До Дня інвалідів

07.12.2010 | Filed under: Некатегоризовано

Тетяна Ращупкіна: «Моя місія полягає в тому, аби родини неповносправних діток не були залишені сам-на-сам зі своєю нелегкою ношею»

Третього грудня українське суспільство разом зі світовим співтовариством відзначає Міжнародний день інвалідів. Прикро, але факт, що за останні десять років чисельність осіб з особливими потребами в Україні перейшло 18-ти відсотковий рубіж. Відзначення цієї дати на Дрогобиччині – це добра нагода звірити, що вже зроблено і що треба зробити для формування гідних умов життя людей, скривджених долею, аби ніхто не почувався забутим чи полишеним наодинці зі своїми проблемами. Адже ставлення до інвалідів визначає ступінь цивілізованості суспільства.

У нас в гостях профорганізатор Стебницького добровільного товариства захисту дітей-інвалідів з дитинства “Надія”, вчитель математики вищої категорії, старший вчитель ЗОШ № 7 Тетяна Ращупкіна. Вона чудово розуміє біль матерів, які щодня приречені споглядати на хворобу своїх неповносправних діток, адже у неї є сестра-інвалід, у якої в 2-місячному віці під час обстеження лікарі виявили дитячий церебральний параліч.

– Пані Тетяно, скільки неповносправних діток нараховує організація на сьогоднішній день?

– 159, 60 з яких – важкохворі, фактично прикуті до ліжка.

– Який із проведених заходів запам’ятався Вам і, впевнена, усім діткам найбільше?

– Наприкінці травня цього року за сприяння Дрогобицької міської організації Партії регіонів у Дрогобичі, в приміщенні ЗОШ № 14 для дітей-інвалідів була проведена зустріч з учасником 10 Параолімпійських ігор у Ванкувері, майстром спорту міжнародного класу, багаторазовим чемпіоном України з легкої атлетики, чемпіоном Європи, призером чемпіонату світу Олегом Лещишиним. Метою зустрічі було не тільки морально підтримати та утвердити в дітей з особливими потребами віру у власні сили, але і популяризація спорту та здорового способу життя, а також ознайомити дітей з розвитком параолімпійського руху в Україні та світі.

Олег Лещишин розповів про здобутки українських параолімпійців у Ванкувері та про власні досягнення в спорті. Діти з захопленням слухали його розповідь. Та найбільш зворушливим був той епізод, де після продемонстрованих відеороликів про свої спортивні досягнення Олег просто запалив в дітях іскру надії, підкресливши те, що кожен з них вартісний в очах Господа. І ніколи не треба розчаровуватись, які б життєві труднощі не випадали на їхню долю. Треба тільки вірити в себе, в талант, яким Господь щедро наділив кожного з нас. І розвивати його: писати вірші, малювати чудові картини, займатися музикою, живописом тощо. І завжди підтримувати здоровий спосіб життя.

Сказане настільки пройняло наших дітей, що один з наших підопічних Іванко Товарницький, який приїхав на інвалідному візку, сказав у мікрофон: „Я дякую мамі і Богу за те, що я є!”. І все було зрозуміло без зайвих слів.

Дуже полюбляють наші підопічні та їх сім’ї фестиваль “Повір у себе”, під час якого дітлахи демонструють свої можливості: читають власні поезії, показують малюночки, різні витвори мистецтва дитячої творчості. Тут випадає нагода і батькам хворих діток більше поспілкуватися між собою.

– А хіба вони такі обмежені у спілкуванні?

– Уявіть собі душевний стан матері, яка кожен Божий день споглядає на свою дитину, прикуту до інвалідного візочка? Дитина дивиться у віконечко на вулицю, як бавляться інші дітки, як природа радіє весні, чи першому снігу. А її дитина не може відчути цю радість дитинства у повному обсязі, бо обмежена в рухах. Здебільшого батьки таких дітей (а особливо у нас, в Стебнику) нікуди не їздять у відпустку, не відвідують санаторіїв. Бо не мають  можливості. Адже левова частка коштів йде на медикаменти. А за той мізер, який їм виділяє держава, батьки неспроможні навіть прогодувати своїх неповносправних діток. Про те, аби забезпечити їм гідні умови для проживання, не може бути й мови.

Як правило, вони залишені сам-на-сам зі своєю проблемою. Хворобу дитини вони афішувати не хочуть, боячись кривих насмішок, осудів. Наведу звичайний приклад:  іноді на вулиці привертає погляд людина на інвалідному візку; і не один озирнеться, розглядаючи дивака старшого віку, який поводиться по-дитячому, щось вигукує. Когось це відлякує, комусь цікаво, комусь байдуже… Але їхні родичі живуть з ними, щодня бачать, люблять їх.  Хоч як це непросто. І єдине, що загартовує їхній дух, – це спілкування з родинами таких же дітей з особливими потребами, які, як ніхто інший,  розуміють цей біль. Я це знаю з власного досвіду. Мені було лише сім років, коли наша родина дізналася про хворобу сестрички Наталочки.

– Скільки їй зараз років?

– Сорок. Свого часу наша мама об’їздила половину Радянського Союзу, аби дістати необхідні медикаменти та підлікувати Наталю. З цією метою, незважаючи на “залізну завісу” совдепівщини, вона побувала і в Німеччині, і в Ізраїлі (в самому Тель-Авіві). І хоча я сильно переживала, що через жахливу хворобу сестри була обділена батьківською увагою, все ж щиро бажала їй одужати. Звичайно, це дало бажаний результат. Зараз вона може ходити самостійно. Хоча її невпевнені рухи нагадують ходу гумової ляльки, все ж з таким діагнозом – це неабиякий здобуток.

– А яка Ваша місія у товаристві „Надія”?

– Я наче та ланка, яка об’єднує здорових дітей і дітей-інвалідів. Хибною є думка, якої дотримувались і продовжують дотримуватися більшість батьків хворих діток про те, що дитина-інвалід – не така, як всі інші діти. Цим вони самі мимоволі ставлять межу на їх спілкуванні з суспільством, боячись, аби здорові діти не насміхалися над вадами їхніх дітей. Це – своєрідний комплекс, якого слід позбутися. На заходах я намагаюся залучати якомога більше здорових дітей-школярів. Школярі-волонтери розігрують різноманітні сценки, влаштовують дискотеки, заохочують неповносправних діток читати власні вірші, співати пісеньки, разом з ними я неодноразово влаштовую чаювання. Та й батькам випадає нагода порадіти за їхніх дітей, відпочити, поспілкуватися, відчути радість життя. А коли роздаємо речі гуманітарної допомоги з Німеччини (дитячі велосипеди, кріселка, одяг тощо), їхній радості немає меж!

– І звідки у Вас стільки вільного часу, адже маєте донечку-школярку?

– Так. Першокласницю Марусю. Але ж світ – не без добрих людей. Мені допомагають колеги-вчителі, мама, сестра Наталя. І як бачу, ми її дуже розбалували (сміється).

Так склалося історично, що в нашому  мікрорайоні живе чимало сімей, у яких є діти з особливими потребами, в тому числі й освітянськими, які не можуть ходити до школи, а змушені навчатися за індивідуальною програмою. Це той же Іванко Товарницький, Ігор Приріз, Марта Песко… Згідно рішення освітньо-педагогічної комісії міської ради, педагоги нашої школи займаються з ними на дому. І, як висловлюються самі батьки неповносправних діток, займаються на совість. Та ще й допомагають порадами, до кого звернутися, аби допомогти їхній дитині хоча б частково оздоровитися. Так, наприклад, одна з наших освітян порадила батькам Ігоря Приріза звернутися до фахового лікаря, що мешкає на Волині. І після того, як Ігорчик пройшов певний курс лікування, його стан здоров’я значно покращився.

–  Які у Вас плани на майбутнє щодо товариства “Надія”?

– Мрією нашої організації є створити у приміщенні садочку, яке ми орендуємо, реабілітаційний центр. На разі це неможливо. Ми фінансово неспроможні його відкрити.

 Особисто я робитиму усе можливе, аби під час проведених мною заходів приділялася увага не тільки хворій дитині, але й усій її сім’ї. Адже товариство “Надія” створене не лише для потреб неповносправних дітей, але й для родин, у яких вони виховуються. Є чимало сімей, де разом з хворою дитиною підростає й здорова. І з власного досвіду я чудово розумію, як їм ведеться. Саме тому я запрошую до нас усю сім’ю, а не лише маму з неповносправною дитиною (і не тільки на традиційне свято Миколая, до якого ми зараз посилено готуємось, а у будь-який зручний для нас час), щоб здорова дитина також не була обділена батьківською увагою. Бо ж вона й так пережила психологічний стрес за хворих брата чи сестру. Ці діти також є частиною суспільства, просто інші. Де ж має бути їхнє місце у цьому світі ринкових перетворень, високих наукових досягнень, величезних щоденних оборотів великих торгівельних корпорацій, у світі, де всі говорять про демократію, свободу, мораль? Та найчастіше за пустопорожньою балаканиною вони сам-на-сам полишені зі своєю нелегкою ношею. І допомогти їм, полегшити їхню біду є моєю місією. І місією всієї нашої “Надії”.

– Щасти вам!

На фото: Іванко Товарницький з татом.

Вікторія Лишик, газета «Воля громади»

(Переглядів 139 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви