КП «Наше місто» від 17 січня існує у форматі страйку. На адресу міського голови надійшла заява про те, що відбулися збори працівників підприємства, на яких обрано страйковий комітет. На самі збори представники влади запрошені не були. В. о. гендиректора пан Т. Копко підтвердив, що такі збори направду мали місце. На них, як з’ясувалося, були присутні переважно працівники жеку і кілька депутатів, зокрема Р. Крамар, Є. Юник, Б. Габшій, В. Наконечний, П. Швець, депутати облради О. Балицький та М. Задорожний. Прояснити ситуацію ми попросили Петра Нестерівського, заступника міського голови з питань житлово-комунального господарства, оскільки саме він був присутній на засіданні новоутвореного страйкового комітету. Коментар п. Нестерівського – далі.
На сцені
Основна причина страйку – заборгованість із зарплати перед працівниками за вересень – грудень 2010 року. Ми вивчаємо ситуацію і вносимо пропозиції щодо її розв’язання. Наразі прийнято рішення про те, що ми, нова влада, беремо на себе відповідальність за цей борг і зобов’язуємося погасити його упродовж 2011 року. На це у загальному фонді прийнятого бюджету закладено кошти – 2 млн. 409 тис. грн. У міру надходження коштів борг погашатиметься. Крім того, ми зобов’язуємося виплачувати працівникам щомісяця 100% нарахованої платні за роботу, виконану у 2011 році.
Пропозиції організаторів страйку є деструктивні. Не маючи альтернативи реформуванню КП «Наше місто», вони вимагають скерувати кошти з бюджету розвитку (1 млн. грн.) на погашення боргу перед колективом. Саме з такою пропозицією виступив депутат облради п. Балицький. Це абсолютно необгрунтована пропозиція, оскільки фонд заробітної плати працівників КП «Наше місто» формується із надходжень квартплати від населення. На сьогодні заборгованість мешканців міста за надані послуги становить 898 тис. 500 грн. – це є потенційний ресурс підприємства, який треба отримати і використати.
Практика виплати заробітної платні з фонду розвитку, започаткована у минулі роки, є, по-перше, незаконною, а по-друге нераціональною. Фонд розвитку має виконувати притаманну йому функцію – працювати на розвиток підприємства. А враховуючи те, що комунальне майно вичерпалося ще за минулої влади і надходження до бюджету розвитку вже не можуть бути такими об’ємними і регулярними, з такою практикою треба раз і назавжди покінчити. Це позиція моя як заступника міського голови, таку ж думку має сам міський голова.
КП «Наше місто» заборгувало своїм працівникам ще минулого року, тобто за минулої влади. Втім, жодних протестів на захист своїх прав ніхто не влаштовував. А тому абсолютно відповідально заявляю – це штучно спровокована акція опозиційних сил, метою якої є недозволити новій владі реформувати комунальне господарство і покласти на неї вину за те, до чого вона не причетна.
Станом на кінець минулого року підприємство має кредиторську заборгованість 13 млн.149 тис. грн., а дебіторську – 5 млн. 884 тис. Є дуже багато факторів, на які в минулому часі керівництво не звертало уваги, що, на мій погляд, призвело до запланованого банкрутства підприємства. Перед адміністрацією КП «Наше місто» наразі стоїть завдання мінімізувати витрати на утримання легкових автомобілів, на телефонний зв’язок керівництва, а також оптимізувати кошти на зарплату в частині адміністративних витрат. При цьому про скорочення простих робітників мова не йде.
На сьогодні у КП «Наше місто» працюють ревізійні органи, які вивчають фінансовий стан підприємства. Після представлення офіційних документів будуть зроблені відповідні висновки щодо діяльності чи бездіяльності колишнього керівництва, що призвела до такої ситуації. Ми визнаємо, що працівники КП «Наше місто» не винні, і їхні вимоги є обґрунтовані.
За лаштунками
Отже, вже перші кроки влади щодо реформування збиткової структури, не спроможної надавати населенню якісні комунальні послуги, викликала неабиякий протест… аж до страйку. Дивина-дивна: хочемо змін на краще, водночас жодних змін не хочемо. А спробуймо заглянути за лаштунки страйку і з’ясувати – хто є хто у цьому дійстві.
Хоч страйком створено, є підстави думати, що не він замовляє музику і що справжній хормейстер, як і належить диригенту, – у театральній ямі. Ми не можемо стверджувати напевне, що одним з організаторів цього «путчу» є Олексій Балицький. Зате як доконаний факт можемо констатувати, що трускавецька «Свобода» там наслідила. Стверджувати, що Балицький пильнує власний інтерес, – також некоректно. Але припустити можна. І ось чому.
Цей «свободівець» пропрацював на посаді гендиректора КП «Наше місто» за минулої влади півроку, і під його «чуйним» керівництвом борг перед працівниками, як і заборгованість самого підприємства, не зменшилася ні на гривень, а навпаки, суттєвого виросла. Жодних реформувань розпочато не було. Єдиний набуток підприємства за часів Балицького – це два додаткові заступники гендиректора без чітко виписаних посадових інструкцій, з невідомими функціями і спільним фондом зарплати у понад 12 тис. грн. щомісяця – це чистий оклад, без премій і надбавок.
Якщо згадати минулолітню так звану газову епопею, то найцікавішим є те, що саме Балицький, виконуючи вказівки тодішнього міського голови, чи не найбільше наполягав на кредиті під заставу комунального майна – останнього у місті. Зрештою Приватбанк дав кредит на дуже вигідних умовах – з невеликими відсотками і без застави. І свідчить це про те, що інші варіанти, окрім як дати в заставу і у такий спосіб відчужити останню власність громади, тоді навіть не розглядалися. Депутати відстояли комунальне майно, але ті, хто хотів нагріти на ньому руки, затаїли образу – тепер мстять.
Хто ходить задом наперед
З приходом нової влади Олексію Балицькому було запропоновано очолити і реформувати КП «Наше місто». Але «наполеон» бачив себе в кріслі не менше як першого заступника міського голови і від «недостойної» посади гендиректора відмовився.
Ще один «свободівець», депутат минулої і теперішньої каденції Павло Швець, також активна дійова особа комунального «путчу», відмовився очолити депутатську комісію з питань житлово-комунального господарства, як пропонував міський голова. До речі, кажуть, що він нічим особливо не відзначився і минулої своєї каденції, будучи членом земельної комісії. Отож виходить: коли треба брати на себе відповідальність за справу, коли треба конкретних пропозицій, то «Свободи» нема. А як треба збурити людей, внести в роботу трохи деструктиву, «свободівці» у перших рядах. Можна припустити, що ця політична сила у нашому місті виношує наполеонівські плани і готує… переворот (нашому б теляті…). Вдасться чи не вдасться – справа п’ята, але води вже наварили і новій команді нормально працювати не дають.
В ідеалі їхній задум виглядає так: очистити бюджет розвитку від грошей – а це кошти, які мають йти на ремонт доріг, шкіл, на розвиток житлового фонду та інші добрі справи, – вибити розрахункові кошти для «наполеона» (а це не одна десятка тисяч гривень! – є за що страйкувати), збурити людей, дати їм популістські гроші – у порівнянні з зарплатою гендиректора – мізерні, створити хаос, не дозволити владі реформувати підприємство: хай залишається банкрутом, – і врешті-решт сказати: владу – геть! Але чи побачить пересічний трускавчанин у цьому всьому зиск для себе?..
Якщо пан Балицький такий потужний менеджер, про що свідчать його претензії на посаду заступника міського голови, то чому від слідів його професійної діяльності на попередній посаді директора КП «Курортний парк» залишилася хіба що маса рекламних бордів сім’ї колишнього боса? – питання риторичне. І останній штришок як інформація до роздумів: куди наразі пішов реалізовувати свій прихований потенціал цей «свободівець»? – до колишнього боса. Народ говорить, що пан Балицький є працівником санаторію «Карпати».
А за висновком далеко ходити не треба: ті, хто призвів місто до ганебного стану, тепер гуртуються в опозицію, аби зберегти статус-кво і не дати шансу новій владі виправити ситуацію: хай гірше, зате по-нашому, бо ми хочемо назад. Хотіти назад – не штука, ходити задом наперед – не личить.
Наразі відстежуємо інформацію щодо результатів перевірки КРУ діяльності КП «Наше місто».
Валентина Гук, для «Трускавецького вісника»
ТОП коментованих за тиждень