З таким запитанням вчора, 16 квітня, до присутніх учасників «круглого столу» з питань підвищення орендної плати за землю в першій санітарній зоні Трускавця звернувся обласний депутат Петро Іванишин. Практично ніхто з чотирьох представників трускавецької влади, які виступали перед Петром Кириловичем, не торкнувся так глибоко всіх підводних каменів теперішнього протистояння між владою міста та ЗАТ «Трускавецькурорт», протистояння, яке триває не рік, не два, а понад десятиліття. Хлопчина, який виростав на вулиці Франка, з порога батьківської хати бачив, що робиться з «Нафтусею», на власній шкірі відчував всю несправедливість як стосовно мешканців, чиї обійстя знаходяться в першій санітарній зоні, так і стосовно всієї трускавецької громади. А маючи здатність «копати», та будучи чотири роки депутатом міської ради, а з 2010 – обласної ради, Петро Іванишин своєю промовою фактично «поклав на лопатки» всі аргументи ЗАТу, які Товариство наводило в своїх зверненнях та публікаціях.
«Важкою артилерією» в особі обласного депутата Петра Іванишина міська влада Трускавця вдарила на «круглому столі» 16 квітня невипадково, адже вже у п’ятницю – сесія і на цій сесії вже підзбиралася більшість, яка проголосує за потрібне для влади питання. Але потрібно сформувати потрібну інформаційну ауру, розбити в пух і прах аргументи ЗАТу. Для цього певні реверанси було зроблено навіть у сторону попереднього міського голови Лева Грицака – мовляв, ще Лев Ярославович у 2002 році мав намір «Нафтусю» зробити надбанням громади, ще з 2006 року планувалося спорудити сквер Франка навпроти міської влади. Але як «Трускавецькурорт» не виконав своїх обіцянок згідно договору про співпрацю зразка 2006 року, так не виконує і тепер, хоча влада в Трускавці помінялася.
З чотирьох осіб, які з різних позицій агітували за правильність курсу теперішньої влади Трускавця, чотири й уособлювали цю ж владу. Головний архітектор Олександр Грищенко, начальник УЖКГіБ Юрій Терлецький, начальник управління земельних ресурсів Оксана Плахтій, заступник міського голови Юрій Яворський – кожен по-своєму доводив необхідність впорядкування першої санітарної зони, збільшення розміру орендної плати за землю, що начебто не сильно вплине на підвищення вартості путівок на відпочинок у нашому місті-курорті.
Олександр Грищенко кидався наче горохом до стіни цитатами з різноманітних документів, а в кінці свого виступу продемонстрував слайд-шоу з непривабливими світлинами, зробленими в першій санітарній зоні. Якби такі світлини розмістив «Трускавецький вісник», то влада вже б здійняла галас, що «вороги шкодять іміджу курорту». А тут така самокритичність.
Юрій Терлецький навів цифри за 2011-2013 роки, скільки коштів влада видає на утримання курортного парку. 817 тисяч в 2011, 1 мільйон 133 тисячі в 2012, на 2013 планується 1 мільйон 250 тисяч – разом біля 3 мільйонів 150 тисяч. 47 тисяч гривень планується виділити на «стежку здоров’я», а на «озеленення» 4 мільйони 950 тисяч гривень. Від слова «озеленення» мені аж штрикнуло біля серця, бо згадався «озеленений» бульвар Юрія Дрогобича та повалені красуні-туї – а на це теж гроші пішли і то немалі, на таке «озеленення». Більше мільйона треба на реконструкцію зовнішнього освітлення і знову підозра вкрадається в голову, що це не будь-яка фірма робитиме цю реконструкцію освітлення, а чиясь рідна.
Дуже чітко та грамотно виступила Оксана Плахтій – чиновниця довела, що від збільшення орендної плати за землю з 3 до 12% ЗАТ «Трускавецькурорт» сплачуватиме в міський бюджет практично в чотири рази більше. Якщо округлити, то замість мільйона – майже чотири «лимони». З 64 земельних ділянок, якими володіє ЗАТ у місті (39 га), в першій санітарній зоні знаходиться 19 (11,3 га), з них 2 в постійному користуванні і 17 – на умовах оренди. Щоправда Оксана Плахтій ввела в оману присутніх, буцімто регуляторний акт був розміщений в «Голосі ради». Оскільки регуляторного акту вчасно не було розміщено в друкованому органі Трускавецької міської ради, то ЗАТ «Трускавецькурорт» матиме можливість оскаржити рішення про підвищення орендної плати за землю в першій санітарній зоні (якщо його приймуть) і виграє цю справу запросто. Хіба що влада міста піде на додатковий сфальсифікований випуск дев’ятнадцятого номеру «Голосу ради».
Юрій Михайлович Яворський теж оперував цифрами, зокрема про доходи ЗАТ «Трускавецькурорт». Оскільки наша редакція вважає, що тут може бути розкрита комерційна таємниця, то в даній публікації цих цифр не наводимо. Були зроблені натяки, що від підвищення орендної плати вартість путівки зросте не дуже сильно, а також, що можна і треба ввести картки на споживання мінеральної води. Втім, висловлювання були дещо туманними і гарантувати, що ми правильно зрозуміли профільного заступника, не можемо.
І ось підходимо до головного – на фоні бліденьких виступів чиновників в’їжджає, наче лицар на білому коні Петро Іванишин і доводить, що ЗАТ «Трускавецькурорт» повинен брати участь у фінансуванні та утриманні курортного парку. Після запровадження минулого року у Трускавці нової нормативної грошової оцінки ЗАТ за землю в першій санітарній зоні почав платити навіть дещо менше, ніж до цього. В той же час вартість «Нафтусі» для оздоровниць зросла більше, ніж у три рази. Прозоро натякаючи на надприбутки найбільшої у Трускавці комерційної структури, на низький рівень заробітних плат у Товаристві і на ігнорування потреб та вимог міста, Петро Іванишин застеріг, що має інформацію, що землі в постійному користуванні ЗАТ має незаконно та нагадав, що ліцензія на користування надрами у «Трускавецькурорті» закінчиться в 2015 році, а як мінімум потрібно рік часу для початку вироблення нової. «Ми готові до співпраці, але Трускавець повинен розвиватися», – завершив свій блискучий спіч депутат Львівської обласної ради.
Після Петра Іванишина виступили громадські діячі Євген Бродзінський («Опора») та Володимир Шиманський («Клуб греко-католицької інтелігенції при церкві святого Миколая»). Перший запропонував владі міста та ЗАТ «Трускавецькурорту» знайти спільну мову, дійти до якогось консенсусу, а другий розказав, що тему ЗАТу у Трускавці краще від нього не знає ніхто (нагадаємо, колись пан Володимир очолював профспілкову організацію санаторію «Весна»).
Наш кореспондент побував на засіданні цього «круглого столу» з 16.00 до 17.15, після чого залишив зал, коли дискусія близилася до кінця. Втім, варто зазначити, що «круглий стіл» і так не мав на меті приймати якісь рішення, про що на самому початку заявив міський голова Руслан Козир.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень