«Трускавецький вісник» продовжує цикл інтерв’ю на актуальні для Трускавця теми. Сьогодні спілкуємося з головою МГО «Рада Старійшин», міським головою Трускавця 2002-2010 рр., генеральним директором ГКК «Карпати» Левом Грицаком.
– Леве Ярославовичу, за неповні два місяці цього року Ви багато разів «засвітилися» в позитивному значенні цього слова. Окрім таких важливих для міста акцій як благодійний обід чи пленер іконописців Ви були серед тих, хто став на сторожі гідромінеральної бази курорту, взяли участь у загальних зборах партії «Батьківщина», підписали Меморандум з воїнами АТО з ГО «Золоті леви чорної сотні». У «Карпатах» пройшло кілька фестивалів, а сама оздоровниця визнана «кращим санаторієм року». Через це містом знову поповзли чутки, що Ви балотуватиметеся – або на пост міського голови, або до Верховної ради. Підтвердьте або спростуйте їх.
– Не так багато людей можуть зрозуміти мій потяг до доброчинності, справедливості, доброти. Розуміють ті, у кого також закладені подібні гени. Інші не задаються цим питанням, їм байдуже. Третя категорія – це скупі заздрісники. Вони судять по собі і впевнені: якщо хтось замається доброчинністю, то це з корисливою метою.
А є ще четверта група, зовсім невелика, але хитра і підла, яким власне моя доброчинність перешкоджає досягати поставленої мети. Вони не тільки скупі, але й дуже похотливі. Мета – добратися до влади, щоб збільшувати свої статки, використовуючи адмінресурс. Знаючи, що я маю немалий рейтинг і можу бути серйозним конкурентом на виборах, вони намагаються знизити цей мій рейтинг шляхом наклепів і розповсюдження неправдивих чуток.
Ким мене тільки не обзивали – і злодієм, і розпроданцем майна громади, і наркодільцем, і контрабандистом валюти. Якось мої польоти навіть «викликали економічну кризу в країні, бо пальне дороге».
Зараз мою позицію по необхідності вкласти гроші у збереження гідромінеральної бази, зокрема води «Нафтуся», а тим і курорту в цілому, дехто намагається спаплюжити, пояснюючи мої дії нібито моїм бажанням прихопити собі «Нафтусю» та інше.
Чи балотуватимусь я і куди? Це цікавить багатьох. Можу сказати, що моя доброчинність з цим не пов`язана. Згадайте, що я багато разів поспіль, задовго до обрання на посаду міського голови, був «кращим доброчинцем року». Це визначала міська рада. Я в той час нікуди не балотувався.
Теперішня моя мета, окрім тієї доброчинності, що супроводжує мене усе життя, – це ще чимось прислужитися громаді міста Трускавця. І це не займаючи якусь високу виборну посаду, а у громадській роботі.
Проте я не виключаю, що якщо складеться якась небезпечна для громади Трускавця ситуація з наступними кандидатами на міського голову, то я також буду балотуватись.
– Ви вже тривалий час судитеся з газетою Р. Козира «Джерела Трускавця», проте в ній знову і знову появляються анонімні пасквілі, спрямовані проти Вашої особи. Читаєте їх, реагуєте чи ні?
– Здебільшого не читаю і не реагую. Розумію, що у людей хвороба. У цієї так званої «газети» одна мета, одні і ті ж об’єкти, одні дописувачі-анонімникп, одна брутальщина та вульгарщина. Коли до моїх рук потрапляє ця «газета», я швидко проглядаю заголовки з надією, що хоч один екземпляр буде відрізнятися від інших, буде без паплюження мене і сьогоднішнього міського голови Андрія Кульчинського. Та такого ще не було, і тому на моєму обличчі появляється посмішка. Це значить, що я поставив їм вірний діагноз, а моя персона ще щось значить.
– Серед тих, хто постійно намагається Вас «вколоти», не лише люди з «команди Козира», але і представники інших середовищ, зокрема депутатка міськради від «Самопомочі» Олена Савченко або ж депутат Грабовський. Як думаєте, чим викликані їхні висловлювання проти Вашої особи?
– Олену Савченко я критикував за низький професіоналізм як юриста міської ради. Зрештою, це думка багатьох у міській раді. А мстивий характер і дружба з дописувачкою жовтої преси викликає негативні висловлювання проти мене.
Що стосується позиції Святослава Грабовського, то це пояснюю молодістю і впливом на нього козирівської пропаганди. Хоча він мені імпонує у своїй активній позиції по питаннях незаконного присвоєння державного і громадського майна ЗАТ «Трускавецькурортом», позицією по гідромінеральній базі.
– В питанні захисту інтересів громади та збереження «Нафтусі» Ваші думки дещо розходяться з думкою теперішнього міського голови Трускавця Андрія Кульчинського, який зайняв досить стриману позицію. Чи означає це, що Ви розчарувалися в ньому? Адже на виборах 2015 року Ви заявили свою підтримку Андрію Богдановичу…
– В Андрієві Кульчинському я не розчарувався, хоча наші думки стосовно гідромінеральної бази курорту та збереження води «Нафтуся» трохи розходяться. Я переконаний, і це підтверджується законом та підзаконними актами, що контроль над мінводами Трускавця міська рада повинна посилити і несе за це відповідальність. Відповідно повинні виділятися і кошти з міського бюджету на санітарні водозахисні заходи.
Якщо в Конституції України прописано, що надра належать народові, то хай би воно так і було, нехай би Трускавецька міська рада, що представляє інтереси громади міста, була альтернативним власником унікальної лікувальної води «Нафтуся» і мала свої свердловини.
Адже ні один інший експлуатант не вкладе необхідний для збереження родовища «Нафтусі» обсяг коштів. Міська рада в порівнянні з іншими експлуатантами мінвод є і буде постійна, і вона в першу чергу зацікавлена у збереженні гідромінеральної бази, а відповідно і курорту Трускавець, завдяки якому трускавчани і мешканці навколишніх сіл і міст мають роботу.
Хотілося б, щоб плата за «Нафтусю» йшла не в офшори, а в міський бюджет. Впевнений, що таке бажання і у всіх інших споживачів «Нафтусі». Надіюсь, що і Андрій Богданович стане більш твердим у цьому важливому питанні.
Що стосується інших сторін його роботи, то я бачу позитив. Можливо, треба було б трохи приземлитися, поклавши питання промоції курорту за кордоном більше на заступників. Є над чим працювати на місці, і навіть виконавчі заступники не можуть вирішити питань, що може голова.
– Леве Ярославовичу, у Вас величезний досвід в господарській та політичній сфері. Якщо не таємниця, то признайтеся, які проблеми вирішувати легше – економічного чи політичного характеру?
– Ці проблеми часто пов’язані між собою. Тому несприятлива політична ситуація не дає розвиватися економіці. Це стосується як верхів, так і низів. Хоча я не пам’ятаю періоду, коли господарювати було просто. Можливо, трохи цікавіше було при президентові Л. Кучмі. Тоді зменшили податковий тиск на підприємців.
У нашому місті на сьогодні також існують немалі проблеми у підприємців. Тому міській раді треба їх проаналізувати і зменшити.
– Трускавцю Ви віддали більшу половину свого життя, свої сили та вміння. Маєте тут багато друзів, проте є й вороги. В час Великого Посту що би Ви побажали своїм ворогам, тим, хто Вас очорнює, хто намагається зробити Вам зло? Що легше: мстити чи прощати?
– Мені немало робили зла: спалили хату, кидали гранату на подвір`я, підкидали хабарі, щоб ув`язнити, оббріхували і оббріхують далі. Я нікому не мстив, хоча така можливість була, були навіть пропозиції. Не показове моління в храмі з вервичкою і благовидний погляд вгору, не складені як на молитві руки на фото, а внутрішня любов, добро до людей, сповідування християнських принципів – ось чим повинна керуватися людина. І, звичайно, дуже важливо прощати – тоді і жити легше…
– І насамкінець, чи не втомила Вас постійна війна, яка триває у Трускавці? Раніше Бучацький воював з Матоличем, Ви воювали з ЗАТ «Трускавецькурорт», потім Козир воював з Вами, тепер Кісак воює з Кульчинським, а місцева жовта преса, яка контролюється Кремлем, практично нападає на всі політичні еліти Трускавця. Як думаєте, чи колись це припиниться і що для цього потрібно зробити? Коли у Трускавці настане мир, благодать, коли не буде брехні, обмовлянь, а пануватиме злагода та спільна турбота про наше рідне місто-курорт?
– З історії знаємо, що при всіх суспільних ладах існували злочинці, були тюрми для них. Це існує і в теперішніх передових країнах, бачимо це і в фільмах про майбутнє. Але є різниця у дотриманні правопорядку як у нашій державі в цілому, так і в самому Трускавці. Санепідемстанція ліквідована у Трускавці, а громадське приміщення, де вона знаходилась, ще й «прихоплене». Міський відділ поліції як самостійна структурна одиниця ліквідований, відділ Служби безпеки ліквідований, міський суд ліквідовується. Трускавецька міська податкова інспекція самостійно не проводить перевірки. Введено мораторій на перевірки підприємницької діяльності. Муніципальну поліцію не узаконюють. Подібне і з іншими службами, які мали б безпосередньо забезпечувати порядок у Трускавці.
Корисливих людей при таких умовах тягне до влади, відсутність відповідальності за порушення законності їх ще більше спонукає до заборонених законом дій, в тому числі брехні і обмовлянь. Тому миру і благодаті нам ще довго чекати. Мусить спочатку наступити панування закону.
А от спільна турбота про наше рідне місто-курорт повинна бути присутня. Ми на місцях повинні давати собі раду. І в великій мірі це залежить від міського голови і депутатів міської ради. Нехай Бог їм допомагає і дає мудрість та здоров`я.
Спілкувався Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень