Повсякчас чуємо заклики «Ви порушуєте наші права», «Ви не маєте права» тощо. А що ж таке право, і, загалом, правова держава? Правова держава – це держава, у якій організація й діяльність державної влади у її взаєминах з індивідами та їхніми об’єднаннями заснована на праві і йому відповідає.
А чи відповідає правовій наша держава? Ба, чому держава? А місто? А ми?
Одним з основних документів, які лежать в правовій основі роботи кожної ради, в тому числі і Стебницької, є Регламент, який був прийнятий на другій сесії даного скликання. Одним з ключових завдань, яке, на нашу думку, повинен реалізувати Регламент, – це прозорість роботи місцевої влади. Тому членами регламентної комісії, депутатами міжфракційної групи «Майбутнє Стебника», мною, Дідошак Іванною, та Кондуром Степаном, було запропоновано встановити у міській раді ВИКЛЮЧНО ПОІМЕННЕ ГОЛОСУВАННЯ усіх питань, окрім тих, голосування яких передбачене чинним законодавством у режимі таємного. Проте, більшість депутатів нашої ради була проти таких «нововведень» і нашу пропозицію відхилила. Дійсно. А навіщо виборцям знати, що роблять депутати, за що голосують? Вони свою справу зробили… Обрали… на свою голову. Дехто з них депутат уже не вперше, «знає, що робить». Зрештою, все як завжди!
12 січня цього року при голосуванні бюджету міста мною була внесена пропозиція проголосувати прийняття бюджету в режимі поіменного голосування. Тип голосування згідно статті 38 Регламенту ради визначається третиною голосів від загального складу ради (у нашому випадку – це 9 голосів) «За» голосують 11 (увага!) депутатів, «Утрималися» – 2, «Проти» – решта. Рішення – НЕ ПРИЙНЯТЕ! Як? Чому? 11 більше, аніж 9! Ну і що? Сказано, не прийняте, значить, не прийняте! Одразу, наші депутати звернулися до керуючого справами і фактичного юрисконсульта за роз’ясненням норми Регламенту. Але і тут: «Не прийняте»! Ніякі доводи, ніякі заклики щодо правового чи, хоча б, логічного пояснення результату не дали.
З боку наших «колег» чулися насмішки, глузування, мовляв, тут Закон України не закон, а те, як ми його розуміємо. Ну що ж! Нехай буде по-вашому! Мною було відправлено у більшість правничих вузів депутатське запитання щодо пояснення норми Регламенту, якою нахабно зневажили у Стебницькій міській раді. Відповіді надійшли з Острозької академії, з Інституту політичної освіти, з Харківського регіонального інституту державного управління. Дехто «дивувався», як можна не розуміти очевидного, мовляв, норма Регламенту є чітко прописана, читається прямо, без двоякого розуміння. (І кого ви там понаобирали?!)
Наведу цитату з відповіді Харківського регіонального інституту державного управління: «Отже, як вбачається із вищенаведеного, депутат Стебницької міської ради, відповідно до чинних законодавчих норм та Регламенту Стебницької міської ради, має право звертатися із пропозицією про проведення поіменного голосування, крім випадків передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 Закону України «Про місцеве самоврядування».
Якщо в результаті розгляду даної пропозиції вона буде підтримана однією третьою від загального складу ради (п. 2 ст. 38 Регламенту), тобто буде схвалена Радою, спосіб голосування вважається визначеним, а саме – поіменне голосування.
Оскільки Законом України визначено повноваження голови міської ради, серед яких: забезпечення додержання Конституції та законів України, підписання рішення ради та її виконавчого комітету (ст. 42), то при схваленні радою відповідно до Регламенту поіменного способу голосування, голова повинен підписати дане рішення та дотримуватися його на пленарному засіданні.»
Як так? Невже Ви, шановне панство, помилялися? Не просто помилялися, а зухвало порушували Закон? ЗАКОН УКРАЇНИ!
Своє депутатське запитання і отриману на нього відповідь я оприлюднила на черговій сесії 19 лютого. Після довгих «не хочу», «не буду» документ-відповідь «отримав ПЕРЕМОГУ»! НАС ПОЧУЛИ! Керуючий справами (респект йому за сміливість (чи безвихідь) визнавати помилки) вибачився перед нами. Перед нами? А за що? А як на рахунок вибачитися перед стебничанами, думками і бажаннями яких нехтують? А як на рахунок вибачення перед містом? Чи воно вже настільки зболене, що одним ударом більше, одним менше…? Не говорю, про вибачення перед Україною? А ми говоримо «Верховна Рада»? Тут стараються принизити, обхитрувати, оговорити один одного 27 жителів одного міста, які, як на мене, більшість питань могли б вирішувати у дружній, можна сказати, сімейній атмосфері. А там понад 400: різних, чужих, всіляких… Скажете пафосно? Може й так. Але кожен наш поступок чи проступок – це наша історія.
І тут наш міський голова виніс вердикт: «А я знав, що ви праві!» ХА! Ну як Вам? Знав? Знав і мовчав?!
Тоді наведу другу частину цитати документу-відповіді: «При здійсненні повноважень міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень. Порушення Регламенту можуть бути підставою:
а) для зупинення рішення міської ради міським головою у п’ятиденний строк після його прийняття;
б) для визнання в судовому порядку рішення міської ради, прийнятого з такими порушеннями недійсним.
Неодноразові порушення Регламенту міським головою, секретарем міської ради та головами постійних комісій можуть бути підставою для внесення на розгляд міської ради питання про недовіру міському голові, дострокового припинення повноважень секретаря міської ради, переобрання голів постійних комісій».
Може вже досить? Може дійсно почнемо щось міняти, міняти до кращого. Пропоную кожному розпочати з себе і сьогодні.
З 23 лютого цього року вступив у дію Закон України «Про внесення змін до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо поіменних голосувань». А це значить, що всі рішення будуть прийматися ВИКЛЮЧНО У РЕЖИМІ ПОІМЕННОГО ГОЛОСУВАННЯ, за що ми і боролися.
«На практиці це дозволить зробити голосування в місцевих радах прозорими, забезпечить громадський контроль за голосуваннями кожного депутата, що сприятиме підвищенню персональної відповідальності народних обранців і покращенню якості роботи органів місцевого самоврядування», – йдеться на офіційному сайті Президента.
Цілком слушно. Галасування закінчилося. Давайте голосувати…
Іванна Дідошак, Депутатська група Стебницької міської ради «Майбутнє Стебника», газета «Воля громади»
ТОП коментованих за тиждень