Хоч надворі гаряча пора, та комунальники готуються до зими. Кипить робота і в КП «Трускавецьтепло». Та керівник підприємства Руслан Крамар все ж знайшов 20 хвилин для розмови з кореспондентом «Трускавецького вісника». Отже, сьогодні спілкуємося з паном Русланом про індивідуальне опалення, теплові лічильники, модульні котельні та транзитні стояки.
– Пане Руслане, в «Франковій криниці Підгір’я» за 16 травня цього року (№ 18 (167)) було вміщено інтерв’ю депутата ТМР Юрія Алієва, в якому він переконує, що нарахування за так звані транзитні стояки особам, котрі встановили автономне опалення, були незаконними і ви повинні повернути споживачам гроші. Прокоментуйте, будь ласка, цю ситуацію.
– Перше, що я хотів би сказати – ми закон не порушували. Друге – питання транзитних стояків у Трускавці не є просте тому, що процедура надання дозволів на автономне опалення була порушена ще в 2007 році. Кожен, хто має автономне опалення, повинен мати проект, котрий передбачає теплову ізоляцію труб централізованого опалення, так званих транзитних стояків у внутрішньобудинкових мережах. І тим, у кого такий проект є та труби ізольовані, ми жодні нарахування не проводили. Більше того, ми навіть не робили нарахування тим, у кого такий проект відсутній, та труби все одно ізольовані і фактичного відбору тепла не було. Натомість автономщики, котрі здійснюють фактичний відбір тепла, повинні за це сплачувати. Раніше в КП «Наше місто» всю суму за тепло на кожний будинок автоматично розбивали виключно між споживачами централізованого опалення і таким чином ці споживачі повинні були сплачувати і за своє тепло, і за тепло, котрим користуються автономщики. Ми ж підійшли до цього питання дещо по-іншому і я вважаю, що справедливо, правильно та без жодних порушень чинного законодавства України. Так, Антимонопольний комітет дотепер не може розібратися, праві ми чи ні, а на наш запит в Міністерство ЖКГ прийшла відповідь, що оплата послуги за відбір тепла по транзитних стояків хоча й не передбачена, та і не заборонена.
Люди повинні розуміти, що якщо вони отримують якусь послугу, то за неї потрібно сплачувати. Так, для прикладу, один з депутатів міської ради звернувся з проханням, щоб йому не ізолювали стояки ЦО і що він готовий сплачувати згідно договору. Такі звернення непоодинокі і зумовлені тим, що власники квартир тривалий час відсутні у своїх помешканнях, а тому залишати котли індивідуального опалення без нагляду є пожежо-вибухонебезпечно, та може призвести до накопичення газу в будинку, а також для того, щоб від тривалої дії низьких температур не спостерігався процес сирості та утворення грибка, в результаті якого можливе руйнування стін будівлі.
Проте я мушу визнати, що ми дещо погарячкували, коли погодилися на повернення коштів тим, з ким у нас не було укладено договорів. Наші юристи стверджують, що правильність таких нарахувань ми зможемо відстояти навіть у суді, якщо б до цього дійшло. А особи, в яких був відбір тепла, та не було договорів, укладених з нами і які від’єдналися за відсутності необхідної проектної документації, мали б навіть притягатися до відповідальності.
– Пане Руслане, в опалювальний сезон 2011-2012 рр. одні мешканці скаржилися, що їм нараховують оплату за тепло за квадратними метрами, хоча в під’їздах і встановлені лічильники, інші нарікали, що вони сплачують згідно лічильників дуже великі суми, як це мало місце на Бориславській, 40. А як буде під час сезону 2012-2013 рр.?
– Дійсно, ми проводили нарахування за квадратурою помешкання споживачам у тих будинках, де теплові лічильники не були в нас на балансі та не пройшли повірку. І таких будинків було більшість в Трускавці, бо за лічильником сплачували мешканці тільки 22 багатоповерхівок.
Натомість зараз Міністерство житлово-комунального господарства України, Львівська облдержадміністрація, управління ЖКГ області вимагають здійснювати нарахування за теплоносій виключно за тепловими лічильниками. Тому там, де є лічильники, їх нам рішенням виконкому передадуть на баланс, після цього буде проведена повірка цих лічильників.
Де ж лічильників немає, там будемо їх встановлювати, в області розглядають варіант виділення коштів на цю потребу.
– Є неперевірена інформація, що КП «Трускавецьтепло» має величезну заборгованість за спожитий газ, в той же час взимку були випадки від’єднання від електропостачання адмінкорпусу підприємства та котелень за борги перед ПАТ «Львівобленерго». Яка ж ситуація із боргами КП «Трускавецьтепло» тепер?
– Все пізнається в порівнянні. Для прикладу, КП «Наше місто» мало борг тільки перед водоканалом у сумі біля 2 мільйонів гривень, перед обленерго – в сумі 400 тисяч, за газ – близько 5 млн., по зарплаті, перед податковою, пенсійним фондом, підрядними організаціями… загальна заборгованість доходила до 15 млн. грн. В нас же таких боргів немає. Дійсно, ми мали по електроенергії поточну заборгованість за листопад 2011 року, яку повністю погасили. Щодо газу, то це наша єдина незакрита заборгованість, вона становить біля 1 мільйона гривень. Чому вона виникла? Та тому, що з 15 жовтня по 1 лютого 1 Гігокалорія тепла для бюджетних установ в Трускавці коштувала тільки 630 гривень, тоді коли по всій області її вартість була в межах 1 тисячі гривень. З цих недоотриманих 370 гривень за кожну Гігокалорію тепла і набігла сума в 1 мільйон 200 тисяч гривень. Якби ми мали ті ж умови й ті ж тарифи, що Борислав, Дрогобич та інші міста, то ми не мали б жодної заборгованості. Проте і цей борг ми погасимо до кінця року.
Натомість наше підприємство справно працює, зарплата в наших працівників є однією з найвищих по місту. Так що чутки про борги є явно перебільшені та комусь вигідні.
– Нова трускавецька влада активно пропагує встановлення автономного опалення. Кажуть, що з того користь має і мер, і навіть ви. Нічого особистого, тільки бізнес?
– Кожен мешканець має право на якісне опалення. Ситуація в Трускавці така, що забезпечити це якісне централізоване опалення й гарячу воду неможливо. В цьому не винні ні влада теперішня, ні влада попередня, ні КП «Наше місто», ні КП «Трускавецьтепло», ні Юрій Алієв, ні Руслан Крамар. Мережі діряві, а труби страшно защлаковані (тут п. Руслан Крамар демонструє два шматки труб, які зашлаковані приблизно на 75% – В. К.). І якщо людина хоче своїми силами цю проблему вирішити, зробити, щоб у помешканні було тепло та привітно, щоб була гаряча вода, то чому хтось їй має в цьому перешкоджати? Інша річ, що при облаштуванні індивідуального опалення потрібно дотримуватися певних вимог: не повинні бути завужені діаметри транзитних стояків, монтажні роботи повинна здійснювати організація, котра має відповідну ліцензію та надає гарантію. До речі, КП «Трускавецьтепло» теж здійснює такі роботи і то значно дешевше, ніж деякі інші фірми. Між іншим, ми надаємо мешканцям і інші послуги – копка екскаватора, електрозварювальні роботи, промивка та заміна батарей, токарські роботи тощо.
– Куди повинна звернутися людина, котра має намір встановити автономне опалення?
– Найперше вона повинна звернутися в абонентський відділ КП «Трускавецьтепло». Якщо по стояку вже є дозвіл на від’єднання від ЦО, то мешканець бере копію цього дозволу та йде з ним в газову, щоб виготовити технічні умови та проект. Якщо ж по стояку такого дозволу немає, то потрібно взяти в нас бланк заяви, заповнити його і тоді міжвідомча комісія, яка засідає щотижня, приймає рішення і аж тоді можна йти в газову контору за проектом та технічними умовами. Детальніше довідатися про алгоритм дій можна за тел. 5-48-42 (абонентський відділ КП «Трускавецьтепло»). Інші ж питання щодо монтажу системи автономного опалення чи інших робіт, які надає наше підприємство, можна узгодити за тел. 097 05 77 553.
– Ваше підприємство також виконує роботи по встановленню модульних котелень для шкіл…
– Так, ми працюємо над тим, щоб до початку нового опалювального сезону СШ № 1 мала свою модульну котельню, а для СШ № 3 та д/у «Дзвіночок» ставимо окремо стоячу стаціонарну автономну котельню. СШ № 2-гімназія отримуватиме тепло від котельні «Спортовця», а д/у «Зірочка» та «Ялинка» отримуватимуть тепло від котельні з Івасюка, де плануємо замінити один старий великий котел на два менші з окремим обліком газу. Ми працюємо в тому напрямку, щоб кожна школа, кожен садочок мали окреме власне джерело теплової енергії з окремим обліком газу.
Та те, що ми працює над спорудженням модульних котелень не означає, що ми не працюємо над підготовкою до опалювального сезону в житловому фонді. Готуй сани влітку – каже народне прислів’я, так і ми почали готуватися до нового опалювального сезону одразу після закінчення сезону попереднього.
– Як довго у Трускавці ще збережеться централізоване опалення?
– Я думаю, що справа повного переходу Трускавця на автономне – це не справа одного – двох років. Не всі мають можливість встановити автономне, не всі мають бажання, багато людей мають пільги при оплаті за ЦО і їх влаштовує такий стан речей. Тому, на мою думку, централізоване опалення ще певний час функціонуватиме, що, до речі, визначено і перспективною схемою теплопостачання нашого міста.
Розмовляв Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень