Герой у моїй родині. Микола Дудич

03.02.2016 | Filed under: Публікації

Кожен новий день примножує українських героїв, бо практично щодня українці роблять героїчні вчинки, виборюючи реальну незалежність нашої держави. Ворог з Півночі не сьогоднішній – це ворог одвічний і кожне покоління українців мусить боронити своє право на свободу і вільне життя на своїй землі. У всі важкі часи Україна мала героїв-захисників. Зараз це герої ВСУ, герої добровольчих батальйонів, герої волонтери і медики. А більше як півстоліття тому це були воїни УПА. Патріотизм слід виховувати на прикладі реальних людей – героїв сьогодення та героїв минулого. Маю честь розпочати свою оповідь про мого батька.

Я часто згадую своє дитинство, щасливі безтурботні хвилини і теплі руки мого батька, до яких так хочеться припасти обличчям. Пам’ятаю, як з батьком часто їздили у місто Львів, Перемишль. Ці подорожі тоді здавалися подорожами на край світу. Він писав вірші, складав пісні і читав їх мені. Організовував в селі виставки, керував хором і навчав військової справи. Мій батько був людиною дії, умів об’єднувати навколо себе людей. Це завдяки йому в забитих і темних галицьких селах загорялося світло читалень «Просвіти», організовувались аматорські гуртки.

Провідник ОУН-УПА Самбірської округи, Дрогобицької області Дудич Микола Васильович. Він боровся за Україну відчайдушно та мужньо і загинув як герой – у боротьбі. Його боротьба була правдивою і щирою.

Дудич Микола Васильович, оунівське псевдо «Залізняк» – «Адамчук», народився 19 грудня 1914 року в селі Головецьке, Стрілківського р-ну Дрогобицької області. В ОУН з 1933 року. В силу своєї активної диверсійно-терористичної діяльності проти німецької та радянської влад користувався в підпіллі величезним авторитетом. Вся його діяльність була пронизана світлом ідеалу боротьби за волю України. Він пробуджував у своїх сподвижників такі сильні емоції, що вони ставали в ряди учасників національно-визвольного руху.

З приходом німецьких завойовників батько організовує активні бойові дії проти окупантів. У 1942 році «Залізняк» Микола Дудич стає повітовим провідником ОУН, потім був військовим референтом Самбірського Окружного проводу ОУН. Пригадую, що в його загоні були два італійці, які після втечі з армії стали в допомозі нашим партизанам. Під час німецької окупації наша родина врятувала багато євреїв, які були в загонах мого батька, моя бабуся переховувала бідних єврейських дітей, ризикуючи життям всієї нашої родини.

У 1945 році Микола Дудич був признаний обласним проводом ОУН на пост курінного УПА і тоді ж на чолі куреня передислокувався на територію Польщі, де оперував до 1946 року.

Після повернення з Польщі, у зв’язку з організаційною перебудовою, «Залізняк» для підсилення підпілля Старосамбірського району, (який став головною базою Українських Націоналістів серед районів Львівщини) був призначений провідником Самбірського проводу ОУН.

Мені часто доводилось бачити поряд з батьком провідних діячів національно-визвольних змагань. Пам’ятаю, що в наше село приїздив Роман Шухевич, але мені малому в той час не було відомо, що це керівник Великої армії нескорених.

У вирі національно-визвольних змагань

За час своєї національно-визвольної діяльності «Залізняк» здійснив велику кількість диверсійних актів в результаті яких ліквідував багатьох партійних активістів та енкаведистів.

Під керівництвом «Залізняка», у травні 1945 року, біля села Стрільбичі учасниками сотні «Воля» було знищено 26 осіб радянсько-партійного активу Старосамбірського району, крім цього було страчено десяток енкаведистів.13 лютого 1946 року «Залізняк» в цьому ж селі ліквідував двох капітанів радянської армії, старшого оперуповноваженого ВББ МВД і одного солдата військ МДБ.13 вересня 1946 року в селі Сушиця за вказівкою «Залізняка» вбито трьох міліціонерів і заступника директора лісопильного заводу, а також здійснено і інші вбивства через повішання партпрацівників і енкаведистів.

Травень 1947 року був останній в житті мого батька. В ході розвідувальної операції вороги дізнались, де знаходилась криївка «Залізняка». Вона була розташована в районі села Кобло Старе на висоті 397 метрів зі своєю охороною. На криївку було розпочато наступ. За 60 метрів до підступу у криївку був розпочатий бій. Під шквальним вогнем «Залізняк», прикриваючи своїх побратимів героїчно загинув.

Енкаведисти після загибелі «Залізняка» в Самборі та Старому Самборі пиячили цілий тиждень. Необхідно відзначити, що втрата «Залізняка» стала сильним ударом по націоналістичному підпіллю в Дрогобицькій області.

Минуло вже багато часу. Життя мого батька для мене, як легенда. Пожовклі фото і листи, що ледь тримаються купи, ретельно збережені в нашій сім`ї. Майже півстоліття я і моя родина жили під постійним страхом, як вороги народу і смерть нашого батька хороброго і безкомпромісного борця за волю краяла наші серця. Він житиме вічно в нашій пам’яті як герой, наші душі сповнює гордість, що ми його діти: Ігор Банковський-Дудич, Оксана Мірошниченко, Орест Дудич, Богдан Дудко.

Кривава імперія Зла ще не впала, але ми усі відчуваємо, що близький той час, коли Україна здобуде перемогу над Московією і тим самим отримає Свободу. Свободу за яку боролися та віддали своє життя воїни Української Повстанської Армії. Доля України бути вільною, заможною державою та жити в єдиній родині європейських народів.

Слава Героям!

Примітка. При написанні цієї публікації було використано матеріали з Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

На фото: 1) Микола Дудич у 18 років, 2) Зліва направо: Орест Дудич, Оксана Мірошниченко, Ігор Банковський-Дудич, Богдан Дудко.

Підготував Ігор Банковський-Дудич, засновник Трускавецької міської організації Конгресу Українських Націоналістів (головування передав молодому поколінню), Truskavets.Today

(Переглядів 251 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо юних футболістів
  31.01.2020 | 13:57

  Футбольна школа «КМС» (м. Трускавець) проводить відбір хлопців 2009-2010 р.н. в секцію футболу. Контактний телефон:  096-064-71-97 (тренер Володимир Смола). (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеОголошується набір дітей для занять футболом (0)Козацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Футбольна школа «КМС» поповнилася 12 юними футболістами (0)Трускавчан запрошують на Майдан Незалежності на перегляди футбольних матчів (0)

 • Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку
  28.01.2020 | 16:00

  Шукаю роботу з ведення бухгалтерського обліку підприємців. Конт. тел. 067-67-27-641. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо спільно відзначити День Соборності України (0)Шукаю роботу з прибирання приватних будинків (0)В музеї міста-курорту відкриють виставку про кримськотатарську спадщину (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви