На засіданні виконкому 22 березня слухалося питання перевірки КП “Наше місто” та УЖКГіБ Дрогобицьким об’єднаним контрольно-ревізійним відділом. Перевірка була плановою, на неї великі надії покладала влада Трускавця, яка не приховувала розчарувань від доповіді представника КРУ Наталії Зенонівни Кашеби. “Хто винен у тому, що КП “Наше місто” в борговій ямі?” – це питання висіло впродовж всього часу дискусії після доповіді. Влада дуже хотіла почути, що винен попередній міський голова чи попередній керівник КП “Наше місто”, проте реальність насправді зовсім інша. Чітко та послідовно уповноважена особа від КРУ пояснювала, що житлово-комунальне господарство збиткове в принципі і головна вина цьому – збитковість тарифів. “Мене не хвилює ЖКГ в цілому та його проблеми, я хочу знати, хто винен…” – на таку сентенцію Руслан Козир так і не почув того, на що сподівався. Розчарування світилося і в очах депутата Львівської обласної ради Петра Іванишина. Він бомбардував питаннями пані Наталію Кашебу, щось доказував, нервував від того, що місто не має повної інформації по тому, яке ж майно КП “Наше місто” є в заставі (майна в заставі на 10 мільйонів, а все майно комунального підприємства оцінюється в 107 мільйонів гривень), навіть погрожував звернутися до обласного КРУ.
Не відставав від Петра Кириловича і його ставленик – заступник мера Петро Нестерівський. Він інколи у своїх твердженнях доходив до абсурду, аж окремим членам міськвиконкому доводилося стримувати його нездорові потяги. Ситуація нагадувала ляльковий театр, коли ляльковод нервово смикає ниточками і від цього стають нервовими і ляльки. Спокою та витримки явно бракувало тим, хто хотів перетворити це засідання на заочне судилище тих, на кого бажалося б списати вину. Все нагадувало фарс, ажіотаж навколо питання був явно замовним та нездоровим.
Безпосередній приклад – ситуація із так званими “екологічними” коштами. Біля 40 тисяч гривень було потрачено на косіння трави, порізку дерев, облаштування клумб, газонів та інші роботи в парку, ці кошти КРУ визнала витраченими нецільово. “За це повинні нести відповідальність та покарання попередні керівники”, аж заходився Петро Нестерівський. “Та ж кошти не були вкрадені, вони були витрачені і якщо УЖКГіБ їх не відстоїть, то ці гроші прийдеться повертати Львову, хіба Трускавець має зайві кошти?” – цілком резонно запитував член виконкому Віктор Марченко, заступник Лева Грицака за його другої каденції. Але виглядало на те, що представники нової влади готові би й відмовитися від коштів, готові б і доплатити невідомо кому, аби лише пролунала інформація про винність попереднього мера та попереднього керівника КП “Наше місто”. Але факти залишаються фактами – борги комунального підприємства зростали не тому, що були зловживання по зарплаті, а навпаки – що враховувалися всі передбачені чинним законодавством коефіцієнти щодо її начислення, тарифи були збитковими і залишалися такими навіть після підвищень, виявлені порушення фінансово-господарської діяльності підприємства були несуттєвими – там на ремонті під’їзду не довели доцільність витрачення зайвої тисячі гривень, там при ремонті доріг чи стадіону не задокументували вивіз глини чи завезення асфальту, що теж тягнуло на кілька тисяч, там була помилка в розрахунках. Ставало ясно одне – ніхто, ні влада, ні керівництво підприємства не заштовхували КП свідомо в боргову яму. Все, що поза тим – справа розгляду міліції, прокуратури, СБУ.
Чого ж так поспішали нові владці Трускавця, чого їм було нервуватися? Чи не тому, що ситуація в комунальній галузі не покращується? Хіба не тому, що збитків не зможуть уникнути і показово створені підприємства “Трускавецьтепло” та “Трускавецьжитло”? Невже варто так злоститися тільки тому, що правда торжествує і стає видно, що обставини, а не чиясь зла воля є причиною ситуації в комунальній галузі Трускавця?
Реальний збиток підприємства був набагато більший від планового, це факт, але КРУ надало вичерпне пояснення цьому факту. Як і остудило гарячі голови тверезими розрахунками, цифрами, які були ретельно переглянуті, перевірені, проаналізовані. На рівні міста немає можливості встановити рентабельні тарифи, це загальнодержавна проблема. На рівні міста варто шукати виходів із ситуації, як це робив попередній мер, рухатися, а не тупцювати на місці. Але куди йти новій владі і з ким, якщо фахівців їй явно бракує, а на голих емоціях та ентузіазмі людей типу Петра Іванишина далеко не заїдеш…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень