Сечокам’яна хвороба (уролітіаз) належить до розповсюджених захворювань серед контингенту людей, оскільки зустрічається в 3-5% популяції. Більше того, захворювання відоме з глибокої давнини, про що засвідчують древні манускрипти.
Відомо, що операція каменесічення (оперативне видалення конкремента з сечового міхура промежинним доступом) відома була ще у середньовіччі. Але досконале вивчення цього захворювання та його лікування провадиться у Європі з кінця XVIII століття.
Складність механізмів розвитку цього захворювання засвідчує маловивченість патогенезу цієї хвороби навіть в наш час. Попри це відомо, що у хворих на уролітіаз архіважливими є три моменти: дезінтеграція каменя з елімінацією фрагментів з сечових шляхів назовні; лікування супутнього запального процесу в сечових шляхах, що супроводжує сечокам’яну хворобу; корекція метаболічних змін в організмі, що спричиняються до каменеутворення.
У певної частини хворих на уролітіаз, а це понад 20% контингенту цих хворих, спостерігається сольовий діатез – виділення солей з організму в складі сечі протягом усього життя без утворення конкрементів у сечовидільних шляхах. У іншої частини хворих на уролітіаз при добрій прохідності сечових шляхів спостерігається утворення сечових каменів і самостійне їх відходження з організму. Ці хворі складають понад 25% хворих сечокам’яною хворобою. Залишок складає понад половину контингенту хворих на уролітіаз, котрі потребують дезінтеграції і видалення фрагментів каменя з сечових шляхів. Крім цього, маловивченою залишається у хворих на уролітіаз проблема метаболічних зрушень в організмі, котрі слугують біохімічним субстратом каменеутворення.
Всі три вищезгадані завдання в лікуванні хворих на уролітіаз з добрим результатом (значне зниження повторного каменеутворення, до 10-15%) добре вирішуються в умовах курортного міста Трускавця через додаткове застосування місцевої унікальної лікувальної води «Нафтуся».
Історія лікування хворих на сечокам’яну хворобу в Трускавці тривала в часі, адже курорт відзначив своє 185-річчя. На перших порах, а це період до кінця 40-х років ХХ століття, експлуатувався виключно діуретичний ефект «Нафтусі». Це сприяло виведенню солей і піщинок з сечових шляхів. Але лікуванням не охоплювали хворих з конкрементами понад 1-1,5см, оскільки посилений діурез і значні розміри конкремента часто сприяли обструкції сечовидільних шляхів.
Період 50-60-х років в Трускавці відзначився широким застосуванням інструментальних втручань у хворих, що перебували на курортному лікуванні. Це стосувалось, видалення петлею конкрементів нижньої третини сечоводів і дроблення каменя сечового міхура із застосуванням механічного літотриптора. Це вже був активний період лікування хворих уролітіазом у Трускавці. При цьому ж і дальше застосовували курсовий питний прийом води «Нафтуся» з метою санації сечовидільних шляхів і запобігання повторного каменеутворення – метафілактики уролітіазу.
В 70-х роках зі створенням урологічних ліжок, а пізніше і урологічного увідділення тут, у Трускавці, виконується ряд операцій з приводу оперативного видалення сечових конкрементів (пієло-, уретеро-, цистолітотомія). «Нафтуся» і тут знайшла своє застосування з метою метафілактики уролітіазу. Варто відзначити, що в кінці 70-х років почалося використання у Трускавці електрогідравлічної цистолітотрипсії з застосуванням вітчизняного апарату «Урат-1», створеного за участі проф. Ю. Єдиного. Це слугувало прообразом ендовезикальних малоінвазивних втручань.
Прорив у вивченні цілющих властивостей лікувальної води «Нафтуся» відбувся у Трускавці у 80-х роках минулого століття за участі працівників лабораторії експериментальної бальнеології інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України. Зокрема, проф. Івасівка С.В. і кмн. Попович І.Л. показали протизапальну, імуномоделюючу та амбівалентно-еквілібричну метаболічну дію слабомінералізованої води «Нафтуся».
З 1997 р. на курорті Трускавець застосовують для лікування сечових каменів дрібних та середніх розмірів неінвазивний метод – екстракорпоральну ударно-хвильову літотрипсію (ЕУХЛ). Результатів досягають у 95% хворих, що лікувалися. На сьогоднішній день у Трускавці експлуатуються чотири апарати дистантної літотрипсії, в тому числі і приватні.
У 2011 році у Трускавецькій міській лікарні почали використовувати сучасний малоінвазивний метод видалення конкрементів з сечоводів – контактна пневматична літотрипсія і уретероскопія. Вартує впровадження на перспективу і метод контактного дроблення конкрементів нирок при черезшкірному доступі із застосуванням нефроскопії. В такий спосіб у Трускавецькій міській лікарні доступними стануть усі сучасні методи оперативного і малоінвазивного лікування хворих на уролітіаз.
Унікальність нашої методики (застосування «Нафтусі» одразу ж після видалення каменя з сечових шляхів), котра засвідчена рядом авторських свідоцтв, заставляє замислитись над створенням на базі лікарні потужного клінічного санаторію комплексного лікування хворих на уролітіаз.
Метафілактичне застосування лікувальної води «Нафтуся» при активному лікуванні хворих на сечокам’яну хворобу дозволить покращити результати лікування цих хворих, котрі перенесли оперативну санацію сечових шляхів в Трускавці.
Олег Прийма, лікар-уролог лікар Трускавецької міської лікарні, вища атестаційна категорія, кандидат медичних наук, доцент
ТОП коментованих за тиждень