Яким категоріям громадян ліки повинні відпускатися безкоштовно у разі амбулаторного лікування?
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 року №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» Додатку №1 до груп населення, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно належать такі:
1) особи, яким передбачено безоплатний відпуск лікарських засобів згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
2) особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною відповідно до Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”;
3) особи, яким передбачено безоплатний відпуск лікарських засобів згідно із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
4) пенсіонери з числа колгоспників, робітників, службовців, які одержують пенсію за віком, по інвалідності та у разі втрати годувальника в мінімальних розмірах (за винятком осіб, які одержують пенсію на дітей у разі втрати годувальника);
5) діти віком до трьох років;
6) діти-інваліди віком до 16 років;
7) діти віком до 18 років, які
перенесли у 1988 році хімічну інтоксикаційну алопецію у М.Чернівцях;
8) дівчата-підлітки і жінки з протипоказаннями вагітності, а також жінки, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, забезпечуються безоплатно засобами контрацепції відповідно до Національної програми планування сім’ї, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 1995 р. N 736.
Також, відповідно до Додатку 2 даної Постанови Кабінету Міністрів України №1303 до переліку категорій захворювань, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби відпускаються безоплатно належать: – Онкологічні захворювання; – Гематологічні захворювання; – Діабет (цукровий і нецукровий); – Ревматизм; – Ревматоїдний артрит; – Пухирчатка; – Системний гострий вовчак; – Системні, хронічні, тяжкі захворювання шкіри; – Сифіліс; – Лепра; – Туберкульоз; – Аддісонова хвороба; – Гепатоцеребральна дистрофія; – Фенілкетонурія; – Шизофренія та епілепсія; – Психічні захворювання (інвалідам І та II груп, а також хворим, які працюють в лікувально-виробничих майстернях психоневрологічних і психіатричних закладів); – Стан після операції протезування клапанів серця; – Гостра переміжна порфірія; – Муковісцидоз; – Тяжкі форми бруцельозу; – Дизентерія; – Гіпофізарний нанізм; – Стан після пересадки органів і тканин; – Бронхіальна астма; – Хвороба Бехтерєва; – Міостенія; – Міопатія; – Мозочкова атаксія Марі; – Хвороба Паркінсона; – Інфаркт міокарду (перші шість місяців); – Дитячий церебральний параліч; -СНІД, ВІЛ-інфекція; – Післяопераційний гіпотиреоз, у тому числі з приводу раку щитовидної залози; – Гіпопаратиреоз; – Вроджена дисфункція кори наднирників.
Безоплатний відпуск лікарських засобів за переліченими категоріями захворювань провадиться лише у разі амбулаторного лікування основного захворювання, за яким хворим надано пільги.
Хворі на СНІД та ВІЧ-інфіковані незалежно від основного захворювання мають право на безоплатний відпуск лікарських засобів за наявності в них будь-яких інших захворювань.
Правові консультації надаються Центром громадської адвокатури вразливим верствам населення за адресою м. Львів, вул. Левицького, 97, перший поверх.
Правові консультації надаються в рамках проекту «Правова допомога та просвіта для вразливих верств населення», що виконується Центром громадської адвокатури за фінансової підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН), інформаційна підтримка – всеукраїнський часопис для інвалідів Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» «БЛАГОВІСТ».
Оксана Коваль, Центр громадської адвокатури, газета “Благовіст”
Які документи необхідні для встановлення певної групи інвалідності?
Дане питання регулюється Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. N 1317.
Особи, що належать до категорії постраждалих із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, подають, крім посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції з відміткою про перереєстрацію або посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та посвідчення потерпілої дитини серії “Д” та вкладишу до нього для потерпілих дітей-інвалідів при досягненні ними 18 років, відповідний експертний висновок уповноваженого лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я, міжвідомчої експертної ради чи постанову військово-лікарської комісії про причинний зв’язок захворювання, що призвело до інвалідності, з іншими ядерними аваріями, ядерними випробуваннями або військовими навчаннями із застосуванням ядерної зброї, порушенням правил експлуатації обладнання з радіаційною речовиною, порушенням правил зберігання і поховання радіоактивних речовин.
Ступінь втрати здоров’я, група і причинний зв’язок інвалідності осіб, що зазнали політичних репресій, встановлюються на підставі висновків лікувально-профілактичних закладів про виникнення захворювання у період політичних репресій.
Ступінь стійкого обмеження життєдіяльності у хворих для направлення їх у стаціонарні установи соціального обслуговування, недержавні організації, що надають соціальні послуги інвалідам, встановлюється згідно з висновками лікувально-профілактичних закладів та з урахуванням можливості перебування хворих у таких закладах.
Рішення про необхідність виділення інвалідові автомобіля з ручним керуванням приймається комісією відповідно до висновку лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я згідно з переліком медичних показань і протипоказань, затвердженим в установленому порядку МОЗ за погодженням з Мінпраці.
Правові консультації надаються Центром громадської адвокатури вразливим верствам населення за адресою м. Львів, вул. Левицького, 97, перший поверх.
Правові консультації надаються в рамках проекту «Центр з надання правової допомоги при вирішенні конфліктів, які виникають під час проходження медико-соціальної експертизи», що виконується Центром громадської адвокатури за фінансової підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН), інформаційна підтримка – всеукраїнський часопис для інвалідів Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» «Благовіст».
Леонід Тарасенко, Центр громадської адвокатури, газета “Благовіст”
ТОП коментованих за тиждень