За 23 роки незалежності України Стебник так і не отримав статусу міста обласного значення. А чи взагалі потрібен Стебнику відповідний статус?
У процесі становлення теперішнього адміністративно-територіального устрою України створено нормативну базу, якою визначено статус та класифікацію населених пунктів. Ці питання врегульовані в “Положенні про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української УРСР”, що затверджене Указом Президії Верховної Ради УРСР від 12.03.1981 року, яке є чинним і на даний час.
У місті калійників на тему зміни статусу населеного пункту не перший рік точиться дискусія. Прихильники вважають, що одним з основних позитивів у зміні підпорядкування стане припинення практики з боку Дрогобицької влади фінансувати наше місто за залишковим принципом, а отримання коштів напряму – з обласного бюджету.
І хоча напередодні кожних місцевих виборів всі кандидати на посаду дрогобицького міського голови, виступаючи перед стебничанами, клянуться їм у вічній любові і припиненні фінансування Стебника “крихтами з барського столу”, після виборів черговий Дрогобицький очільник про свою обіцянку відразу забуває і ситуація не змінюється.
Противники виходу Стебника з під юрисдикції Дрогобича стверджують, що будуть втрачені через це дотації з міста Котермака. Проте вони і так мізерні. Є також побоювання, що буцімто у Стебнику не знайдеться необхідної кількості приміщень для новоутворених органів влади. Не надто вигідна “незалежність” міста калійників і представникам Дрогобицької міської ради: адже вони отримують більше коштів з обласного бюджету завдяки підпорядкуванні Стебника Дрогобичу (населеним пунктам, чисельність яких 100 тис. осіб і більше, і перепадає з обласного бюджету більше, а Дрогобич без Стебника налічує лише близько 80 тис. мешканців).
Я поцікавився думкою щодо цієї проблеми у мера Стебника Василя Пецюха. Він заявив, що підтримує зміну статусу міста, оскільки крім надання прямих дотацій та субвенцій Стебнику з обласного бюджету, без розподілу коштів у Дрогобичі, це також дозволить нашому місту ефективніше інтегруватися у економіку регіону та України загалом, активізувати діяльність малого та середнього бізнесу, збільшивши таким чином зайнятість місцевого населення.
Пан Василь також повідомив про прийняття рішення Стебницькою міською радою скерувати до Дрогобицької міської та Львівської обласної рад, клопотань щодо надання Стебнику статусу міста обласного значення.
На мою думку, суперечливість статусу нашого населеного пункту проявляється також і в зменшенні можливості залучення інвестицій, коштів за загальнодержавними та обласними програмами, що у свою чергу гальмує процес подальшого розвитку міста. Наслідком зміни підпорядкування стане збереження 75 % податків на місці, оперативність вирішення проблем стебничан.
Не так давно представниками кафедри правознавства, соціології та політології Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Франка було проведено опитування громадської думки стебничан на предмет їхнього ставлення до зміни статусу міста. Позиція мешканців виглядала таким чином: 54,2% респондентів підтримують зміну статусу. Проти – 23,4%. 7% – обрали пункт «Мені байдуже». Не змогли визначились 15,4 % опитаних.
Вважаю, що аргументів на користь “незалежності” міста калійників більш ніж достатньо. Залишається сподіватись, що невдовзі, після стабілізації ситуації в Україні, Львівська обласна рада та парламент таки приймуть необхідні Стебнику рішення.
Віктор Грушевський, «Стебницькі Вісті»
ТОП коментованих за тиждень