/Секретарем ради повинна бути людина освічена та конструктивна/
Після місцевих виборів триває формування владних команд. Стебник не є винятком, тут активно обговорюються кандидатури заступників міського голови, керуючого справами та інші. Зрозуміло, що міський голова – всього лише одна людина, а для ефективного управління містом потрібна команда.
В час, коли виконавча гілка влади міркує над формуванням сильної команди міськвиконкому, депутати як влада представницька обдумують, хто ж стане секретарем Стебницької міської ради, таким собі головою стебницького парламенту. Адже це повинна бути людина освічена, поміркована, яка користується авторитетом і зможе консолідувати роботу депутатського корпусу, спрямувати її на позитив та конструктив.
В Стебницькому громадському русі, який на вибори йшов двома паралельними командами (ГР «Народний контроль» та БПП «Солідарність»), усвідомлюють свою відповідальність перед громадою Стебника, яка третину голосів віддала саме за ці дві політичні сили.
Дев`ять депутатських мандатів дають моральне право команді Стебницького громадського руху претендувати на посаду секретаря ради. В «Народному контролі» та «Солідарності» вважають, що найкраще з обов’язками секретаря Стебницької міської ради справилася б депутат Іванна Іванівна Дідошак. З нею сьогодні і спілкуємося.
– Пані Іванно, Ви – корінна стебничанка?
– Так, я народилася і виросла у Стебнику. Після закінчення Стебницької СШ № 7 навчалася на фізико-математичному факультеті Дрогобицького державного педагогічного університету імені І. Франка, який закінчила в 1998 році за спеціальністю «Вчитель математики та інформатики». Працювала в СШ № 6 і СШ № 11 на посаді вчителя інформатики, а на даний момент працюю в Стебницькому професійному ліцеї на посаді викладача спецдисциплін.
Так що із Стебником пов’язане все моє життя.
– Вчителі не надто помітні в політиці. Як так сталося, що Ви не просто пішли кандидатом у депутати, а ще й перемогли?
– Я йшла на вибори не стільки як вчитель, а як пересічний громадянин, який уболіває за рідне місто, як житель, якому небайдуже, що буде з нашим містом.
Чому перемогла? Це запитання до виборців, які повірили мені. Адже я йшла від округу, де проживаю від трьох років. Напевно, зіграло роль і те, що я вже 18 років працюю в освіті, маю авторитет. Напевно, люди тому мені й повірили…
– Ви йшли від нової політичної сили – Громадського руху «Народний контроль». Чому обрали саме цю партію?
– Ключовим було те, що в цій політичній силі зібралися люди, яких я добре знаю і на яких можна покластися. Це люди, з якими я вчилася в школі, з якими разом росла і про яких знала, що вони не підведуть.
По-друге, партія «Народний контроль» є незаплямованою і я повірила, що спільно ми можемо багато доброго зробити, можемо змінити наш рідний Стебник. Хоча були пропозиції балотуватися від інших політичних сил…
– «Народний контроль» має всю вертикаль влади – Ваша фракція в Стебницькій раді є найбільшою, найбільша кількість депутатів від Вашої політичної сили є і в Дрогобицькій міській раді, та й мер Дрогобича Тарас Кучма – висуванець «НК». Також єдиний обласний депутат від Стебника Юрій Нестор – від «Народного контролю», наш народний депутат Богдан Матківський також є представником цієї політичної сили. Чи можна Стебнику це якось використати в позитивному значенні цього слова?
– Так, Ви праві. Однозначно, що потрібно всім нам працювати для розвитку Стебника, працювати на позитив і на результат. Це і сприяння інвестиціям, і запуск свого виробництва, і залучення міжнародних грантів, які, на жаль, проходили повз Стебник. Також потрібно вивчати і застосовувати закордонний досвід – нашими активістами ведуться перемовини про міста-побратими в Польщі, Австрії, Італії. Є багато інших цікавих та потрібних для нашого міста проектів з європейцями. Адже там технології, розвиток, там – наше майбутнє. До речі, очолити цей зовнішньоекономічний напрямок наша команда доручає секретарю ради. Керівник стебницького парламенту повинен на високому рівні представляти делегацію нашої громади за кордоном, починаючи від знання мов і аж до бачення ролі Стебника в родині європейських міст.
Громадський рух «Народний контроль» і я як член команди цієї політичної сили робитимемо все від нас залежне, щоб діяльність влад різних рівнів була ефективною і Стебник не залишався обділеним, як це було до цього часу.
– Пані Іванно, Вас на посаду секретаря ради готові підтримати ГР «Народний контроль», БПП «Солідарність», можливо й депутати від інших партій. Ви готові взятися за таку відповідальну роботу?
– Влада для мене – це нове, але маємо зрозуміти, що нові люди у владі – це нове бачення. Тому я погодилася з колегами-депутатами, котрі запропонували мені йти на цю посаду.
Практичних навичок в цьому виду діяльності в мене ще нема, але я вже ознайомилася з чинним законодавством України, яке повинен знати секретар ради, зокрема законами «Про статус депутатів місцевих рад» та «Про місцеве самоврядування». Там чітко прописані посадові обов’язки секретаря ради.
Посада секретаря ради – це посада балансуюча, своєрідний «відбійник» між міським головою та депутатським корпусом. Потрібно бути лояльним, неупередженим, об’єктивним. Це не «секретар» в значенні писаря, це функція об’єднувача ради, переговірника, це знаходження компромісу задля користі міста, громади. Це велика відповідальність і я це усвідомлюю. Але хтось повинен взяти на себе цю ношу, бо від того, як складатимуться відносини між міським головою та депутатами, між депутатськими фракціями всередині ради, залежатиме ефективність роботи Стебницької міської ради. А хотілося б, щоб ця ефективність була максимальною – на благо стебницької громади.
Функції секретаря ради, як я вже сказала, виписані в законі, їх доповнює і регламент ради. Це і повідомлення депутатів про проведення сесій, і організація роботи депутатських комісій, і участь у формуванні порядку денного, і сприяння прозорості діяльності ради, і багато іншого.
– Ви згадали про прозорість влади, а Стебник навіть не має реально працюючого офіційного сайту…
– Однозначно, що він потрібен, адже стебничани мають право на отримання інформації – які рішення виносяться на сесію, які приймаються, хто і як голосував. І ми як представницька влада повинні забезпечити їм це право. Так що, думаю, офіційний сайт Стебницької міської ради буде створено найближчим часом. Так само інформуватимемо наших виборців через місцеву газету, через кабельне телебачення. У жодному разі ми не повинні забувати, що представляємо інтереси наших громадян.
Ми з колегами підготували «Декларацію відповідального депутата про першочергові принципи роботи представницької та виконавчої влади», де є пункти і щодо запровадження поіменного голосування, і відеотрансляцій сесій ради, і запровадження інституту громадських петицій. Так що над прозорістю та відкритістю влади у Стебнику будемо працювати однозначно і то з самого початку нашої роботи.
Люди мають знати хто голосує і за що голосує.
– На Вашу думку, що потрібно буде зробити у Стебнику в першу чергу?
– На мою особисту думку, потрібно обов’язково провести аудит, щоб ми змогли реально оцінити ситуацію, знати, на чому стоїмо. Нам потрібно знати, що ми маємо, а тоді будемо говорити, що ми можемо зробити. Бо щось говорити, не знаючи, що нам залишили, є досить складно.
Звичайно, потрібно зробити інвентаризацію землі, майна, це має бути один з перших кроків нової стебницької влади.
– А що потрібно змінювати в першу чергу?
– Скажу як освітянин – в першу чергу треба змінювати свідомість, мислення людей. Почнемо з того, що якщо кожен за собою елементарно прибере, то це для Стебника буде великий плюс. Списувати все на владу, що влада недобра, що в державі хаос – це причина для того, щоб нічого не робити.
Міняти треба докорінно все. Я, для прикладу, дуже важко сприймаю, коли йду через центр Стебника і бачу, що сидять молоді мами з пляшкою пива, а біля них бавляться маленькі діти. Після уроків наші діти нікому не потрібні, вони не мають куди піти, тож потрібно організовувати гуртки, сприяти їхньому дозвіллю – культурному, митецькому, спортивному, духовному, соціальному.
Або таке питання – хіба в Стебнику не можемо мати власну гімназію, гуманітарний ліцей? Чому наші діти їздять до Дрогобича, Трускавця – на навчання, на гуртки? Хіба в нас не можна це організувати? Але за це треба взятися і доводити справу до кінця. Так що роботи в гуманітарному плані є ще багато.
Окрема тема – економічні питання, наповнення бюджету. Наша команда має своє бачення, пропозиції як це зробити. Так що зміни потрібні, вони обов’язково будуть, але повинні змінюватися і ми. Якщо хочемо жити в хорошому місті – маємо не чекати, що хтось нам прийде і зробить тут все від «А» до «Я», а маємо і самі попрацювати. Змінюючи себе, дбайливо ставлячись до потреб свого будинку, вулиці, змінюємо на краще наше місто.
– Поки що ніхто не може чітко сказати, чи депутати місцевих рад обрані на 2 роки, а може на 4 чи 5. Адже планується за два роки провести адмінреформу, хоча невідомо як воно буде. Які Ваші міркування з цього приводу?
– Щодо адмінреформи, то про це можна буде говорити, коли ми побачимо ефективність нашої роботи. Якщо ми будемо мати можливість від`єднатися від Дрогобича, але саме від`єднатися, а не щоб нас відкинули, то напевно що це треба робити.
Щодо двох чи чотирьох років, то під час передвиборчих зустрічей кандидатів я почула таку страшну фразу: «Стебнику потрібно два роки почекати». А нам якраз чекати не треба, бо час в даний момент грає проти нас. Цей час, який ми маємо до проведення децентралізації та адмінреформи – це час для копіткої роботи, щоб Стебник нарешті зміг стати на ноги і рушити вперед.
Однозначно, що повністю від співпраці з Дрогобичем ми не зможемо відмовитися, бо є багато сфер, які пересікаються, багато стебничан працює в Дрогобичі і навпаки, але маємо думати хоча б про те, щоб наше місто могло самостійно себе забезпечити.
– «Народний контроль» на виборах міського голови Стебника підтримував іншого кандидата, та переміг Петро Старосольський. Чи будете з ним співпрацювати?
– Якщо будуть прийматися рішення, які йдуть на користь Стебника, то однозначно, що ми будемо тільки «за» і в цьому плані співпраця буде обов’язково. Адже для того ми і прийшли в раду. А як новий міський голова буде діяти, якою буде його робота – це оцінюватимуть люди і покаже час.
– Чи можете спрогнозувати, коаліція яких політичних сил сформує більшість в раді?
– За політичні сили мені говорити важко, адже Стебник – містечко невелике і за кожного з нас голосували швидше не як за представника певної політичної сили, а як за особистість. Тому хочу вірити, що в Стебнику в раді сформується більшість із людей із здоровим глуздом, які сприятимуть розвитку нашого міста, а не займатимуться чварами та партійними іграми.
– Чи розумієте Ви ту велику відповідальність, коли погоджуєтеся йти на секретаря ради?
– Стараюся це усвідомити. Так, це нове для мене, я ніколи в цьому не була, але я ж не одна, мене підтримають, мені підкажуть, допоможуть. Сподіваюся, що всі наші депутати прагнуть добра для нашого рідного міста і ми працюватимемо єдиною командою, щоб все у Стебнику було гаразд.
– Бажаю успіху, пані Іванно, і дякую за цікаву розмову.
Спілкувався Володимир Ключак, для газети «Воля громади»
ТОП коментованих за тиждень