосує третина населення і де хіба що шлюб не укладається та операції з нерухомістю не проводяться через е-систему. Е-стонія – не поодинока така держава, але і Україна щораз дужче наближається до світових стандартів відкритого е-урядування.
Чому місцевим радам потрібно запровадити систему електронних державних закупівель Prozorro? Як працює громадський бюджет участі? Для чого публікувати бюджет міста? Як зробити механізм петицій ефективним? На ці та інші запитання відповіді спробували давати учасники семінару – представники влади Трускавця, громадськості, підприємницького середовища. Секретар Трускавецької міської ради Наталія Пономаренко, депутат ТМР Святослав Грабовський, підприємець Сергій Розора, громадські діячі Віктор Пиців, Ренат Борсук, Микола Рупняк, Микола Горончук та інші навряд чи пошкодували, що взяли участь у цьому навчальному заході.
Звісно, експерти, які представляли проект з електронного врядування «Розумне місто», не могли не говорити про переваги свого сервісу. Та в той же час вони високо оцінили той факт, що у Трускавці влада намагається більше комунікувати з громадою, бути відкритою та прозорою. Тривала дискусія розгорнулася навколо теми електронних петицій, яка у Трускавці започаткована тільки цього року. Недоліки і є на те, щоб їх виправляти, головне – є бажання щось робити, комунікувати з громадою, прислухатися до неї.
Кожна з тем, які піднімалися експертами проекту «Розумне місто», вартує окремих досліджень, висвітлень. Е-врядування ж в цілому покликане сприяти не лише прозорості влади, але і її підзвітності. В цій системі теж можливі маніпуляції, якщо не «проставити» запобіжники, як це є у згадуваній вище Естонії. Е-врядування може бути незручним для пошуку чи незрозумілим через некоректне введення даних, але в цілому воно є прогресом, кроком до демократії, кроком вперед.
Як інформує депутат Трускавецької міської ради Святослав Грабовський (фракція «Народний контроль», комісія з питань регламенту, законності та депутатської етики), міська влада планує підписати меморандум про співпрацю з громадською організацією, котра діє в цій сфері.
Детальніше про проект «Розумне місто» можна прочитати на сайті http://www.rozumnemisto.org/. Це буде корисно як тим, хто побував на семінарі «Електронне врядування в українських реаліях: інструменти та приклади реалізації» 12 серпня у Трускавці, так і тим, хто з певних причин не зміг відвідати захід.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень