/Новий начальник бориславської міліції є жорстким прихильником дисципліни і не переносить пияцтва, хамства та брехні/
У середині липня в міському відділі міліції Борислава з’явився новий керівник – підполковник міліції Сергій Іванович Пухар. У біографії новопризначеного начальника міліції немає нічого особливого. Народився в с. Скелівка Старосамбірського району. Закінчив середню школу. Працював у колгоспі. Відслужив у армії. Закінчив Львівський державний університет ім. І. Я. Франка та Львівській інститут внутрішніх справ при національній Академії внутрішніх справ. Роботу в міліції почав інспектором інспекції у справах неповнолітніх в Дрогобицькому районі. Працював слідчим у Дрогобичі. Потім була робота у дорожній міліції на автомагістралях, один із підрозділів якої дислокувався у Самборі. Далі продовжував службу у відділі міліції м. Самбора, де починав оперуповноваженим ДСБЕЗ, а закінчив заступником начальника міськрайонного відділу міліції. Одружений. Живе недалеко від Самбора. Разом із дружиною Ганною виховує трьох дітей: син Павло – студент Дрогобицькій педуніверситету, дочки Марта й Олеся – школярки. Старша – семикласниця, молодша навчається у п’ятому класі.
Любить активний відпочинок – риболовлю, полювання. І хоч у підполковника міліції вільного часу обмаль, найчастіше проводить його із дітьми. Новий начальник бориславської міліції є жорстким прихильником дисципліни та не переносить пияцтва, хамства та брехні. А ще підполковник міліції Сергій Пухар органічно не переносить різної масті пройдисвітів та злодіїв, які не дають людям спокійно жити.
То ж не дивно, що наша розмова, яка відбулася напередодні Дня Незалежності, стосувалася проблем роботи міського відділу міліції Борислава.
– Пане Сергію, у народі побутує думка, що зміна керівника вносить зміни в роботу всього колективу. Чи позначиться Ваше призначення на посаду начальника Бориславського міського відділу міліції на його роботі? Які зміни слід очікувати в роботі міліції?
– Хочу відзначити, що мої попередники – як Олег Петрович Шургот, з яким я у Самборі пропрацював п’ять років, так і Роман Степанович Кушнір – доклали чимало зусиль, щоб налагодити роботу відділу. У Бориславі є що почерпнути і чого навчитися. У відділі створені усі умови для роботи. Колектив здоровий і спроможний виконувати поставлені перед ним завдання. За місяць роботи на посаді зауважень до особового складу не маю. Відділ укомплектований кваліфікованими кадрами. Нещодавно, після закінчення вищих навчальних закладів системи МВС України, у колектив влилося п’ятеро молодих офіцерів. Усі вони призначені на посади. Відбули належні після навчання відпустки і приступили до роботи. Маю надію, що результати їхньої праці відчують мешканці Борислава. Як і у кожній галузі, є деякі моменти, на які я маю особистий погляд, і спробую змінити їх у роботі міського відділу. Кожне таке нововведення буде перед впровадженням детально проаналізоване на рівні заступників та начальників відділів. Але кардинальних змін у роботі міського відділу не буде. Та й потреби у цьому не бачу. Приводити «чужих» людей до Борислава також наміру не маю. Якщо і будуть якісь кадрові зміни, то вони матимуть характер ротації й відбуватимуться в рамках міського відділу. Серед особового складу е чимало достойних людей, які здатні очолити той чи інший напрямок та виконувати значно більший обсяг роботи. Але ці зміни не будуть суттєвими. Я ніколи не був прихильником кардинальних кроків, то ж вносити суттєві зміни у відлагоджений механізм роботи міського відділу міліції намірів не маю. Першочерговим завданням нашої роботи є потреба повернути довіру громадян до міліції. Коли люди будуть вірити працівнику міліції, тоді ми зможемо виконувати будь-яке поставлене завдання. Люди повинні зрозуміти, що у Бориславі є міліція, до якої можна звернутися у будь-яку хвилину за допомогою й отримати її. Тільки за таких умов можна вести мову про виконання поставлених завдань.
– Про підняття авторитету працівників міліції нині говориться багато. Чи не здається Вам, що силами особового складу міського відділу міліції не можна вирішити проблему, яка повинна вирішуватись на державному рівні?
– Я не вважаю, що питання престижу працівника міліції – це проблема держави. Ставлення до міліціонера формується під час його безпосереднього спілкування із людьми. І цей авторитет треба піднімати знизу. Довіра населення розпочинається із простого сержанта патрульної служби, з його ставлення до простої людини. Коли на маршруті до нього людина звернулася і він вник у її проблему й допоміг, а не просто відмахнувся, відповідно буде формуватися ставлення простих людей до працівників міліції. На авторитет міліції серед громадян впливає робота дільничних інспекторів. І ми робимо конкретні кроки назустріч людям. Недавно завершилася операція «Візит», у ході якої кожен мешканець міста повинен був познайомитися із дільничним інспектором та знати, як безпосередньо зв’язатися із ним при потребі. Я, особисто, кожен день наголошую співробітникам під час інструктажу, що ми працюємо для людей і повинні з повагою ставитися до кожного мешканця міста, вникати у його проблеми і захищати від нечистих на руку людей та різноманітних пройдисвітів. Ввічливе ставлення до громадянина та повна реєстрація усіх злочинів – ось що здатне відродити довіру людей до міліції.
– Але не слід забувати, що на авторитет міліції серед населення впливає також і результативність роботи правоохоронних органів. Якими здобутками можете похвалитися перед мешканцями міста, адже невідворотність покарання є найважливішим чинником у формуванні шанобливого ставлення населення до Закону.
– За місяць моєї роботи на посаді силами особового складу міського відділу міліції розкрито п’ять серйозних грабежів. При безпосередній допомозі населення нам вдалося розшукати злочинця, який п’ять років тому здійснив вбивство мешканця Борислава і перебував у розшуку. Цього злочинця ми своїми силами заарештували у Донецьку і доставили до Борислава. Вбивство було скоєно на ґрунті особистої неприязні під час Різдвяних свят. У 2005 році хлопець із Нікополя приїхав відпочивати до бабусі. В один із вечорів у нього із місцевими парубками виникла бійка. Ображений нікопольчанин у ході сутички вдарив ножем одного зі своїх кривдників. Від ножового поранення мешканець Борислава помер на місці, а нікопольчанин втік і п’ять років переховувався. Тепер він знаходиться під вартою та очікує покарання за скоєне вбивство.
Серйозним нашим досягненням є також виявлення та перекриття каналу незаконного обігу наркотиків. Працівники відділу виявили та заарештували двох зловмисників, які займалися доставкою та поширенням сильнодіючих психотропних препаратів. Зараз вони – під арештом, їм пред’явлено обвинувачення. Триває розслідування кримінальної справи, у ході якої буде встановлено шляхи їх доставки у місто. Розкрито також п’ять шахрайств. Робота йде.
– Які види злочинів найбільш характерні для Борислава?
– Найбільше турбують нас крадіжки державного і приватного майна. Оце і є проблема номер один у Бориславі. Якщо говорити про крадіжки державного майна, то найбільше проблем маємо із промисловим обладнанням нафтовиків. Це крадіжки із нафтових качалок. Кабель, метал, труби, електродвигуни… Крадуть усе, що можна вкрасти і що має хоч якусь цінність. Складність боротьби із цим різновидом злочинів полягає у тому, що переважна більшість нафтових свердловин розташована на значному віддаленні від людей, не охороняється, тож є серйозною спокусою для злодіїв. Біля кожної міліціонера не поставиш. Проте і тут маємо певні напрацювання, і хочу запевнити, що у найближчому часі одну зі злочинних груп, яка займається крадіжками із нафтових качалок, буде затримано.
– Але ж, окрім промислового обладнання нафтовиків, крадуть каналізаційні люки, решітки, огорожі на кладовищах.
– Так, крадуть. Нещодавно ми затримали людей, які у білий день різали спуско-підіймальне обладнання озокеритної шахти. Замовили важку техніку і демонтовували обладнання шахти у всіх на очах. Зважте, до якої межі цинізму треба було дійти, щоб відважитися на цей злочин. За логікою цих людей виходить, що озокеритна шахта місту не потрібна. Не потрібні нафтові качалки, каналізаційні колектори… Ця злочинна група була нами затримана. Матеріали справи – у прокуратурі. Буквально вчора чергова частина зареєструвала звернення водоканалу про крадіжку люка. За місяць моєї роботи на посаді начальника відділу – це перше звернення. Але цю проблему ми знаємо і над нею працюємо. Просто так, з наскоку, цьому різновиду крадіжок покласти край дуже складно. Але маємо намір впритул зайнятися цим видом злочинів. Говорю про це з усією відповідальністю. Уже зараз відділ має серйозні напрацювання, тож затримання цих злочинців – питання часу. Тут для нас не має суттєвого значення, чи це поодинокий злодій, чи злочинне угрупування. Кожен повинен бути свідомим того, що за порушення закону його чекає покарання. Серйозно відпрацьовуємо пункти прийому металобрухту. А тут панує цілковитий безлад. Більшість із них працює поза правовим полем. До початку осені думаємо навести порядок. Для цього володіємо необхідними силами і засобами. Усі несанкціоновані пункти прийому будуть закриті, а їх власники притягнуті до відповідальності.
– А як виглядає боротьба із крадіжками приватного майна громадян?
– За неповних двадцять днів серпня працівники міліції розкрили чотири крадіжки приватного майна громадян. По двох фактах людина арештована, з нею ведеться відповідна робота щодо причетності до інших фактів викрадення особистого майна громадян. Не хочу забігати наперед, але є надія, що слідство двома доведеними фактами крадіжки особистого майна громадян не обмежиться. Серйозне занепокоєння викликають також факти незаконного заволодіння транспортними засобами. З початку року маємо зареєстрованих чотири злочини цієї категорії. Один розкритий, три залишаються нерозкритими. Наше безпосереднє керівництво на рівні області та держави розкриття цієї категорії злочинів вважає пріоритетним поряд із крадіжками із квартир.
– У місті ходять чутки, що у Бориславі злодії спочатку викрадають автомобілі, а згодом, зрозуміло, за окрему плату повертають їх законному власнику? Кажуть, що за нещодавно викрадену «Тойоту» вимагали викуп у 10 тисяч доларів.
– Якщо подібні випадки є у Бориславі, то я про них чую вперше. На початку розмови ми з вами говорили про довіру населення до міліції. Якщо у людини викрали автомобіль і вимагають викуп, то вважаю, найперше, що за подібних обставин повинен зробити власник авто – це звернутися у міліцію і розповісти про цей факт. Тоді вступає в дію система заходів, і не думаю, що за таких обставин злочинцям вдасться уникнути покарання. Це у телевізорі можна побачити, як злочинці уникають покарання. Практика нашої роботи говорить: якщо злочинець потрапив у поле зору міліції, покарання йому не уникнути. А щодо розмов, які поширюються містом, то людям говорити не заборониш. Специфіка нашої роботи така, що ми віримо фактам, а не розмовам. А вони говорять інше: із чотирьох крадіжок автотранспорту, які були скоєні у місті з початку року, лише в одному випадку ми автомобіль знайшли і повернули власнику. Злодія, який вчинив цей злочин, не затримали досі. А допоки злочинці не заарештовані, жоден власник автомобіля у Бориславі не може почуватися у безпеці і це в його інтересах вжити усіх необхідних застережних заходів, які б виключили можливість викрадення автомобіля.
– За територією Борислав є одним із найбільших міст області після Львова. Яким чином будете забезпечувати патрулювання вулиць міста та охорону громадського порядку?
– Проблема патрулювання вулиць є. Штат відділу в Бориславі дуже малий – 60 чоловік. У Самборі особовий склад міськрайонного відділу міліції – 160 осіб. Це серйозно, хоч кількість населення майже однакова. Сто чоловік – це гвардія. У. Бориславі кожен «штик» на рахунку. Особовий склад патрульно-постової служби, згідно штатного розпису міського відділу, – чотири чоловіки. Ними намагаємося охоплювати місця найбільшого скупчення молоді. А із організованим культурним дозвіллям молоді у Бориславі, на жаль, не все гаразд. Від того і більшість проблем. Відсутність культурної пропозиції породжує стихію. А це вже біда. Молодь збирається то під магазином, то на автобусній зупинці, то у під’їзді якогось із будинків. Робити нічого, то й починається все із пляшки. Працювати за таких умов надзвичайно складно. Буквально вчора увечері я виїжджав особисто на факт порушення громадського порядку біля одного з магазинів магазину по вул. Т. Шевченка. Група молодих людей зібралася біля магазину. Спочатку хлопці добряче випили, а вже потім заходилися з’ясовувати між собою стосунки. Як наслідок – троє затриманих. А могло бути й гірше. Зрозуміло, це лише один незначний випадок із щоденної практики нашої роботи. Проте навіть за таких непростих обставин можу авторитетно заявити: криміногенна ситуація у місті повністю контрольована. Для охорони громадського порядку у нас створені мобільні групи із працівників міліції, куди увійшли дільничні інспектори, представники карного розшуку, працівники ДАІ. Проте не слід забувати, що порядок панує не там, де багато міліції, а де громадяни поважають закон. Тому акцент будемо робити на профілактиці правопорушень. Особливо серед молоді. Прикладом успішної профілактичної роботи може стати Східниця. За статистикою Східниця виглядає значно привабливіше, ніж Борислав чи Трускавець. Селище, як курорт, має свою специфіку, але криміногенна ситуація там повністю контрольована. Зрозуміло, злочини скоюються і там, проте Східниця не дає того негативу, який маємо У Бориславі. Причина в тому, що у Східниці систематична профілактична робота – вчителів школи, лікарів, селищної ради. Мешканці селища зацікавлені у тому, щоб на вулицях Східниці панував закон і порядок. Кожна нова людина отримує поради, як поводитись, щоб убезпечити себе від крадіжок чи непередбачуваних випадків, які здатні зіпсувати відпочинок. У Східниці маємо дуже гарне громадське формування. Активну позицію щодо поведінки дітей займають батьки, отже, проблем із охороною громадського порядку, які є у Бориславі, там немає.
– А як Борислав виглядає на тлі інших міст області?
– Скажу так: Борислав на Львівщині є не найгіршим містом. По різних видах злочинів статистика різна, але нижче середнього рівня місто не опускалося ніколи. Маємо добрий загальний показник розкриття злочинів, який є вищим від середнього по області. Словом, відділ працює. Причому, працює добре. Не виключаю, що, у нашій роботі є якісь прорахунки чи недоробки, тому двері мого кабінету завжди відчинені для мешканців Борислава. Я готовий вислухати будь-яку пропозицію чи побажання, яка здатна поліпшити роботу міського відділу міліції. Окрім того, користуючись нагодою, хочу звернутися до мешканців славного міста Борислава із проханням поважати Закон та шанувати один одного. І тоді нам усім буде у місті комфортно.
Розмовляв Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень