3 серпня відбулося п’яте позачергове засідання 32 сесії Трускавецької міської ради. Склалося таке враження, що вже п’ятий раз поспіль депутати зібралися виключно для словесних баталій, образно кажучи – потовкти воду в ступі. Як і в попередні рази, не було жодних конструктивних реальних пропозицій, жодних зрозумілих мотивувань, чому ж вони, ті, кого обирав народ, тепер цей народ вирішили зрадити, залишити його напризволяще в складний момент.
На початку сесії зал санаторію «Карпати» тріщав, люди прийшли, щоб побачити, хто є хто. Питання, яке розглядали – надання дозволу для КП «Наше місто» на взяття кредиту. Через ряд причин, одна з яких – непогашення урядом Юлії Тимошенко різниці по тарифах за теплопостачання та гаряче водопостачання, трускавецьке комунальне підприємство заборгувало за спожитий в попередньому опалювальному сезоні газ понад 4,5 мільйонів гривень. Керівництво підприємства спільно з міською владою знайшло спосіб вийти з цієї ситуації – взяти кредит, як це робиться всіма господарюючими суб’єктами, оплатити борг, щоб отримати ліміти газу на новий опалювальний період. Здавалося б, що тут думати – потрібно лише визначитися, «за» чи «проти», або ж подати інші пропозиції виходу з ситуації.
Проте опозиція в Трускавці пішла іншим шляхом – затягування питання. Більше двох годин беззмістовних запитань та зауважень було витрачено, на нашу думку, тільки на те, щоб люди втомилися і після перерви більше на сесії не появлялися. Особливо старався депутат Лаврінок, який то вимагав порівняльну табличку, то повторював пропозиції Пілька, то невпопад всіх повчав стосовно регламенту. Затягування їм вдалося – після перерви кількість присутніх трускавчан дійсно в сесійній залі зменшилася. Проте і згодом, коли вже запитань до представників КП «Наше місто» не виникало, депутати-опозиціонери замість вирішувати важливе для Трускавця питання, розпочали своєрідну піар-акцію, змагаючись, хто ж із них більше білий та пухнастий. Гидко було слухати, як чинного мера обливали брудом ті, хто йому і в підметки не годиться, хто навіть псячої буди не збудував, не те що санаторій чи підприємство. З обуренням дивилися присутні на вибрики депутатів від «Нашої України» Іванишина та Процишина – перший грубо образив чинного мера, а другий просто насміявся над релігійними почуттями християн, кривляючись в образі проповідника «І почув я голос із неба…». Інші ж, як Юник чи Яворський, взагалі говорили про речі, далекі від даного питання.
Щоб зрозуміти логіку окремих депутатів, доводиться визнати, що вони дійсно ставляться до своїх прямих посадових обов’язків як до якогось тягаря. Саме до посадових обов’язків, адже депутати не просто не працюють на громадських засадах, як це намагалися втовкмачити в голову людям, вони є посадовцями, які виконують свою роботу без оплати. І якщо до кожного слова мера придиралися, а в деяких випадках навіть намагалися не дати йому пояснити свою позицію, то не тому, що він говорив щось не так. Навпаки – його правдиві слова про те, хто винен та що робити, викликали занепокоєння тих, хто рветься у Трускавці до влади.
Для прикладу, одним із виходів ситуації по оплаті за газ, використаний в опалювальному сезоні 2009 – 2010, пропонувалося … щоб Лев Грицак продав свій вертоліт і оплатив заборгованість. Це що, нормальна пропозиція? Але Лев Ярославович зробив хід конем, він погодився. «Ви ж, Петре Кириловичу, – звернувся він до депутата Петра Іванишина, – нещодавно продали свій готель «Оріана» за 1,5 мільйона доларів готівкою, то ж купіть в мене цей вертоліт і я обіцяю, що виручені кошти я офірую місту. Або ж купіть разом зі всією групою ПІК (Пілько, Іванишин, Козир)». Інші пропозиції теж не були оригінальними, а що важливо – реальними. Ну хіба можна за 2,5 місяці до початку нового опалювального сезону пропонувати відбирати в людей землю, змушувати їх оплачувати якісь кошти на розвиток інфраструктури міста заднім числом, як це пропонував депутат Пілько? А панове Крамар та Яворський взагалі не внесли конкретних пропозицій, їхня позиція нагадувала дії малих вередунчиків «не хочу – не буду, а-а-а…». Невідомо для кого були призначені цитати російськомовної бабці депутата Процишина «Не страшен дурак..» та його декламування уривків російської пісеньки про голубого чарівника, як і про те, що депутатів ґвалтують. Навіть в середовищі самих депутатів-опозиціонерів це викликало глибоке незадоволення – міська рада все ж таки, а не якась порноіндустрія.
Руслан Крамар теж здивував – замість того, щоб пропонувати хоча б якийсь шлях, щоб борг за газ погасити і нормально розпочати новий опалювальний сезон, він заговорив … про необхідність провести в Трускавці в тисячному залі громадські слухання, на яких (він вже все наперед знає!) у відставку мають відправити і мера, і всіх теперішніх депутатів. Шкода, звичайно, що вибори проведуть не за чистою мажоритарною системою, тоді б у таких як він не було ніяких шансів потрапити в депутатський корпус Трускавця, а так по партійних списках знову можуть потрапити до ради некомпетентні люди, які замість працювати, колотитимуть воду та вирішуватимуть вузькопартійні інтереси політичних сил, які вони захопили рейдерським способом.
Проте найприкріше вразила не позиція Пілька, Яворського, Іванишина, Юника, Процишина, Крамара та кількох їх підспівувачів. Їхня мета зрозуміла і проста – нашкодити міському голові, причому не задумуючись над можливими наслідками. Вразило інше – окремі думаючі депутати піддалися на провокації, не проголосували за таке потрібне для міста рішення. П’ять пленарних засідань, люди добрі, та це ж за такий час вже й ведмедя можна навчити, а тут люди й далі вагаються. В результаті – 16 з 30 присутніх депутатів утрималося, 12 за надання дозволу на взяття кредиту і тільки 2 (Процишин та Іванишин) проти.
Голосування показало, що в окремих фракціях існують полярні думки щодо цього питання. Як і показало, що свою деструктивну позицію окремі діячі від політики і не збираються змінювати. «Батьківщина» та «Наша Україна» не дали жодного голосу за це рішення, незважаючи, що саме з цих політичних сил постійно говориться про патріотизм та турботу про громаду Трускавця, про його престиж, імідж як курорту. Один з депутатів піднімає питання російськомовної реклами,а його ж колега зразу ж після цього цитує чужоземною мовою на сесії, в державній установі. І це тут, на Західній Україні. Депутат Пілько говорить, що він нічого від міста не взяв, а після нього депутат Іванишин виступає, що на готель, який він продав за 1,5 мільйонів доларів і який тепер називається «Туркменістан-Оріана», він заробив чесним шляхом. Кожному б із нас такої удачі – чесним шляхом заробляти такі «бабки».
Подвійні стандарти та подвійна мораль з відвертим цинізмом проявилися саме 3 серпня. Депутати, немов сп’янілі від спеки та власної безкарності, дозволили собі, на нашу думку, відверто познущатися з нас, простих мешканців Трускавця. Вважаючи себе якоюсь вищою кастою, недоторканими напівбожествами, вони плюнули нам у душу – своїми словами, діями, голосуванням. Їх не цікавить, щоб вчасно у Трускавці розпочався опалювальний сезон, їм байдуже, як далі розвивати господарку міста, як вирішувати комунальні та інші проблеми, вони діють за принципом Людовіка XV «Після нас хоч потоп». Знаючи, що до кінця каденції залишилося всього 3 місяці, вони не беруть приклад з міського голови Лева Грицака, який дійсно вболіває за це місто та старається вирішити питання в інтересах всієї громади. Голодній кумі хліб на умі, а їм на гадці теж одне – як знову потрапити в раду, як стати депутатами. І проблеми міста раптом стали для них далекими, а всі зусилля спрямовуються тільки на досягнення цієї мети – знову зайняти депутатські крісла.
Дата 3 серпня 2010 року залишиться в історії Трускавця ганебною плямою, прикладом, як не слід поступати, як можна під впливом емоцій та може ще чогось іншого втратити обличчя, репутацію, яку варто берегти як зіницю ока. Тільки 12 депутатів не оступилися, не втратили гонору і честі, інші ж ще мають шанс виправитися. Сподіватися, що перед виборами вони одумаються, можна, але наскільки великою є така вірогідність? Та й чи цікаво людям слухати обґрунтування їхніх позицій, якщо в їхніх оселях може забракнути тепла, а в помешканнях газу? Адже якщо Трускавець не отримає ліміт на газ, то перекриють вентиль не лише для КП «Наше місто», а й для установ, підприємств, організацій, для населення. Не хочеться про це навіть і думати, але згадати про це мусимо. Трускавець може обезлюдніти, стати містом без газу, без тепла, без відпочивальників, без грошей, таким собі великим бомжатником. Цього прагнуть Крамар, Юник, Іванишин та їм подібні? І тоді всі дружньо подякуємо їм та іншим депутатам «за державницьку позицію»? В цих словах – іронія і хоча вона гірка, але краще писати гірку правду, ніж солодко брехати людям у вічі, займатися непотрібним окозамилюванням.
Серед тих, хто проголосував за зрив опалювального сезону в Трускавці – депутати Крамар, Беднарчук, Пономаренко (БЮТ), Пілько, Іванишин, Процишин, Лаврінок, Юник (Наша Україна), Стародуб (Третя сила), Яворський (Пора). Інші готові переглянути свою позицію, тому прізвищ не подаємо. До речі, лічильна комісія спробувала сфальсифікувати результати голосування, дописуючи «проти» чи «утримався» навпроти прізвищ двох депутатів, які були відсутні на сесії, а саме Даньківа та Шишка. Це більш ніж цинічно, зважаючи ще й на те, що депутат Даньків в цей день потрапив до лікарні. А от ті, хто не прийшов на сесію без поважної причини, показали свою байдужість у справі вирішення важливих для громади міста питань. Серед них – Шишко, Чебаненко, Габриш, Проць, Бац, Болоховецький, Нич, Шумин, Шиманська-Карп’юк, тобто з 9 чоловік – 5 представників фракції «Наша Україна».
Насамкінець хочеться подякувати тим депутатам, які виявили високу громадянську позицію – проголосували за те, щоб початок опалювального сезону 2010 – 2011 років у Трускавці пройшов вчасно, без зривів. Це депутати Володимир Маринкевич, Орест Лобик, Йосип Свіжинський, Галина Гурба, Галина Умнова (фракція «Відродження»), Юрій Алієв, Роман Корчинський (Християнсько-Демократичний Союз), Ігор Гарванко, Наталія Петрівська (Третя сила), Орест Сарахман (Свобода), Олег Карпин (Пора), а також наш міський голова Лев Грицак. Низький уклін нашому голові та цим депутатам, їм – шана та повага від малозабезпечених, пенсіонерів, простих робітників, всіх трускавчан, як дітей, так і дорослих та осіб старшого віку. Вони зробили все від них залежне, щоб подбати про громаду. А тим бютівцям, нашоукраїнцям та їхнім поплічникам, хто хоче холодних помешкань та залишити Трускавець без газу взимку – ГАНЬБА!
Голова Трускавецької міської асоціації інвалідів Надія Заблоцька
Голова Спілки ветеранів війни та праці міста Трускавець Віктор Бессарабов
ГО “Опора”
Трускавецький міський голова Лев Грицак
ТОП коментованих за тиждень