Корупція в Україні, можна сказати, досягла свого апогею. Від цього потерпає народ, це прямо відображається на економіці держави. Спільнота європейських держав поставила перед нами вимогу: побороти корупцію. І влада з нею бореться. Обіцянками або на папері. Тому ініціатива боротися правовими шляхами мусить виходити від тих, хто найбільше потерпає від корупції. У Дрогобичі таку ініціативу подало ГО «Товариство «Юрій Дрогобич» за сприяння Міжнародного фонду «Відродження». Відтак місяць тому у Франковому краї стартував проект «Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції». У понеділок, 28 грудня, у Дрогобицькій ратуші відбулася прес-конференція, під час якої журналістів регіональних мас-медіа ознайомили з напрямками роботи Проекту.
Голова Моніторингового комітету Богдан Юзефів у своїй доповіді навів конкретні факти приховування попередньою владою міста інформації про діяльність комунальних підприємств, приклади винесених міською радою рішень, що містять корупційну складову, про нераціональний перерозподіл коштів на різні статті витрат, недолуге управління господарською частиною міста та про відсутність моніторингу за використанням земель у промисловій зоні міста, про ненадходження коштів у міський бюджет через сумнівні угоди суборенди тощо. Загалом у Дрогобичі впродовж багатьох років відбувається систематичне розкрадання коштів, через що місто зазнало величезних збитків. «Добило» економіку міста, як відомо, тотальне руйнування промислових підприємств міста. Богдана Юзефіва також доповнили своїми виступами прес-секретар Моніторингового комітету, редактор Інтернет-сайту «Трускавецький вісник» Володимир Ключак та представник ГО «Товариство «Юрій Дрогобич», керівник проекту Володимир Кондзьолка. На жаль, сьогодні важко домогтися справедливості, зокрема через звуження повноважень прокуратури. Тому єдиним органом, у якому доводиться шукати правди, залишається суд.
Характерно, що у своїй роботі Моніторинговий комітет займатиметься не вивченням прийнятих Дрогобицькою міською радою рішень, а з метою запобігання прийняття корупційних рішень досліджуватиме їх проекти. Як повідомили журналістів доповідачі, метою проекту «Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції» є:
– аналіз проектів рішень Дрогобицької міської ради, виконавчого комітету, інших підрозділів, установ та підприємств на наявність корупції у формі рекомендацій комітету, їх оприлюднення та відстоювання і врахування рекомендацій при прийнятті рішень на сесіях міської ради та засіданнях виконавчого комітету;
– участь у роботі постійних комісій, засідань Дрогобицької міської ради та виконавчого комітету з метою отримання інформації та донесення позиції комітету;
– інформування мешканців Дрогобича про наявність корумпогенних рішень та проектів у органах влади;
– формування громадської думки та просвітницька діяльність щодо боротьби з корупцією у органах самоврядування;
– сприяння аналітичному, інформаційному здійсненню заходів щодо запобігання і протидії корупції у органах Дрогобицької міської ради, її відділах та управліннях, підприємствах, установах та організаціях комунальної власності територіальної громади м. Дрогобича;
– підготовка пропозицій щодо прозорості, підконтрольності та підзвітності органів влади розроблення дієвого та ефективного механізму реалізації антикорупційного законодавства України в органах Дрогобицької міської ради, запобігання корумпованим зв’язкам і втягування посадових осіб місцевого самоврядування і службовців міської ради у протиправну діяльність;
– підвищення компетентності та рівня знань громадських активістів у сфері боротьби з корупцією.
У своїй діяльності Моніторинговий комітет лобіюватиме усунення порушень, забезпечуватиме комунікацію з представниками органів влади з метою зняття ними з розгляду проектів рішень, а так само скасування тих рішень, які містять корупційну складову; просування рішень, які посилюють прозорість та підконтрольність органів влади.
Як наголосив Богдан Юзефів, нашою спільною бідою є незнання законів та своїх прав, а так само сприяння корупційним діям (дача хабара у закладах освіти, медицини, у владних кабінетах). Це з наших заробітних плат і пенсій скеровуються кошти на утримання величезного чиновницького апарату, а значить кожен клерк отримує зарплату з наших кишень і, відповідно, зобов’язаний працювати належно. Зрештою, хіба кожного з нас повинно турбувати, що у чиновника у такий складний для України час невисока заробітна плата? Погодьтеся, якщо якогось чиновника (лікаря, професора, держслужбовця) не влаштовує рівень заробітної плати – йому ніхто не перешкоджатиме шукати іншу, добре оплачувану роботу.
Слід додати, що 24 грудня 2015 року у приміщенні ДДТЗДІ «Надія» (вул. Чорновола, 4) проведено тренінг на тему «Основи застосування антикорупційних механізмів громадськими організаціями в Україні з метою раннього попередження корупції в органах влади». Тренінг проводив Президент інформаційно-правового центру «Наше право», юрист, правозахисник, аналітик і експерт з місцевого самоврядування Юрій Танасійчук (м. Львів). У цьому тренінгу взяли участь близько 40 чоловік, зокрема депутати місцевих рад, громадські діячі, журналісти, працівники культури, юристи, підприємці з Дрогобича, Стебника, Трускавця, Східниці. Захід був організований Моніторинговим комітетом.
Результати своєї роботи Моніторинговий комітет зобов’язується регулярно оприлюднювати на інтернет-сайті товариства, міської ради, у соціальних мережах та шляхом проведення круглих столів і прес-конференцій, на радіо та публікаціями у пресі. Як зауважив Володимир Кондзьолка, відповідальність влади буде персоніфіковано.
Корупція народжується там, де виникає спокуса і безкарність. Якщо ми звикли до корупції і виявляємо смиренність, безпорадність, боягузтво і необізнаність у своїх правах, то ми – хворе суспільство. Але таке суспільство є водночас як пацієнтом, так і лікарем, тобто змушене само себе зцілити. Це – важкий, тривалий шлях, але ми зобов’язані його пройти, перебудувати і перебороти усталені лакейські стереотипи, свою рабську ментальність. А починання Моніторингового комітету заслуговують на широке схвалення, тож побажаймо його дружній команді успіхів!
Юрій Федчак, газета «Гомін Галичини»
ТОП коментованих за тиждень