Вода – це життя. Якісна вода ціниться на вагу золота. Без води людина може прожити лише три дні, без їжі – три тижні. Вода – жива, вона має власну структуру і вбирає в себе позитивну чи негативну енергію оточення. На Землі найбільше саме води. Людське тіло складається з води на 60%.
Якщо вищенаведені фрази-фрагменти об`єднати в одну мозаїку, то стане зрозуміло наскільки важливу роль відіграє вода в житті людини. Трускавчани неодноразово мали можливість переконатися в цьому – і в далекому 1999, коли нафтопродукти потрапили в річку Стрий і вода з крана текла із присмаком нафти, і під час багаторазових аварій, коли вода в мережі не поступала взагалі. Та й тоді, коли поступала вона з озера із болотяним запахом та гіркуватим смаком, або ж у дні, коли проводиться профілактичне гіперхлорування.
Чи буде колись так, що в будь-який час дня і ночі у Трускавці можна буде повернути кран і з нього потече чиста вода, яку можна випити відразу ж, без відстоювання, без кип`ятіння, без очистки кремнієм, вугіллям чи за допомогою спеціальних фільтрів? Така можливість може появитися, якщо серйозно взятися за справу зміни у схемі водопостачання, а якщо точніше, то запровадивши цілком нову схему водопостачання та водовідведення. Саме про це і говорили у Трускавці на круглому столі, який пройшов 16 березня в Народному домі.
Модератором круглого столу виступив керівник Державного проектного інституту з Києва Володимир Бервецький, а концепцію забезпечення питною водою Трускавця та регіону представив провідний спеціаліст Інституту місцевого розвитку зі Львова Михайло Шарков, який скільки часу працює в Україні, а досі не навчився розмовляти українською мовою. Те, що його виступ проходив російською, не вкладається в жодні рамки, хоча сумнівів щодо професійності цього висококваліфікованого інженера не було ні в кого.
Михайло Шарков чітко, без зайвої «водички», пояснив скільки води потрібно для споживання Трускавцю, Бориславу та Дрогобичу, і скільки води можуть дати водозабори в Стрию, Гірному та Урожі. Споживання води в Бориславі – біля 8 тисяч кубів на день, у Трускавці – 10-12, у Дрогобичі (разом зі Стебником) – до 30. Шлях води до Борислава з водозабору Рибник через гору Бухів інженер визначив як вкрай енергозатратний та неефективний, а до перспективи експлуатації локальних водозаборів (Ріпне, Вальки та інші) поставився скептично, зазначивши, що якби був санітарним лікарем, то закрив би їх сьогодні, адже там плавають «жаби та листя».
Також Михайло Шарков розповів про різницю між фізичними та комерційними втратами води і зазначив, що з останніми потрібно боротися, виявляти їх, а от фізичні втрати є і в європейських країнах.
«Треба розробити гідравлічні моделі схеми водопостачання Трускавця та Борислава», – підсумував доповідач і наочно показав, як приблизно мають виглядати 5 зон (по перепадах місцевості), які забезпечать оптимальну енергозатратність, «комфортний» напір та контроль за витоками і за споживанням води. Ця схема дасть можливість цілоденного водопостачання, але потребує великих коштів. Втім, кошти можна залучити з Європейського банку реконструкції та розвитку, можна домогтися і залучення державних чи обласних коштів. Адже мова йде про стратегічний ресурс – воду, та про забезпечення цим ресурсом агломерації міст, яка колись планувалася як єдине місто Прикарпатськ з півмільйонним населенням.
Якщо спрощено пояснити нову схему водопостачання, то вона полягає в тому, що ми (весь регіон) спільно напрацьовуємо план дій, визначаємо що ж ми хочемо і доходимо до спільної думки як і куди рухатися. Після цього беремо в оренду у Львівського водоканалу певну кількість свердловин і качаємо воду – спочатку прийдеться по старій трубі, на якій «сидить» Дрогобич і яка вже морально та матеріально віджила себе, а потім по новій, яка в тому часі прокладатиметься. Вода через Трускавець подавалася б і на Борислав та Східницю, окрема вітка водогону пішла б на Стебник та Дрогобич. Так, для подачі води на Борислав можна використовувати існуючий водопровід з вузла «Модричі» та перекласти існуючий водогін протяжністю 5 км з Трускавця до Борислава.
Звісно, це лише загальні обриси проекту, бо при конкретизації розроблятиметься техніко-економічне обґрунтування, вивчатимуться всі деталі. «Щоб пройти тисячу миль, треба спочатку зробити перший крок», – завершив доповідь Михайло Шарков.
Доповідач відповів на ряд запитань, які задавали депутати Трускавецької та Бориславської міських рад, громадські діячі, журналісти. Вони стосувалися долі трускавецького питного озера (інженер вважає, що згідно гідрології воно вже себе вичерпало, «віджило»), якості води із Стрийського водозабору, реальності кредитування цього проекту та підтримки його зі сторони державних мужів. Присутні на зустрічі також почули про те, як вирішується тема водопостачання в Калуші і які колосальні комерційні втрати води у Мукачевому.
Про те, що нову концепцію водопостачання варто взяти на озброєння, говорив і колишній директор Дрогобицького водоканалу (1992-1998), а тепер начальник Дрогобицького відділення Інституту «Містопроект» Дмитро Матійчук.
Тему водовідведення (каналізування) підняв присутній на зустрічі міський голова Стебника Петро Старосольський. Стоки течуть річкою Солоницею через Стебник і з цим треба щось робити! – каже мер Стебника. Втім, це питання Петро Старосольський обговорив вже після круглого столу спільно з заступником мера Трускавця Олексієм Балицьким та генеральним директором ТзОВ «Трускавецький водоканал» Володимиром Возняком.
…Хочете чистенької водички? Для цього треба докласти чимало зусиль. І вкласти чимало коштів. Хоча ми не живемо в пустелі, але опустелювання йде. Щороку кількість опадів зменшується, пересихають струмки, міліють річки та озера. Йде глобальна зміна клімату і виною тут – непродумана людська діяльність. У Трускавці є такий парадокс – лікувальних, мінеральних вод (джерел) у нас чимало, а от з прісною водою проблеми існують не перший рік. Хочеться вірити, що влада міста на чолі з Андрієм Кульчинським візьметься за вирішення цієї проблеми кардинально, по-господарськи, щоб наступні покоління лише з розповідей дідусів знали, що колись у Трускавці були проблеми з водою…
Володимир Ключак, фото автора та прес-служби Трускавецької міської ради
ТОП коментованих за тиждень