Більшість мешканців Дрогобиччини і не здогадуються, що у Трускавці діє справжня кіношкола, де творчі молоді люди мають змогу спробувати себе у ролях сценариста, режисера, кінооператора, продюсера і навіть актора. А нещодавно у світ вийшов створений там художній короткометражний ігровий фільм «Історія однієї каблучки», який був представлений на трьох міжнародних кінофестивалях. Про цікавий неординарний проект під назвою «Галицька кіношкола» розмовляємо з її керівником, дрогобичанином Олегом Бачинським.
– Олеже, тож що це за творчий проект?
– «Галицька кіношкола» створена у 2012 році, як освітній проект Кіностудії «Провінція». Працює на базі місцевої школи-гімназії №2 як гурток Будинку дитячо-юнацької творчості Трускавця. Наше завдання – навчити дітей робити художні твори у сфері кіно. При «Галицькій кіношколі» створене також «Молодіжне телебачення Трускавця», передачі якого (новини й інтерв’ю з цікавими людьми) можна переглянути у мережі Інтернет, віднедавна діє і фотостудія.
– А що таке Кіностудія «Провінція»?
– Це також започаткований мною проект. «Провінцію» вже не один рік знають не лише на наших теренах, а й в Україні завдяки нашим відеороботам: фільмам, кліпам, рекламним відеороликам, зйомці концертів, урочистих подій тощо.
– Як давно Ви працюєте у сфері телебачення?
– Майже 20 років. Перші кроки робив на ТРК «Алсет», згодом тривалий час працював на телестудії «Карпати» у Трускавці, співпрацював із Львівським телебаченням, виготовляв відеоматеріали на замовлення різноманітних телеканалів. Згодом започаткував власний проект «Кіностудія «Провінція». Неабиякі знання і навички почерпнув під час навчання у школі телеканалу «Інтер». Очевидно, настав час поділитися набутим досвідом з творчою молоддю, тож і виникла ідея створити «Галицьку кіношколу», використовуючи технічну базу Кіностудії «Провінція». Трускавецька влада цей задум підтримала, тож маємо такий незвичний освітній проект.
Цього року, за сприяння міського голови Трускавця Андрія Кульчинського, нам виділили кошти на придбання третини необхідного для кіношколи власного обладнання, за що наш творчий колектив щиро вдячний. До кінця року обіцяють профінансувати решту.
– Як відбувається процес навчання у кіношколі?
– У нас займаються переважно старшокласники. На початку навчального року на гурток записується 40-50 охочих. Але в процесі занять діти відсіюються і залишається 7-10 справді зацікавлених, які хочуть і вміють працювати в команді – знімальній групі, де кожному відведена певна ділянка роботи.
Щоправда, підібрати творчих, неординарних учнів не так просто. На жаль, теперішня українська шкільна освіта побудована в такий спосіб, що дитина має отримати в школі якнайбільше інформації (часом не надто потрібної), а потім її відтворити. І все. Можливостей для творчості й ініціативи, пошуку власного світобачення певних життєвих проблем майже не залишається. Тож, на мою думку, реальна реформа в освіті назріла давно…
У першому півріччі навчального року роблю акцент на теоретичні заняття, у другому відбувається сам знімальний процес. На заняттях подаю дітям основи режисури, драматургії, психології спілкування, акторської майстерності тощо, а згодом вони вже визначаються, що кому ближче: писати сценарій, бути режисером, оператором чи працювати в кадрі. Періодично проводимо майстер-класи з відомими у кіно- і телевізійній сферах людьми, які приїздять на відпочинок до Трускавця.
– Хтось із Ваших вихованців продовжив навчання у сфері кіно чи телебачення?
– «Галицька кіношкола» поступово переростає у такий собі підготовчий філіал Київського Національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.Карпенка-Карого. Це була пропозиція відомого режисера, викладача університету Бориса Савченка. Тож цього року діти, які займаються у кіношколі, планують вступати до КНУТКТ. Причому вони матимуть перевагу у творчому конкурсі, адже представлятимуть не сценарії та проекти, а вже готові роботи.
– Якими здобутками може похвалитися «Галицька кіношкола»?
– Ми відзняли промоційний фільм «Трускавець» про наш курорт, короткометражну анімаційну стрічку «Казка про будинок творчості» та художній короткометражний ігровий фільм «Історія однієї каблучки». Презентація останнього відбулася на великому екрані у переповненому залі кінотеатру «Злата». У головних ролях знялися Тетяна Данилець, Валерія Ілечко-Данилець, Євген Виноградов. Оператор – Роман Шпарук, звукооператор – Олександр Яцків, автор ідеї – Роман Гудзеляк, сценаристи – Анастасія Михайляк та Аліна Лепак, режисер – Ольга Бачинська. Фільм – це Різдвяна історія, у якій дівчинка мріє, щоб її мама більше не їхала на заробітки до Італії і намагається зробити для неї найдорожчий подарунок, щоб передати свою любов. І, звісно, у цій історії не обходиться без Святого Миколая…
Робота «Історія однієї каблучки», відзнята з дотриманням усіх канонів кіно, взяла участь у трьох міжнародних кінофестивалях. На кіно-медіа фестивалі для молоді «Кіномаршрут» (Київ) фільм здобув третє місце, а також став дипломантом XI Міжнародного фестивалю екранних мистецтв ім. Данила Сахненка «Дніпро-cinema» (Дніпро) та VI Міжнародного кінофестивалю «Корона Карпат» (Трускавець). Радіємо цьому, адже практично увесь фільм – від написання сценарію до зйомок і монтажу – зроблено дітьми і нам було непросто конкурувати з іншими роботами.
Окрім того, учнями кіношколи відзнято десятки фільмів для навчальних закладів Трускавця. Зараз ми запускаємо ще один телепроект – такі собі інтелектуальні бої між школярами «Битва класів». Діти дуже ним захопилися, тож, сподіваюся, буде цікаво.
Принагідно запрошую до співпраці юних творчих особистостей (причому не лише трускавчан), яких зацікавила ця розповідь і вони хотіли б спробувати свої сили на заняттях кіношколи.
Ярослав Грицик, газета «Галицька Зоря»
На фото: 1) Олег Бачинський; 2-3) на знімальному майданчику кипить робота, 4) презентація фільму «Історія однієї каблучки» на великому екрані.
ТОП коментованих за тиждень