Корупція ховається в дрібницях та нудних документах

29.01.2016 | Filed under: Публікації

«Використання антикорупційного законодавства у діяльності активістів з контролю дій влади». Тренінг на таку тему пройшов 29 січня у Дрогобичі. Організатором проведення тренінгу став Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції – проект, який діє за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Тренінг проводив Тарас Случик, експерт Інституту політичної освіти, лектор International Republican Institute з питань місцевого самоврядування, один з розробників базового пакету документів для нових місцевих рад «Партнерство. Ефективна рада».

Як зробити так, щоб громада мала вплив на владу, могла контролювати її, отримувала всю необхідну інформацію? Це перше питання, яке розглянули учасники тренінгу. Бо коли інформація приховується або подається тільки постфактум (прийняті рішення), то це прямий шлях до корупції. Тому аналіз нормативної бази органів самоврядування став початком плідної роботи учасників зустрічі.

– Корупція закладена в процедурі, – каже Тарас Случик, – в регламенті міської ради, в положенні про депутатські комісії, в розпорядженнях міського голови. Тому першим завданням для протидії корупції має бути публічність. Всі рішення ради, виконкому та розпорядження міського голови повинні публікуватися згідно чинного законодавства протягом п’яти днів з моменту їх прийняття. Інакше вони є нечинними. Закон про місцеве самоврядування чітко регламентує, що ці документи вступають в силу тільки після оприлюднення. Це пряма норма закону.

За приклад Тарас Случик навів дозвіл на встановлення рекламного носія – якщо рішення з цього питання ще не було оприлюднено, а рекламоносій починають встановлювати, то суд може кваліфікувати це як зловживання службовим становищем.

На багатьох конкретних прикладах з життя міст Івано-Франківська, Дніпропетровська, Чернівців, Чернігова, Дрогобича, Яворова та інших міст України тренер розкрив механізми корупційних діянь – відносно приватизації комунального майна, розтрати бюджетних коштів, махінацій із земельними ділянками, зловживання чиновниками та керівниками комунальних підприємств своїм службовим становищем, скерування грошових потоків у «ліве» русло та ін.

Боротьба з корупцією – це завжди інтелектуальне змагання, – каже Тарас Случик. – Є ті, хто намагається забрати гроші, і ті, хто не дає їм це зробити.

Корупціонери шукають (і знаходять) шляхи обходу закону, протиріч між різними підзаконними актами чи рішеннями рад різного рівня, обмежують право громадян на законотворчу діяльність і навіть на доступ до публічної інформації. Про юридичні аспекти корупційних правопорушень розповіла юрист Христина Зелінська.

Виявити корупцію в зародку можна звертаючи увагу на дрібниці в розпорядженнях та рішеннях, уважно читаючи та аналізуючи нудні на перший погляд тексти, в яких багато термінів та цифр. Для прикладу, проект бюджету міста, як це зробили члени Моніторингового комітету – проаналізували та підготували експертний висновок, в якому вказали на виявлені порушення.

Зараз є набагато більше інструментів впливу на владу, ніж було 5-6 років тому, – завершив практичне заняття Тарас Случик. – Це в першу чергу зміни в законодавстві, які дають нам можливість впливати на владу. Громадські активісти повинні вміти використати цю можливість – методами, які ми обговорювали на сьогоднішньому тренінгу.

– Ми отримали багато інформації, причому потрібної і цікавої, яка дійсно показує, в якому напрямку слід діяти, щоб запобігти корупції. Одним з висновків є те, що розпочинати роботу потрібно не з пошуку зловживань, а унеможливлення їх здійснення. А це можна зробити шляхом внесення змін до регламенту ради, вимогою публікації всіх без винятку проектів рішень та розпоряджень, – каже учасник тренінгу Сергій Юзефів.

– Тренінг був надзвичайно цікавим та інформативним і ми обов’язково будемо використовувати почерпнуті на ньому знання у нашій депутатській діяльності, – каже депутат Стебницької міської ради (фракція «Народний контроль»), Президент Депутатського клубу Іванна Дідошак. – Тому дякуємо організаторам заходу за запрошення і сподіваємося, що такі тренінги проводитимуться і надалі.

Слід зазначити, що цей тренінг – вже другий з циклу запланованих Моніторинговим комітетом з раннього попередження корупції. Наступне навчання заплановано провести в лютому.

В тренінгу «Використання антикорупційного законодавства у діяльності активістів з контролю дій влади» взяли участь представники міст Дрогобича, Борислава, Трускавця, Стебника та смт. Східниця, діючі та колишні депутати міських рад, громадські активісти, журналісти, підприємці, чиновники, студенти, а також представник МФ «Відродження», завдяки підтримці якого можна було провести цей захід.

 Активну участь в обговоренні взяли очільник Комітету виборців України в м. Дрогобичі, екс-депутат Дрогобицької міської ради Богдан Николаїшин, громадські діячі зі Стебника Юрій Фабіровський (ГО «Воля громади»), Східниці Олег Дорош (ГО «Агенція розвитку курорту Східниця»), Дрогобича Галина Коцюба, Олександра Лисак (ГО «Дрогобицький Майдан»), Богдан Юзефів (ГО «Дрогобицька громада»), керівник Інституту міста Володимир Кондзьолка, журналісти Анна Баневська (газета «Гомін Галичини»), Ніна Федько (телебачення та Інтернет-ресурс «Трускавець Онлайн»), помічник народного депутата України Богдана Матківського Андрій Дуб. Були глибоко проаналізовані теми громадських слухань та електронних петицій, звітування депутатів та місцеві ініціативи, а конкретно по Дрогобичу були зібрані пропозиції, які Моніторинговий комітет детально розгляне на своєму наступному засіданні.

Володимир Ключак

(Переглядів 465 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Запрошуємо на роботу
  05.01.2023 | 16:23

  Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

 • Запрошуємо вивчати англійську мову!
  26.08.2022 | 15:47

  Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви