Скільки ви знаєте місць в Трускавці, де можна відпочити душею, не обтяжуючи себе гучним звучанням популярної, але не якісної та пустої музики, шумом та мирською не вдячною суєтою? Мені здається, що таких оаз вкрай мало. Система дозвілля в місті побудована виключно на масовій культурі не мислячого «натовпу», де місця високому та вічному не залишилось.
Людина прагне і духовних харчів, розуміння та релігійних рефлексій в колі небайдужих однодумців. Яскравою квіткою серед мороку бездуховності цвіте трускавецький Римо-Католицький костел Успіння Пресвятої Богородиці. У своїй активній пасторській роботі є те, що, здавалось, забулось після темних десятиліть радянської окупації та тотальної зневаги до людини, її духовних потреб. Вже десятий рік поспіль силами адміністратора храму пана Станіслава Чаплі тут проводяться, як пишуть у книзі відгуків вдячні прихожани, «незабутні вечори» органної музики та поезії.
Що це таке, ми розпитали у пана Станіслава. «Це забута традиція, яку ми відновили, адже до 1939 року така практика була. Сьогодні наші вечори музики, поезії збирають небайдужих людей з числа прихожан, курортників. Раніше, ще до війни, такі вечори проводились польською, англійською, німецькою мовою, сьогодні ми спілкуємось українською, російською, польською мовами. Поезія, яку ми читаємо, має переважно духовних характер. Декламую я особисто, запрошуємо інших людей. Зокрема, на наших вечорах свої вірші читали відомі майстри слова Микола Щербань, Олександр Ратнер, Роберт Турчин, Зиновій Филипчук, Теодор Латик, місцеві поети, а також народна артистка України Ірина Калиновська. Подібні вечори практикують ще в Ялті і в нас, в Трускавці»,- говорить п. Станіслав. Родзинкою таких вечорів, безперечно, є справжній орган та класична музика у виконанні Володимира Ковалишина. Часто в костелі можна почути неперевершений голос солістки дрогобицького муздрамтеатру Анни Нечай, дзвінкий та сумний голос скрипки від Олександри Тимків. «Традицію варто повторювати і тут немає різниці, до якої конфесії належить людина, ми всіх приймаємо, ми всім раді», – розповідає Станіслав Чапля.
Коли до моїх до рук потрапила книга відгуків, то вразила величезна кількість мов, на яких вони були написані. Тут і польська, і англійська, російська, українська та французька мови. Що сказати, коли православні люди з далекого Сибіру пишуть з теплотою та вдячністю про незабутні години в костелі. В ці хвилини розумієш, що саме такі ініціативи, реалізовані паном Станіславом, стануть об’єднуючими, екуменічним моментами у возз’єднанні роздрібненого християнського світу …
З подячної книги костелу. Інна (м. Волгоград): «Спасибо за эти вечера! Они заставляют задуматься: куда бегу? зачем спешу? Они наполняют душу любовью и добром». Володимир (м. Харків): «Всякий верующий в Христа в этом храме найдет утешение».
Вечори органної музики відбуваються за адресою: м. Трускавець, вул. Суховоля, 1 о 20.00 у вівторок, п’ятницю та неділю.
Олег Дьорка, газета “Джерела Трускавця”
ТОП коментованих за тиждень